Lewatywa na detox – czy działa?

Sposobów na detoks jest wiele – od diet po soki oczyszczające. Niektóre metody są bezpieczne, inne nie mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia. Ostatnio coraz popularniejsze stają się lewatywy na detoks. Czy lewatywy są bezpieczne i jaką mają funkcje w detoksie?

Czym jest lewatywa?

Lewatywa to jeden z najstarszych zabiegów używanych w medycynie. Już w czasach Hipokratesa do lewatyw używano nie tylko wody czy roztworu z soli i wody ale również oleju. Również w medycynie alternatywnej chętnie używa się lewatyw, a nawet hydrokolonoterapii. Zastosowanie lewatywy w medycynie jest określone. Zabieg ten używany jest przed zabiegiem kolonoskopii, w przypadku zaparć, przed porodem czy przed określonymi zabiegami chirurgicznymi. Nie jest to zabieg, który jest w 100% bezpieczny, ponieważ istnieją przeciwskazania dla ów zabiegu takie jak niewydolność układu krążenia i nerek czy wrzodziejące zapalenie jelita grubego.

Hydrokolonoterapia a lewatywa?

Pomimo, że Hydrokolonoterapia jak i lewatywa mają podobne zadanie czyli usunięcie złogów kałowych i toksyn z organizmu to zasięg działania lewatywy jest bardziej ograniczony, gdyż lewatywą możemy oczyścić tylko końcowy fragment okrężnicy, a hydrokolonoterapią całe jelito grube. Musimy jednak pamiętać, że hydrokolonoterapia należy do terapii z kategorii medycyny alternatywnej i jej działanie nie jest dokładnie zbadane. Dlatego też lewatywa znana w medycynie od wieków wydaje się być sprawdzonym rozwiązaniem.

Lewatywa z kawy

Ostatnią coraz większą popularnością cieszą się sokoterapie oczyszczające w połączeniu z lewatywami. Na takich właśnie fundamentach bazują diety Tombaka czy Gersona. Jednak w terapii Gersona pojawia się lewatywa z kawy. Metoda ta uważana jest za silniej działającą niż lewatywa z wody w usuwaniu z toksyn i jest chętnie stosowania przy problemach z wątrobą czy leczeniu raka. Według doktora Gersona kawa użyta do zabiegu powinna być organiczna i koniecznie zmielona. Informacje dotyczące częstotliwości zabiegu pojawiające się w publikacjach i na internecie są różne.

Musimy jednak pamiętać, że podobnie jak zwykłe lewatywy tak i lewatywy z kawy mają przeciwwskazania, a nawet efekty uboczne. Kawa potrafi wypłukać ważne dla organizmu minerały oraz zaburzyć równowagę elektrolitową. Zabieg ten niesie za sobą również ryzyko zakażenia salmonellą czy w przypadku gdy kawa użyta do wlewu jest zbyt gorąca – poparzenia jelita lub perforacji przewodu pokarmowego. W najgorszym przypadku zabieg lewatywy z kawą może prowadzić do śmierci. Musimy pamiętać, że lewatywa z kawy to nic innego niż medycyna alternatywna.

Lewatywa w domu

Są miejsca, które warto odwiedzić za każdym razem przed wykonaniem zabiegu takiego jak lewatywa, apteka jest jednym z nich. Wlewniki czy gruszki do używania lewatywy są jednorazowe, a stosowanie ich ponownie może nieść ze sobą spore ryzyko. Natomiast miejscem, które koniecznie musimy odwiedzić przed lewatywą to lekarz, prawda jest taka, że wykonanie lewatywy na własną odpowiedzialność może stanowić zagrożenie dla zdrowia, stąd też odradza się praktyk tego typu na własną rękę. Pamiętajmy również, że lewatywa to nie sposób na zrzucenie wagi, a zabieg, który może być pomocy podczas odchudzania, jednak nie zastąpi on nam wysiłku fizycznego i specjalnie ułożonej diety.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest