Wizyty u ginekologa – jak się przygotować? Jak wygląda pierwsza wizyta?

Wiele kobiet uważa iż wizyta u ginekologa jest bardzo stresującym wydarzeniem. Zaleca się by odwiedzać go minimum 1-2 razy do roku, ale niewiele kobiet trzyma się tych wytycznych. Lęk czy niewiedza spowodowana wizytą powoduje iż często zaniedbujemy swoje zdrowie.W trosce o was chcemy przełamać temat tabu i odpowiedzieć na najbardziej intymne i trudne pytania dotyczące ginekologa!

Pierwsza wizyta u ginekologa – co warto wiedzieć?

Po pierwsze – wizyta u ginekologa powinna opierać się na wyborze dobrego i szanowanego lekarza. Jeśli wybór trafi na specjalistę to wizyta nie będzie krępująca, a jej trudność będzie polegała na przełamaniu swoich własnych oporów psychicznych.
Po drugie – są pewne pytania albo zagadnienia, które mogą przyczynić się do tego iż boicie czy krępujecie się danej wizyty. Postanowiliśmy więc przejrzeć fora internetowe oraz artykuły i zebrać najbardziej krępujące pytania odnośnie wizyty ginekologicznej.

1.Czy mogę iść do ginekologa z miesiączką?

Najlepiej udać się do ginekologa w pierwszych 10ciu dniach po zakończeniu menstruacji. Jest to czas po PMS, a tuż przed jajeczkowaniem, więc wizyta będzie najmniej nieprzyjemna i dyskomfortowa. Oczywiście w życiu nie wszystko toczy się według zegarka i czasami wizyta wypada idealnie podczas menstruacji. Nie stoi to na przeszkodzie, natomiast lekarz nie będzie mógł pobrać wymazu do badania ( kiedy oczywiście będzie taka konieczność).

2.Czy mogę uprawiać seks przed wizytą?

Nie ma jednoznacznych badań naukowych potwierdzających iż seks przed badaniem ma wpływ na przebieg wizyty czy wyniki laboratoryjne. Zaleca się jednak, by przez ok 2 dni przed wizytą nie współżyć ze względu na większe ryzyko otarć czy ewentualnych urazów.

3.Jak wygląda  pierwsza wizyta u ginekologa?

Oczywiście nie ma jednego konkretnego sposobu przebiegu wizyty, ale postaramy się napisać ogólny scenariusz.
Przed wizytą wypróżnij się i weź prysznic. Pamiętaj by unikać tego dnia środków myjących, by nie zafałszować zapachu czy konsystencji wydzieliny, która być może będzie poddana badaniu. Przede wszystkim przyjdź na wizytę wcześniej by zdążyć opanować stres. Przygotuj się na kilka pytań, które lekarz może zadać przed badaniem ( o tym poniżej). Najlepiej byś miała na sobie sukienkę lub spódnicę, bowiem nie każdy lekarz ma w swoim gabinecie przebieralnię. Po odbyciu krótkiego wywiadu odbywa się badanie – dostosowane do tego czego potrzebuje twój organizm. Lekarz może zdecydować się na cytologię, USG i badanie piersi.

sh 181680743 45346e49df0e77ed35f78afb12527baf

4. Na jakie pytania muszę znać odpowiedź?

Najlepiej przed wizytą przygotować się na wywiad. W przypadku pierwszej wizyty lekarz może zapytać o:

  • datę pierwszej miesiączki
  • czy okres jest regularny, a jeśli nie to jak często występuje
  • czy odbyło się już pierwsze współżycie
  • jaka jest historia chorób ginekologicznych w Twojej rodzinie

Oprócz tego jednymi z najczęstszych pytań są:

  • kiedy była ostatnia miesiączka
  • czy krwawienia są obfite czy skąpe
  • czy po zbliżeniu odczuwasz jakieś nieprzyjemne efekty uboczne
  • jakie stosujesz sposoby antykoncepcji
  • jakich środków higienicznych używasz

5. Czy przed wizytą u ginekologa konieczna jest depilacja?

Nie, nie jest to konieczne. Jeśli na co dzień tego nie robicie, nie musicie nagle zdecydować się na depilację.

Jak więc widać – nie taki diabeł straszny jak go malują. Wizyta u ginekologa nie różni się absolutnie niczym od wizyty u stomatologa czy endokrynologa. Rezygnowanie z tego sposobu profilaktyki jest poważnym błędem, który może odbić się na waszym zdrowiu. Jeśli macie jakieś pytania odnośnie wizyty – słuchamy! Chętnie odpowiemy na nie następnym razem.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest