Świerzb – charakterystyka, objawy, leczenie i profilaktyka

Uciążliwa choroba, wbrew pozorom niezależna od dbania o higienę. Narażeni są na nią wszyscy dorośli, ale także dzieci oraz zwierzęta. Jak wygląda świerzb i jak go leczyć?

Świerzb – czym jest?

Jest to choroba zakaźna, wywołana przez pasożyta zwanego świerzbowcem ludzkim. Pasożytuje w ludzkim naskórku, gdzie składa jaja. Roztocz nie jest zauważalna gołym okiem, więc kluczowe w rozpoznaniu są objawy. Występuje u ludzi i zwierząt, a bardziej narażone są dzieci uczęszczające do przedszkola i dorośli pracujący w dużych skupiskach ludzi. Jednak tak naprawdę zarazić może się każdy, poprzez kontakt bezpośredni z chorą osobą lub używanie tych samych przedmiotów np. pościel, ubrania, ręczniki. Najczęściej pasożyt osadza się na dłoniach, między palcami, na łokciach, nadgarstkach, podeszwach stóp, pośladkach lub miejscach zakrytych, na przykład biżuterią – miejsce przykryte zegarkiem lub pierścionkiem. Świerzbowcem ludzkim nie można zarazić się od zwierząt.

Świerzb objawy

Pierwsze objawy pojawiają się do miesiąca czasu od momentu zarażenia. Przez cały ten okres pasożyt może zostać przeniesiony na inna osobę. Najważniejszym symptomem choroby jest silne swędzenie, wywołane reakcją alergiczną na pozostawione odchody pasożyta na naszej skórze. Drapanie powoduje nadżerki naskórka zwane przeczosami. Swędzenie nasila się zwłaszcza w nocy i po ogrzaniu ciała. Na skórze powstaje również wysypka, najczęściej układająca się w jednej linii, która oznacza drogę przemieszczania się świerzbowca. W przypadku rozwijania się najtrudniejszej odmiany czyli świerzb norweskiego, na ciele powstają także strupy, w których gromadzą się setki pasożytów i ich jaj. Ta postać najczęściej występuje u osób z osłabionym układem odpornościowym lub u osób starszych przebywających w domach opieki.

Świerzb leczenie

W przypadku zauważenia objawów należy od razu zgłosić się do lekarza dermatologa. Na podstawie wywiadu oraz badania zeskrobiny z naskórka, zdiagnozuję on chorobę i zaleci dalsze postępowanie. Leczeniu powinny się poddać również osoby, które miały kontakt z osobą zakażoną. Najczęściej lekarz zaleca stosowanie maści i kremów wieczorem, na całe ciało, pomijając głowę i twarz. Większą ilość zazwyczaj należy nakładać na miejsca objęte chorobą. Warto też pamiętać o wymianie pościeli i zdezynfekowaniu mieszkania, zwłaszcza takich miejsc jak wanna, toaleta czy naczynia.

Aby nie doprowadzić do zarażenia, należy oczywiście unikać kontaktu z osobą zakażoną. Poza tym, dbanie o higienę – dokładne mycie rąk, ciepłą wodą, częste zmiany pościeli i ręczników, a podczas podróży używanie własnych przedmiotów osobistych (np.grzebień, ręczniki). Istotne jest aby szybko reagować, ponieważ świerzb nie minie sam, a nieleczony może prowadzić do poważniejszych stanów.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest