Energia – to jej zawdzięczamy wiele, sprawia, że pragniemy więcej, planujemy, myślimy o przyszłości, kreujemy, inspirujemy, wysuwamy propozycje. Czy wyobrażasz sobie bez niej codzienność? Jak wyglądałoby życie, gdyby zniknęła?
Za energią, a raczej jej wytworzeniem stoi metabolizm. To właśnie za jego sprawą codzienne, prawidłowe funkcjonowanie organizmu jest możliwe. Metabolizm sprawia, że oddychamy, nasze serce bije, ciało zachowuje stałą temperaturę, krew krąży w żyłach, a układ pokarmowy i nerwowy nie ma sobie równych.
Spis treści
Metabolizm – o głównej roli słów kilka
O metabolizmie słyszymy wiele, niemniej jednak w kuluarach naukowcy porównują go do pierwszoplanowej roli w wieszczącym sukces filmie. Dlaczego? To główny aktor, o którym systematycznie wspominają trenerzy, osoby motywujące do działania, czy aktualnie popularne fitness gwiazdy. Aby lepiej zobrazować tę zależność, weźmy pod uwagę fakt, iż w filmie widzi się aktorów, tło, efekty specjalne. Zapomina się jednak o reżyserach, scenarzystach, projektantach mody. To samo dotyczy metabolizmu – główny aktor, a o tym, co odgrywa szalenie istotą rolę w jego procesie, już się zapomina. My jednak przypominamy! To tarczyca pełni tu ważną funkcję. Wraz z nią na plan pierwszy wysuwa się przysadka mózgowa i podwzgórze, których zadaniem jest jej nadzorowanie. Co więc oddziałuje na metabolizm? Otóż podwzgórze wysyła sygnały do przysadki mózgowej. Ta z kolei nie umniejszając prawidłowemu przepływowi „informacji”, przesyła je dalej do hormonów tarczycy. Sygnały te wieszczą – zwolnić czy przyspieszyć metabolizm.
Co ma wpływ na metabolizm?
Pierwszym i niezaprzeczalnym czynnikiem, który ma wpływ na metabolizm, jest wiek. Organizm po 35 roku odnotowuje jego spadek o około 5%. Istotną rolę odgrywa także płeć. W przypadku mężczyzn metabolizm jest szybszy. Dlaczego? Otóż związane jest to z ich masą mięśniową, której jest więcej w porównaniu do kobiecego ciała. Skoro o organizmie mowa! Na szybki metabolizm ma również wpływ sam skład ciała, a dokładniej stosunek mięśni do tłuszczu – im więcej czynnika numer dwa, tym metabolizm wolniejszy. Nie zapominajmy także o ogólnym trybie życia – aktywność fizyczna, prawidłowa dieta, bogata w wiele składników odżywczych – te aspekty również mają znaczenie!
Jak poprawić metabolizm?
W wirtualnych przestworzach pojawia się wiele przepisów na przyspieszenie metabolizmu. My jednak skupimy się na tych najważniejszych. Przede wszystkim jedz pożywne śniadanie, dania złożone z dużych ilości białka, warzyw i węglowodanów złożonych – to przepis na szczuplejszą sylwetkę, a o tę aktualnie walczy każdy z nas. Ponadto, jedz posiłki regularnie, o diecie cud w postaci głodówki zapomnij oraz nie zawahaj się wykorzystać aktywności fizycznej – nawet 45-minutowy spacer potrafi zdziałać cuda. Chcesz dowiedzieć się więcej o metabolizmie? Odwiedź stronę http://optymalnewybory.pl/jak-poprawic-metabolizm i zwiększ swoją świadomość o zdrowym trybie życia!