Zapalenie prostaty – objawy przyczyny i leczenie

Zapalenie prostaty, a konkretnie zapalenie gruczołu krokowego to choroba, która dotyka mężczyzn w każdym wieku. Problem prostaty należy do najczęstszych przypadłości układu moczowo-płciowego u panów. Choroba może przybrać jedną z dwóch form: ostre lub przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego. Ostre zapalenie atakuje w sposób bardzo dynamiczny. Druga możliwość to przewlekłe zapalenie prostaty, które może trwać dłuższych czas tj. kilka miesięcy, a czasami nawet lat. Bez względu na rodzaj zapalenia konieczna jest konsultacja z urologiem po to, aby jak najszybciej wdrożyć stosowne leczenie i stopniowo niwelować skutki choroby. Jak widać zapalenie prostaty może przybierać różne formy, dotyka mężczyzn bez względu na wiek, dlatego też tak ważne jest rozpoznanie choroby we wczesnym stadium, aby zapobiegać jej rozwojowi.

Zapalenie prostaty objawy. Jakie są pierwsze niepokojące oznaki?

Objawy zapalenia gruczołu krokowego są uzależnione od poziomu zaawansowania choroby. Inne dolegliwości doskwierają w przypadku ostrego zapalenia, a inne przy zapaleniu przewlekłym. W każdym razie powinna zapalić się czerwona lampka ostrzegawcza w momencie wystąpienia poniższych dolegliwości:

  • nudności
  • wymioty
  • gorączka
  • ból w okolicy podbrzusza
  • ból podczas oddawania moczu
  • uczucie parcia na pęcherz
  • nokturia, czyli potrzeba korzystania z toalety w nocy (w kontekście oddawania moczu)
  • odczuwalny ból w okolicach krocza, jąder oraz dolnej części pleców
  • strumień moczu jest wyraźnie osłabiony, trudność z jego oddaniem

Przyczyny zapalenia gruczołu krokowego. Gdzie jest źródło choroby?

Ze względu na stadium zaawansowania choroby przyczyny zapalenia gruczołu krokowego mogą być różne. Ostre zapalenie prostaty jest wywołane przez infekcję bakteryjną. Czynnikiem chorobotwórczym w tym przypadku jest pałeczka okrężnicy, sporadycznie są to inne rodzaje bakterii. Mało prawdopodobne, żeby bakterie trafiły do prostaty poprzez krew czy chłonkę.

Bakterie przedostają się do gruczołu krokowego razem z moczem i w ten sposób dochodzi do rozwoju dolegliwości. Zdarza się również, że źródłem zapalenia jest infekcja układu moczowego, przyczyną może być także powikłanie zakażenia, które przenoszone jest drogą płciową, do zapalenia może dojść również przez pozostawienie na długi czas cewnika w cewce moczowej lub w czasie zabiegów urologicznych wykorzystujących cewnik.

Określenie przyczyn przewlekłego zapalenia prostaty jest o tyle problematyczne, że w tym przypadku trudno wskazać konkretny powód. Przewlekłe zapalenie prostaty może mieć podłoże bakteryjne i niebakteryjne. Zapalenie gruczołu krokowego bakteryjne często jest wynikiem nie doleczenia zapalenia ostrego. Podłoże niebakteryjne choroby najczęściej jest wywołane przez czynniki, które się łączą między sobą i nie są związane z infekcją (np. napięcie mięśni prostaty czy cewki moczowej). Przyczyny nie są dokładnie znane, mimo, że ta przypadłość (zapalenie o charakterze niebakteryjnym) najczęściej dotyka mężczyzn.

Leczenie zapalenia gruczołu krokowego. Jaki typ leczenia wprowadzić?

Zarówno w przypadku leczenia przewlekłego zapalenia prostaty jak i ostrego stosuje się leczenie farmakologiczne. Leki zazwyczaj przyjmowane są doustnie, a w wyjątkowych przypadkach dożylnie – gdy stadium choroby jest zaawansowane. Środki działają rozkurczowo, przeciwbólowo, przeciwzapalnie, więc obniżają poziom zapalenia. Mimo to stosowanie antybiotyków może okazać się nieskuteczne. Dlatego też zaleca się inne formy leczenia takie jak: zmiana diety czy gorące nasiadówki, a w sytuacji krytycznej, gdy dolegliwości nie ustępują wycięcie gruczołu krokowego. Bardzo ważne jest także przyjmowanie dużej ilości płynów i odpoczynek.

Zdrowie jest bez wątpienia kwestią kluczową, która ma wpływ na nasze samopoczucie fizyczne, psychiczne, a także niejednokrotnie na nasze życie. Bardzo ważne jest regularne badanie się i tym samym weryfikacja czy wszystkie wyniki badań są w normie. Dzięki profilaktyce możemy zapobiec wielu dolegliwościom m.in. zapaleniu gruczołu krokowego. Objawy w przypadku pojawienia się tej przypadłości są dość charakterystyczne, dlatego bardzo szybko i łatwo można ją rozpoznać. Mężczyźni często mają tendencję do bagatelizowania chorób, ale bierna postawa to najgorsza z możliwych. Pamiętajmy o obserwacji swojego organizmu w razie niepokojących objawów, a także o konieczności wizyty u lekarza, gdy dzieje się coś złego. To zawsze droga to tego, aby się wyleczyć.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest