Zgaga w ciąży – skuteczne domowe sposoby

Bycie w ciąży wiąże się z przeżywaniem wielu symptomów, niekoniecznie przyjemnych. Do jednych z ważniejszych należy zgaga w ciąży. Wszystko z powodu progesteronu, który rozluźnia mięśnie w ciąży, relaksuje także zawór odpowiedzialny za utrzymywanie kwasu w żołądku z dala od przełyku. Powiększająca macica wypiera żołądek, co również sprawia, że staje się on mniej szczelny. Na szczęście kobiety w ciąży nie muszą cierpieć z powodu zgagi. Istnieją domowe, bezpieczne sposoby, które pozwalają sobie z nią skutecznie poradzić.

Zgaga w ciąży – domowe sposoby

1. Jedzenie mniejszych posiłków

To główna zasada, która pozwoli Ci poradzić sobie ze zgagą. Weź ją sobie do serca, szczególnie jeśli masz wilczy apetyt i lubisz jeść do syta. Staraj się unikać takiej sytuacji, kiedy jesteś pełna. Nadmiernie obciążony żołądek może bowiem odpowiedzieć zgagą i konsekwencjami z tym związanymi – czyli nieprzyjemnym odczuciem w przełyku. W ciąży zaleca się jedzenie zamiast 3-4 posiłków, spożywanie 6-7 mniejszych. Na początku tak częste jedzenie może być dla Ciebie nienaturalne lub nawet irytujące, jednak z czasem się przyzwyczaisz i zauważysz, że to po prostu działa.

2. Nie spiesz się

Jeśli często odczuwasz zgagę w ciąży, zwróć uwagę na atmosferę, w której spożywasz posiłki. Bardzo istotne jest, żebyś się nie spieszyła. Jedz powoli, starannie przeżuwaj każdy kęs, ciesz się chwilami, kiedy możesz smakować starannie przygotowane dania, delektuj się ich zapachem i fakturą.

3. Odpocznij po posiłku

Tuż po posiłku warto odpocząć, usiąść, zrelaksować się, na przykład na czytaniu książki. To nie czas na gwałtowną aktywność, nawet spacer może poczekać. Nie gładź się jednak na płasko, odpoczywaj w pozycji, w której głowa i klatka piersiowa będzie znajdować się znacznie powyżej poziomu brzucha.

4. Odpowiednia dieta

Przede wszystkim wyeliminuj ze swojej diety pikantne, tłuste i ciężkostrawne potrawy, a także sosy i zupy w proszku, dania typu fast-food oraz ciasta z dodatkiem proszku do pieczenia. Uważaj na czekoladę, ponieważ substancje zawarte w kakao wpływa na pracę zwieracza przełyku. Warto również ograniczyć słodycze, bo utrudniają trawienie i nie wnoszą zbytnich wartości odżywczych do Twojego organizmu.Wyeliminuj z codziennego jadłospisu napoje zawierające kofeinę (mocna czarna herbata, kawa, cola), ponieważ mogą one podrażniać śluzówkę przełyku i rozluźniać jego przełyk, w wyniku, czego pokarm będzie cofał się z żołądka.

Udowodniono, że objawy zgagi nasilają również soki z kartonów. Wyklucz z diety również napoje gazowane, ponieważ dwutlenek węgla rozciąga żołądek, powodując ten sam efekt, jak po zjedzeniu zbyt obfitego posiłku. Co ciekawe, należy unikać mięty. Choć ta pozornie jest dobra na problemy z trawienie, w przypadku zgagi jest absolutnie niewskazana, ponieważ pobudza wydzielanie soków trawiennych, co może doprowadzić do refluksu. Wpijaj co najmniej 2 litry płynów w ciągu dnia, ale najlepiej pomiędzy posiłkami, ponieważ picie w trakcie jedzenia może doprowadzić do nadmiernego rozciągania żołądka

6. Odpowiednie miejsce do spania

Jeżeli męczy Cię zgaga nie możesz leżeć płasko na wznak. Powinnaś przez cały czas utrzymywać głowę powyżej żołądka, również podczas snu. W tej sytuacji nie pomogą Ci dodatkowe poduszki, ponieważ unosisz w ten sposób jedynie głowę i odcinek szyjny. Najlepszym rozwiązaniem jest uniesieniem pod kątem całego materaca. Dzięki temu Twoje ciało będzie przez całą noc w odpowiedniej pozycji i treść żołądka nie będzie miała prawa powrócić.

7. Środki farmakologiczne na zgagę

Gdy zawiodą Cię domowe sposoby na zgagę, możesz sięgnąć po leki. Dobrze, abyś wcześniej skonsultowała się z lekarzem, aby dobrał dla Ciebie najlepszy preparat. Z gotowych leków możesz stosować mleczko Manti, pastylki Rennie, Maalox, Alugastrin oraz sól Vichy w postaci tabletek musujących. Zapobiegawczo możesz zażywać homeopatyczny lek Galstena.

Kiedy należy udać się do lekarza?

Jeśli zgaga dokucza Ci na tyle, że trudno Ci jest normalnie funkcjonować, a do tego towarzyszą jej silne wymioty i utrata wagi, powinnaś się zgłosić do swojego lekarza. Podczas wizyty powiedz mu, jakie przyjmujesz leki, ponieważ niektóre z nich mogą powodować refluks.

Pamiętaj, by nie brać żadnych leków na własną rękę. Niektóre preparaty na zgagę są nieodpowiednie dla kobiet w ciąży. Najlepiej stosuj leki w momencie, gdy zawiodą cię domowe sposoby.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest