Zawroty głowy, co jakiś czas, przytrafiają się prawie każdemu. Problem pojawia się, kiedy regularnie nawracają. Skąd biorą się zawroty głowy? Jakie choroby mogą zwiastować? Kiedy należy udać się do lekarza? Dowiedzcie się.
Spis treści
Zawroty głowy – czym są i skąd się biorą?
Zawroty głowy to dolegliwość, którą pacjenci opisują jako odczucie, że ich chciało lub otoczenie porusza się, co tak naprawdę się nie dzieje. Pojawiają się kiedy dochodzi do zaburzeń w układzie równowagi. Układ ten składa się z części obwodowej (błędnik i nerw przedsionkowy) i ośrodkowej (jądra przedsionkowe pnia mózgu, móżdżek, jądra podkorowe, ośrodki korowe). W zależności od lokalizacji zaburzenia, zawroty głowy dzielimy na:
- Problem zawrotów powiązany jest z zaburzeniami w obrębie układu równowagi, który dzieli się na część obwodową i ośrodkową. Częścią obwodową to błędnik wraz z jego unerwieniem, zaś część ośrodkowa to pień mózgu, móżdżek i kora mózgowa, a także ich połączenia. Z tego względu zawroty głowy dzielimy na:
- Zawroty głowy obwodowe (układowe), podczas których pacjent ma wrażenie, że otoczenie lub jego własne ciało wiruje. Potrafi też dokładnie to opisać. Podczas zawrotów układowych pojawiają się często zaburzenia orientacji przestrzennej, nudności i wymioty.
- Zawroty głowy ośrodkowe (nieukładowe), kiedy pacjent skarży się na brak równowagi, ale nie umie sprecyzować swoich dolegliwości.
Zawroty głowy – jakie mogą być ich przyczyny?
Zazwyczaj zawroty głowy pojawiają się z przyczyn fizjologicznych, np. po intensywnym wysiłku czy też szybkiej zmianie pozycji. Nie stanowią wtedy powodu do niepokoju. Nie należy jednak bagatelizować tych dolegliwości kiedy nawracają regularnie, ponieważ ich przyczyną mogą być rozwijające się w organizmie stany chorobowe. Przyczyną zawrotów głowy mogą być:
Choroby laryngologiczne:
- choroby ucha zewnętrznego
- schorzenia i urazy ucha wewnętrznego
- zapalenie błędnika
- narażenie na silny hałas
Problemy neurologiczne:
- schorzenia ośrodkowego układu nerwowego
- stwardnienie rozsiane (SM)
- epilepsja
- migreny
- urazy głowy
- nowotwory mózgu
Choroby ogólnoustrojowe:
- nadciśnienie lub niedociśnienie tętnicze
- cukrzyca
- hipoglikemia
- zaburzenia rytmu serca
- niedoczynność tarczycy
Problemy psychologiczne:
- stany depresyjne
- stany lękowe
- zaburzenia snu
Zawroty głowy – jakie objawy neurologiczne mogą im towarzyszyć?
Zawrotom głowy często towarzyszą inne objawy neurologiczne, zależne od tego z jakim zawrotem mamy do czynienia. Podczas obwodowych zawrotów głowy może pojawić się:
- nudności i wymioty
- zaburzenia równowagi przestrzennej
- zaburzenia wzroku (oczopląs)
- zaburzenia słuchu
- uczucie lęku.
Ośrodkowym zawrotom głowy może towarzyszyć: - utrata stabilności postawy
- zaburzenia ostrości widzenia
- ból głowy
- niedowład kończyn
- zaburzenia mowy
Zawroty głowy – na czy polega diagnoza?
Kiedy zawroty głowy pojawiają się regularnie, należy udać się do lekarza w celu ustalenia przyczyny. Próbę jej ustalenia, lekarz rozpoczyna od szczegółowego wywiadu. Sam wywiad jednak nie zawsze pozwala postawić trafną diagnozę. Wtedy lekarz zleca badania takie jak:
- badanie audiometryczne, które jest badaniem słuchu. Odbywa się w wytłumionym pomieszczeniu, w którym pacjent słucha dźwięków o różnych częstotliwościach przez słuchawki i naciska odpowiedni przycisk w momencie, kiedy uda mu się zarejestrować dźwięk.
- badanie ENG i VNG, wykonywane u pacjentów, u których pojawia się oczopląs. Polega na przyłożeniu elektrod do skroni i rejestrowaniu potencjałów elektrycznych.
- próby błędnikowe, wykonywane przy użyciu metody Hallpike’a . Podczas tego badania pacjent kładzie się na kozetce i unosi głowę o 30 stopni. Błędnik badanego drażni się strumieniem ciepłego powietrza po to, żeby wywołać oczopląs. Jest wykorzystywane do oceny narządu równowagi.
Zawroty głowy – jak wygląda ich leczenie?
Zawroty głowy leczy się najczęściej farmakologicznie, czyli objawowo. Wykorzystuje się tu najczęściej środki takie jak:
- leki przeciwhistaminowe
- leki o działaniu naczyniowym
- neuroleptyki
- neurostymulanty
U części pacjentów, u których leczenie zachowawcze jest nieskuteczne, lekarze decydują się na leczenie operacyjne.
Należy pamiętać że u osób, które cierpią na zawroty głowy z powodu zaburzeń na tle psychicznym, kluczowa jest terapia psychologiczna. Łączy się ją z podawaniem środków przeciw lękowych lub antydepresantów. Podsumowując, od czasu do czasu zawroty głowy mogą przydarzyć się każdemu i nie ma wtedy powodu do obaw. Jednak w sytuacji, gdy pojawiają się regularnie, należy zgłosić się do lekarza, ponieważ mogą zwiastować różnorodne choroby.