Masaż leczniczy stosuje się w celu zmniejszenia nasilenia objawów chorobowych lub zapobiegania chorobom. W zależności od dolegliwości, na którą cierpi pacjent, specjalista stosuje różne rodzaje masażu leczniczego. Sprawdź w naszym artykule, jak wyglądają poszczególne techniki i gdzie można się ich nauczyć.
Spis treści
Rodzaje masażu
Istnieje wiele różnych metod masowania, które dostosowuje się do stanu zdrowia pacjenta, typu dolegliwości, na którą cierpi, jego wieku oraz kondycji fizycznej. Wykwalifikowany technik masażysta po policealnej szkole dla dorosłych we Wrocławiu, najpierw przeprowadza wywiad i badanie fizykalne, a następnie wybiera odpowiednią technikę. Rodzaje masażu leczniczego to m.in. masaż stawowy, tensegracyjny, izometryczny i drenaż limfatyczny.
Drenaż limfatyczny
Drenaż limfatyczny jest rodzajem masażu uciskowego, który usprawnia krążenie limfy, a tym samym poprawia motorykę układu chłonnego i redukuje obrzęki. Może być on wykonywany ręcznie przez masażystę lub przy pomocy specjalnego aparatu do kompresji pneumatycznej. Wskazaniem do tego rodzaju masażu są obrzęki limfatyczne, pooperacyjne, tłuszczowe oraz pourazowe. Może być on również wykonywany u sportowców jako element regeneracji powysiłkowej, a także u osób, które chcą pozbyć się cellulitu.
Masaż tensegracyjny
Masaż tensegracyjny opiera swoje założenia na zasadzie tensegracji, która zakłada, że wzrost napięcia spoczynkowego jednego mięśnia powoduje wzrost wszystkich innych mięśni, więzadeł i powięzi, które są z nim w kontakcie strukturalnym. Oznacza to, że miejsce bólu nie musi być jego przyczyną. Masażysta ma zatem rozpatrywać dolegliwości pacjenta nie w sposób lokalny, ale całościowy. Masaż tensegracyjny polega na przywróceniu prawidłowego napięcia w układzie mięśnia najszerszego grzbietu, mięśnia piersiowego większego, mięśnia zębatego przedniego górnego lub więzadła krzyżowo–biodrowego. Wskazaniami do tej techniki są m.in. stany pourazowe, choroby o podłożu reumatycznym, nerwobóle czy wady postawy.
Masaż izometryczny
Masaż izometryczny wykonuje się w celu zregenerowania mięśni, które zmniejszyły swoją masę i siłę wskutek długiego okresu bezczynności np. po porażeniach czy urazach. Jak sama nazwa wskazuje, skurcz musi być izometryczny, czyli bez zmian w długości mięśnia. Ten rodzaj masażu jest dosyć krótki – trwa od 30 do 45 minut. Dla dobrych efektów trzeba go powtarzać 1-2 razy dziennie lub co drugi dzień, w zależności od kondycji pacjenta i stanu jego mięśni. Wskazaniem do masażu izometrycznego jest przejście wylewu lub udaru. Mogą z niego również korzystać osoby odchudzające się oraz sportowcy.
Masaż stawowy
Masaż stawowy, zwany również dostawowym lub centryfugalnym, wykonuje się w celu zmniejszenia stanu zapalnego i obrzęku w obrębie stawu. Stymuluje on wytwarzanie mazi stawowej, przyspiesza proces gojenia, a także rozluźnia tkanki okołostawowe. Wskazaniem do tego rodzaju masażu są stany po urazach, takie jak zwichnięcia lub skręcenia, zapalenie stawu, przykurczenie stawowe, stany po dłuższym unieruchomieniu stawu, a także blizny i obrzęki w jego obrębie.
Jak nauczyć się masażu leczniczego?
Masaż leczniczy powinien być wykonywany przez osobę z odpowiednimi kwalifikacjami zdobytymi w policealnej szkole dla dorosłych we Wrocławiu. W czasie wykładów słuchacze zdobywają specjalistyczną wiedzę teoretyczną z zakresu teorii masażu, anatomii i fizjologii, a także podstaw fizjoterapii. Poza tym odbywają zajęcia praktyczne w pracowni fizjoterapii i masażu, gdzie korzystają z profesjonalnego sprzętu marki Habys. Kierunek technik masażysta w szkole dla dorosłych jest w pełni darmowy. Jego absolwenci mogą znaleźć zatrudnienie w SPA, ośrodkach wypoczynkowych, gabinetach masażu lub założyć własną działalność gospodarczą.