Padaczka – objawy, przyczyny i leczenie

Padaczka, zwana inaczej epilepsją to jedna z najpopularniejszych chorób neurologicznych. Charakteryzuje się gwałtownymi zaburzeniami pracy mózgu i jest to choroba nieuleczalna. Należy jednak mieć na uwadze, że wraz z biegiem czasu padaczka może zmienić swoje natężenie, a zatem istnieje duże prawdopodobieństwo, że dozgonna terapia farmakologiczna nie będzie konieczna. Najczęstszym przypadkiem swoistego uśpienia choroby jest padaczka u dzieci.

Padaczka przyczyny

Nie ma jednej, książkowej przyczyny powstawania epilepsji. Najczęściej jest ona związana z uszkodzeniami mózgu, jednak te nie muszą towarzyszyć nam od urodzenia. To właśnie dlatego padaczka może zostać zdiagnozowana dopiero u osoby dorosłej.
Poniżej znajdują się najpopularniejsze przyczyny występowania padaczki:

  1. urazy głowy, w tym uszkodzenia mózgu powstałe w czasie porodu;
  2. zapalenie mózgu lub opon mózgowych;
  3. nowotwory z przerzutami na okolice mózgu;
  4. udary mózgu i inne choroby naczyniowe związane z okolicami głowy;
  5. uzależnienie od alkoholu – w tym wypadku często następuje tak zwana padaczka alkoholowa.

Padaczka objawy

Oprócz różnych przyczyn powstawania padaczki, niejednorodne pozostają również jej objawy. Powszechnie wiadomo, że tej przypadłości towarzyszą charakterystyczne napady. Najczęściej związane z drgawkami oraz utratą świadomości. Po przebytym ataku, epileptyk jest niemalże pozbawiony cukru w swoim organizmie. Niestety, wiele osób nie wie, że istnieją również inne formy ataków, a należą do nich:

  1. utrata świadomości i całkowite znieruchomienie – jest to rodzaj ataku, który najczęściej towarzyszy dzieciom. Nie ma nic wspólnego z charakterystycznymi dla epilepsji drgawkami. Po ustąpieniu napadu, chory powraca do swoich obowiązków. Co ważne, najczęściej nie jest świadomy tego, że właśnie doznał ataku;
  2. brak możliwości napięcia mięśni – jest to zatem zupełne przeciwieństwo tego, z czym przede wszystkim kojarzymy padaczkę. Wskutek tego rodzaju napadu, chory może zrobić sobie krzywdę, ponieważ nie jest w stanie zapanować nad swoim ciałem i utrzymać go w pozycji pionowej. W tym wypadku, na uraz szczególnie narażona jest głowa epileptyka.

Padaczka leczenie

Podstawową formą terapii przeciwpadaczkowej jest leczenie farmakologiczne. Niestety nie zawsze jest ono skuteczne. Są bowiem osoby, które doznają nawet kilkanaście do kilkudziesięciu ataków dziennie! Nie zawsze w takich przypadkach operacja jest możliwa, dlatego warto skonsultować z lekarzem możliwość kuracji marihuaną leczniczą – zwolennicy tego środka są zdania, że marihuana jest w stanie zredukować liczbę ataków.

Nie wolno zapominać również o ścisłej współpracy z psychologiem lub psychoterapeutą. Osoby chore na padaczkę mają bowiem tendencję do wycofywania się ze społeczeństwa z uwagi na to, że nie znają dnia ani godziny napadu. Ponadto, epileptyk w czasie napadu traci kontrolę również nad mięśniami odpowiadającymi za utrzymanie moczu i kału, co stanowi kolejny, stresujący dla chorego problem. Warto zadbać także o konsultacje z neuropsychologiem, ponieważ każdy napad padaczkowy skutkuje powstawaniem nieodwracalnych zmian w mózgu.

Epilepsja to przypadłość, z którą da się żyć, pod warunkiem, że jest ona pod odpowiednią kontrolą specjalistów. W swej łagodniejszej odmianie nie stanowi niemalże żadnych ograniczeń dla chorego. Nie należy jednak lekceważyć żadnych objawów epilepsji i stale pozostawać pod opieką lekarską, ponieważ zaniedbanie choroby może doprowadzić do wzmożenia się jej intensywności.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest