Nietolerancje pokarmowe są problemem, który może dotyczyć każdego w różnych momentach życia. Dzięki łatwemu dostępowi do specjalistycznych testów wykrywalność zachorowań znacznie wzrosła w ostatnich latach. Umożliwia to wczesne wdrożenie odpowiednich działań, które pozwolą na poprawę stanu zdrowia i samopoczucia.
Spis treści
Kto powinien zrobić test na nietolerancje pokarmowe?
Nietolerancje pokarmowe wynikają z nieprawidłowej reakcji na spożyty pokarm układu immunologicznego, który wytwarza zbyt duże ilości przeciwciał IgG. Jest to przyczyną uruchomienia się w organizmie ogólnoustrojowych procesów o charakterze zapalnym. Stan zapalny jest bezpośrednio związany z licznymi dolegliwościami, które mogą wskazywać na nietolerancje pokarmowe.
Głównym wskazaniem do zrobienia testu na nietolerancje pokarmowe jest obecność objawów ze strony przewodu pokarmowego, takich jak ból brzucha, biegunki, zaparcia, wymioty, wzdęcia. U niektórych osób mogą występować zmiany skórne, trądzik, migreny, bóle mięśni, bóle stawów, zmiany zachowania, problemy ze wzrokiem, przewlekłe zmęczenie, senność, a nawet depresja i zaburzenia płodności.
Objawy nietolerancji pokarmowych przez swoją niespecyficzność nie kojarzą się ze spożywanym jedzeniem, co niestety bardzo często opóźnia prawidłową diagnostykę i wdrożenie odpowiedniej diety – komentuje Katarzyna Startek, specjalista portalu Zdrowegeny.pl.
W kierunku nietolerancji pokarmowych IgG-zależnych powinny przebadać się również osoby cierpiące na jedną z chorób, które często współwystępują z nietolerancjami. Wśród nich są: zespół jelita drażliwego, choroba Leśniowskiego-Crohna, zespół przerostu flory bakteryjnej jelita cienkiego (SIBO), reumatoidalne zapalenie stawów, choroba Hashimoto, otyłość, insulinooporność, a także depresja, autyzm i zaburzenia zachowania (np. ADHD). U podłoża większości tych problemów zdrowotnych jest przewlekły stan zapalny. Zdiagnozowanie i zlikwidowanie nietolerancji pokarmowych może więc przyczynić się do złagodzenia niektórych objawów klinicznych i poprawy efektywności leczenia powyższych chorób. Test na IgG zależną nietolerancję pokarmową jest też świetnym rozwiązaniem w przypadku wątpliwości diagnostycznych – może przyczynić się on bowiem do odróżnienia nietolerancji od alergii pokarmowej.
Jak wykryć nietolerancje pokarmowe IgG-zależne?
Diagnostyki nietolerancji pokarmowych nie można bazować na objawach, gdyż pojawiają się one nawet dobę od spożycia i mogą trwać przez kilka dni. Testy opierają się na zjawisku nadprodukcji przeciwciał IgG przez układ immunologiczny, które przez dłuższy czas utrzymują się we krwi.
Prawidłowe wykrycie IgG-zależnej nietolerancji pokarmowej jest możliwe jedynie dzięki zrobieniu badań krwi (np. badania IMMUNOdiagDIETA), które mierzą stężenie przeciwciał IgG swoistych dla składników znajdujących się w naszym pożywieniu. Wyniki badania dokładnie wskażą produkty całkowicie bezpieczne dla naszego organizmu oraz te nietolerowane. W zależności od stopnia nietolerancji konkretnych pokarmów wdraża się odpowiednio dostosowaną dietę, która prowadzi do osłabienia dolegliwości oraz częściowego lub całkowitego cofnięcia się nietolerancji.
Zobacz dostępne testy na nietolerancje pokarmowe na Zdrowegeny.pl