Soczewki kontaktowe dla suchych oczu

Wyniki badań przeprowadzonych przez Światowy Kongres Okulistyczny wskazują, że suchość oczu występuje u ponad 63% pacjentów zgłaszających się do okulisty. Odsetek ten jest jeszcze większy w przypadku osób korzystających z soczewek kontaktowych. Nie oznacza to jednak, że doświadczając suchości oczu, jesteśmy skazani wyłącznie na okulary korekcyjne. Dostępne są bowiem nowoczesne rozwiązania, które odpowiadają na potrzeby oka z zaburzonym funkcjonowaniem filmu łzowego i umożliwiają zarówno bezpieczne, jak i wygodne korzystanie z soczewek kontaktowych.

Suchość oczu – z czego wynika?

Narząd wzroku jest wrażliwy i podatny na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych,  także zmiany zachodzące w organizmie. A tryb życia współczesnego człowieka dostarcza mu szeregu wyzwań. Największe spośród nich to częste i wielogodzinne korzystanie z urządzeń elektronicznych. W takiej sytuacji suchość oczu wynika ze zmniejszonej częstotliwości mrugania. Ta przerywa ciągłość filmu łzowego i daje efekt w postaci suchego, podrażnionego oka. Zjawisko to jest na tyle powszechne, że specjaliści stworzyli dla niego osobną nazwę: zespół oka biurowego. 

Do popularnych przyczyn występowania suchości oczu należy też środowisko (zanieczyszczone powietrze, ekspozycja na działanie klimatyzacji), alergie (np. na pyłki, kurz lub sierść zwierząt), zaburzenia hormonalne (zwłaszcza u kobiet w okresie ciąży i menopauzy i pań stosujących antykoncepcję hormonalną), wady widzenia (osoby z wadą wzroku zwykle mocniej wytężają wzrok, rzadziej mrugając), a także choroby i przyjmowane z ich powodu leki, w tym choroby oczu, które skutkują między innymi suchością oczu. Nie bez znaczenia jest wiek; u osób po 40. roku życia następuje naturalne pogorszenie naturalnego nawilżenia w obrębie oka.

Zespół suchego oka – jak się objawia?

Mniejsza ilość i nieprawidłowy skład łez daje efekt w postaci suchego oka, ale to nie jedyny objaw, po którym można poznać, że ZSO dotyczy właśnie nas. Warto zwrócić uwagę na to, czy nie występuje: pieczenie, swędzenie i ból oczu, tzw. uczucie piasku pod powiekami, zaczerwienienie brzegów powiek, okresowe zamglenie widzenia, szybkie zmęczenie wzroku, wydzielina surowicza trafiająca do worka spojówkowego, „łupież” wokół rzęs i powiek. Dla zespołu suchego oka charakterystyczne jest to, że wymienione objawy nasilają się w trakcie przebywania na słońcu, wietrze, w zanieczyszczonym powietrzu, klimatyzowanym pomieszczeniu i w trakcie pracy przed komputerem.

Jakie soczewki na suche oczy wybrać?

Soczewki kontaktowe niedopasowane do potrzeb wrażliwego oka mogą potęgować dyskomfort związany z jego suchością. Nie oznacza to jednak, że osoba doświadczająca suchości oczu nie może korzystać z soczewek kontaktowych. Może! Kluczem do sukcesu jest wybranie produktu powstałego z myślą o potrzebach takiego oka, najlepiej z pomocą specjalisty.

Najpopularniejsze soczewki dla suchych oczu to produkty oparte na silikonowo-hydrożelowym lub hydrożelowym materiale, charakteryzującym się wysokim stopniem uwodnienia. Bardzo pomocne są technologie umożliwiające soczewce przyciąganie i gromadzenie cząsteczek wody w swoim obrębie. Takie rozwiązania posiadają między innymi:

  • Soczewki Proclear – wyróżniają się 60-procentowym uwodnieniem i technologią PC Technology™. Dzięki niej posiadają w swoim składzie cząsteczki fosforylocholiny – substancję naturalnie występującą w ludzkim oku, która wykazuje zdolność do otaczania się wodą i utrzymywania korzystnego nawilżenia przez kilkanaście godzin.
  • Soczewki #bioview – oparte na silikonowo-hydrożelowym materiale trzeciej generacji o 47-procentowym uwodnieniu. Wzbogacone o technologię Wetting Agent, w ramach której zyskują intensywne i długotrwałe nawilżenie, niezmienne nawet przez cały dzień.

Jak dbać o przesuszone oczy?

Dobre soczewki dla suchych oczu to podstawa. Aby jednak cieszyć się maksymalnym komfortem, warto dołączyć do tego kilka cennych nawyków. To na przykład regularne korzystanie z kropli do oczu na suche oczy, czyli tzw. sztucznych łez. W sprzedaży dostępne są preparaty odpowiednie do zaaplikowania na oko z już założoną soczewką oraz wzbogacane substancjami o silnie nawilżającym działaniu, głównie hialuronianem sodu. Nie bez znaczenia pozostaje również nawyk prawidłowego stosowania soczewek. Powinny być aplikowane wyłącznie czystymi dłońmi oraz regularnie zdejmowane – by oko odpoczęło i oczyszczane – by utrzymały wszystkie swoje cenne właściwości. Należy zwrócić uwagę także na jakość produktów do pielęgnacji soczewek, czyli płynu do ich oczyszczania i przechowywania. Dobrej klasy środek pozwala na utrzymanie korzystnego nawilżenia soczewek przez cały okres deklarowany w ich opisie producenckim. 

Poza tym warto zrewidować dietę i to, czy nie brakuje w niej składników dobrych dla oczu, np. kwasów omega 3 i witaminy A, a także zadbać o większą częstotliwość mrugania, zwłaszcza w trakcie długotrwałego czytania i pracy przy komputerze. Pomocna okaże się też gimnastyka oczu – spoglądanie za okno na punkty oddalone co najmniej o kilka metrów i potem znów na przedmiot znajdujący się blisko. Pacjenci chwalą sobie też kompresy ziołowe na zmęczone i podrażnione oczy.

 

Artykuł partnera

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest