Dieta uboga w nabiał, orzechy i zielone warzywa może przyczynić się do niedoboru wapnia w naszym organizmie, co z kolei powoduje przykre konsekwencje zdrowotne. Wapń to główny składnik układu kostnego – odpowiada za zdrowe i mocne kości, zęby oraz paznokcie. Jest to również niezbędny element, który wspomaga pracę serca i przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania mięśni (odpowiada za ich kurczliwość). Niestety, dieta uboga w wapń może powodować powstawanie bolesnych skurczów i mrowień, które są pierwszymi objawami tężyczki.
Spis treści
Tężyczka – skąd się bierze? Tężyczka utajona i jawna!
Tężyczka to nic innego jak drętwienie kończyn, twarzy oraz skurcze mięśni różnych części ciała. Może występować w dwóch postaciach – utajonej i jawnej. Jest to choroba, która najczęściej dotyczy młodych kobiet.
Tężyczka utajona
Występuje stosunkowo częściej niż jej druga odmiana. Jej wynikiem jest zazwyczaj skutek pooperacyjny związany z wycięciem gruczołu przytarczycowego. Choroba ta może również objawić się niedostatecznym doborem witaminy D, problemami z trzustką oraz zbyt małym stężeniem wapnia we krwi. Objawy tężyczki utajonej są bardzo trudne do jednoznacznego rozpoznania choroby, ponieważ występująca przy niej bezsenność, ogólne osłabienie organizmu, mrowienie kończyn, drętwienie mięśni twarzy i kończyn oraz bóle klatki piersiowej mogą zostać przypisane do wielu innych dolegliwości.
Tężyczka jawna
Tężyczka jawna występuje rzadziej i wiąże się głównie z praca systemu hormonalnego. Zazwyczaj jest ona skutkiem operacji wycięcia przytarczyc. Może również być spowodowana zaburzeniami w prawidłowym funkcjonowaniu tych gruczołów, także przyjmowanie moczopędnych leków wypłukujących wapń może przyczynić się do jej wystąpienia. Choroba ta objawia się przede wszystkim brakiem energii, drgawkami i skurczami palców dłoni i okolic ust, kurczami mięśni twarzy oraz omdleniami, podczas których występują drgawki (co jest mylącym symptomem występowania padaczki).
Tężyczka – objawy choroby
Tężyczka to choroba, która jest trudna do rozpoznania, nieleczona może doprowadzić do groźnych konsekwencji, a nawet śmierci. Podczas poważnego, bolesnego skurczu może dojść do zatkania się krtani i zaniku oddechu. Pierwsze objawy tężyczki to mrowienie w opuszkach palców i wokół ust. Później następuje napięcie mięśni twarzy oraz kończyn, połączone z przykurczami. Aby postawić jednoznaczną diagnozę i rozpocząć leczenie tężyczki zalecane są specjalistyczne badania laboratoryjne. Po wykryciu choroby następuje jej zwalczanie, które z racji niebezpieczeństwa zaniku oddechu przeprowadza się w szpitalu. Zazwyczaj wystarcza dożylne przyjmowanie określonej dawki wapnia.
Objawy:
- skurcze mięśniowe
- światłowstręt
- skurcz mięśni krtani
- skurcz oskrzeli
- kołatanie serca
- skurcz powiek
- drżenie warg
- migrena
Leczenie i zapobieganie
W celu profilaktyki zaleca się przyjmowanie produktów bogatych w wapń. Ich źródłem jest przede wszystkim nabiał – sery, mleko, jogurty oraz rośliny strączkowe i zielone, laskowe, włoskie i ziemne orzechy, soja oraz sardynki. Odpowiednie stężenie pierwiastku wapnia we krwi pozytywnie wpłynie na kurczliwość mięśni i znacząco obniży ryzyko powstawania choroby. Pomoże również w utrzymaniu zdrowych kości i zębów.
Lekarz podczas badania zleca następujące badania:
- EMG czyli badanie elektromiograficzne
- echokardiografia;
- elektroencefalografia;
- elektrokardiografia
Tężyczka a dieta
Zapobiegając tężyczce warto stosować odpowiednią dietę, która powinna być bogata w wapń i magnez. Nasze dania należy wzbogacić o: mleko,sery, ryby, czekoladę, soję, orzeszki oraz warzywa. Wykluczamy ze swojej diety produkty, które posiadają kwas szczawiowy i kwas fitynowy. Są to substancje utrudniające wchłanianie wapnia w jelitach.