Odciski na stopach to twarde, zagęszczone obszary skóry, które powstają w wyniku tarcia lub nacisku na skórę. Zmiany te rozwijają się naturalnie, aby chronić skórę leżącą pod nimi. Twarde odciski zazwyczaj występują na szczytach palców. Składają się z gęstego rdzenia, który naciska na nerwy czuciowe, powodując silny ból. Miękkie odciski występują pomiędzy palcami. Odciski te są bielsze i bardziej miękkie, gdyż są stale zmiękczane przez pot.
Spis treści
Przyczyny powstawania odcisków na stopach
Odciski mogą się rozwijać w różnych obszarach na ciele, w okolicy, gdzie występuje powtarzające się tarcie. Powodem rozwijanie się odcisków jest nacisk kości na skórę. Występują one na wierzchołkach, bokach palców oraz na piłeczkach stóp. Odciski mogą być twarde i suche lub miękkie albo mgliste. Przyczyną powstawania odcisków jest zapalenie stawów lub słabo dopasowane obuwie.
Powstawanie odcisków na stopach spowodowane jest chodzeniem lub bieganiem w źle dopasowanych butach. Noszenie przez dłuższy czas napiętych butów lub wysokich obcasów może też spowodować te zmiany na skórze. Uszkodzone gruczoły potowe, blizny albo brodawki na stopach mogą powodować powstawanie w tej okolicy odcisków. Ponadto osoby z cukrzycą lub innymi chorobami, które powodują słaby przepływ krwi do kończyn dolnych stanowią poważne ryzyko powstania stwardnienia na skórze.
Inne możliwe przyczyny to chodzenie bez noszenia butów, noszenie butów bez skarpet, lub udziału w zajęciach sportowych, w czasie których wywiera się nacisk na stopy. Odciski na skórze stóp bywają bolesne, a ich objawem jest zagęszczenie skóry w obszarach wielokrotnego ciśnienia.
Na odciski narażone są szczególnie osoby z płaskostopiem, dysproporcjami w budowie kości śródstopia oraz ostrogą piętową. Powstawanie odcisków wywołuje także zapalenie stawów, wady postawy, nadwaga oraz taka aktywność fizyczna, jak wspinaczka górska.
Odciski na skórze stopy są diagnozowane jako:
- gruba, twarda skóra
- obszar kruchej, suchej skóry
- ból lub tkliwość dotkniętego obszaru skóry
Rodzaje odcisków na stopach
- modzele – powstają na podeszwach stóp (śródstopie, palce, pięty). Mają postać płaskich obszarów zrogowaciałego naskórka, bez wyraźnych granic. Są dość duże, miękkie, żółtawe lub szare. Często modzele bywają tak grube, że zaczynają pękać, co wiąże się z dodatkowymi dolegliwościami bólowymi.
- nagniotki – czyli zrogowacenia o niewielkiej powierzchni, które zazwyczaj lokalizują się na palcach stóp. Mają twardy rdzeń, który sięga do tkanek skóry właściwej. Prowadzi to do ucisku zakończenia nerwowego powodując ostry ból.
Domowe sposoby w walce z odciskami
W leczeniu odcisków należy wyeliminować źródło tarcia lub ciśnienia, gdyż to eliminuje przyczynę tej dolegliwości. Przede wszystkim zacznij od wygodnych butów, ponieważ to właśnie z ich powodu najczęściej cierpisz. Dodatkowo zapomnij o obcisłych skarpetkach oraz rajstopach.
Codziennie na noc stosuj kremy, aby nawilżyć i natłuścić stwardniałą skórę. Wybieraj te kremy, które są bogate w składniki natłuszczające np. masło shea, oleje roślinne. Najczęściej sięgamy po kremy złuszczająco-zmiękczające oraz kremy wygładzające.
Zrogowaciały naskórek należy systematycznie usuwać pilnikiem lub tarką do stóp. Przed wykonaniem zabiegu należy wymoczyć stopy w wodzie z solą lub z olejkiem lawendowym. Jeśli problem odcisków jest niewielki, wystarczy zainwestować w gruboziarnisty peeling.
Warto wypróbować okłady z kwasu salicylowego, wystarczy rozgnieść w wodzie tabletkę aspiryny. Tak przygotowaną papkę nakładamy na stopy, owijając stopę folią. Cały zabieg trwa około 15-30 minut.
Kiedy samodzielne próby zlikwidowania odcisków okazują się nieskuteczne lub gdy odcisk na stopie jest wyjątkowo bolesny, należy skorzystać z pomocy specjalisty. W razie potrzeby można stosować wiele leków bez recepty. Zaleca się też stosowanie środków keratolitycznych (takich jak np. krem mocznikowy), aby zmiękczyć zagęszczoną skórę. Pacjenci ze stanami chorobowymi, takimi jak cukrzyca lub choroby tkanki łącznej, ze zwiększonym ryzykiem powikłań, powinni szukać pomocy lekarskiej i leczyć schorzenie podstawowe.