Sterydy anaboliczne – czym są? Wszystko na ich temat

Sterydy anaboliczne są stosowane w dopingu sportowym. Są bardzo popularne wśród osób pracujących nad formą na siłowni. Przyjmowanie takich środków wywołuje niestety sporo skutków ubocznych. Środki te zawierają dużą ilość hormonów m.in. testosteronu.

Sterydy – podstawowe informacje

Powszechny kult idealnej masy, siły i wytrzymałości skłania do zadbania o własną kondycję fizyczną. Nie byłoby w tym trendzie niczego złego, gdyby nie ludzie, którzy drogę do wymarzonej rzeźby chcą przejść na skróty. Bez większego wysiłku uzyskać efekt, który wymaga poświęcenia i ciężkiej pracy. Ułatwieniem dla takich osób są właśnie sterydy anaboliczne. Sięgają po nie już coraz młodsi bywalcy siłowni.

Samo słowo ,,sterydy” używane jest w różnych kontekstach i w każdym z nich przypisuje mu się inne znaczenie. W grupie steroidów znajdują się choćby hormony kory nadnerczy, kwasy żółciowe, cholesterol, hormony płciowe czy witamina D. W znaczeniu medycznym sterydy są lekami opartymi na kortykosteroidach, które wykorzystuje się w neurologii, dermatologii, reumatologii i alergologii. Leki te zawsze są przyjmowane pod kontrolą konkretnego lekarza i wydawane tylko na receptę. W dopingu sportowym sterydy są grupą związków chemicznych, które mogą sterować anabolizmem organizmu. Nazywa się je właśnie sterydami anabolicznymi.

Sterydy anaboliczne – zagrożenie dla organizmu

Dostępność sterydów jest stosunkowo łatwa, ale skutki ich zażywania mogą być tragiczne. Zadaniem sterydów anabolicznych jest przyspieszenie dzielenia się komórek tworzących określone tkanki organizmu. Stymulują one wzrost masy mięśni, wytrzymałości i siły. Testosteron (męski hormon płciowy) jest naturalnym sterydem anabolicznym. Zażywanie takich środków przez dłuższy czas, prowadzi do zaburzenia prawidłowego funkcjonowania niektórych narządów. Wywołuje też zmiany w wyglądzie zewnętrznym. Wpływ anabolików na przyrost masy mięśniowej jest jednak pożądany, dlatego niektórzy ludzie sami szkodzą swojemu organizmowi.

Doustne przyjmowanie sterydów ma negatywny wpływ na wątrobę, która odpowiada za wychwytywanie substancji toksycznych oraz pozbawianie aktywności substancji biologicznie czynnych (np. hormonów). Wątroba nie nadąża za usuwaniem nadmiernej ilości hormonów, dlatego może dojść do zapalenia, krwawienia lub łagodnych/złośliwych zmian nowotworowych. Sterydy powodują wzrost ciśnienia tętniczego czemu zazwyczaj towarzyszy ból głowy i pogorszenie widzenia. Może także dojść do niewydolności nerek, udaru mózgu i zawału.

Zmiany, do których dochodzi przez przyjmowanie sterydów, są często nieodwracalne. Sterydy zwiększają ryzyko wystąpienia nowotworów prostaty. Anaboliki sieją spustoszenie również w układzie odpornościowym, co sprzyja anginom i różnego rodzaju przeziębieniom. Mogą też być odpowiedzialne za częste kontuzje. Skutkiem ubocznym może być także agresja, euforia, irytacja czy depresja.

Anaboliki a płeć

Sterydy wpływają na zwiększenie popędu seksualnego u mężczyzn (popęd ten jest krótkotrwały). Zmniejsza się wtedy ilość naturalnego testosteronu, kurczą się jądra, a to już może prowadzić do bezpłodności, pojawia się owłosienie na torsie i plecach. U kobiet natomiast obniża się głos, miesiączki stają się nieregularne, pojawia się owłosienie na ciele i twarzy. U obu płci rosną gruczoły piersiowe. Występuje też trądzik. Przyjmowanie sterydów anabolicznych przez osoby, które nie są zawodowo związane ze sportem, nie jest zabronione. W przypadku sportowców jest zwykłym nielegalnym dopingiem.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest