Każdy z nas chociaż raz w życiu doświadczył zakwasów po treningu, uczucie, które nie należy do najmilszych i często zniechęca do dalszych ćwiczeń. Czym tak właściwie są zakwasy i jak ich uniknąć lub złagodzić je?
Spis treści
Czym są zakwasy?
Czym są zakwasy i co na zakwasy działa? Na te właśnie pytania szukamy odpowiedzi. W końcu każdy wie czym są zakwasy, jednak jak je opisać? Zakwasy to bardziej potoczna nazwa na zespół opóźnionego bólu mięśniowego, jest to ból mięśni po wysiłku pojawiający się w ciągu 24-72 godzin od czasu wysiłku i może ustąpić dopiero po kilku dniach. Zakwasy pojawiają się ze względu na mikrouszkodzenia mięśni po
wiczeniach, te natomiast mogą być spowodowane brakiem odpowiedniego przygotowania do wysiłku. Towarzyszący im ból to nic innego niż ból towarzyszący regeneracji.
Sposób pierwszy: rozgrzewka
Pierwszy sposób na zakwasy to nic innego niż rozgrzewka, czyli seria krótkich ćwiczeń służąca przygotowaniu mięśni do wzmożonego wysiłku. Rozgrzewka zmniejsza możliwość wystąpienia kontuzji i mikrourazów poprzez podniesienie temperatury ciała. Warto połączyć ćwiczenia rozgrzewające konkretne partie mięśni z truchtem w miejscu czy biegiem. Podczas rozgrzewki, pamiętajmy aby postawić na jakość zamiast na czas, dlatego ćwiczenia wykonujmy precyzyjnie, utrzymując stabilne tempo.
Sposób drugi: nie przemęczaj się
Jeżeli planujesz trening na następny dzień to pamiętaj, aby nie przemęczać się. Trening może tylko pogorszyć sytuację i sprawić , że mięśnie mogą ulec większemu uszkodzeniu dlatego warto pominąć treningi przez kilka dni lub postawić na treningi, które nie pogorszą naszego stanu np. krótkie, delikatne biegi i
ćwiczenia.
Sposób trzeci: gorąca kąpiel lub sauna
Kto nie lubi gorących kąpieli? Jeśli szukasz idealnej wymówki, aby wziąć dłuższą kąpiel lub skorzystać z sauny to zakwasy są idealnym powodem. Jeżeli nie przepadasz za gorącymi kąpielami lub nie posiadasz warunków, również pod prysznicem możesz łatwo pokonać zakwasy poprzez stosowanie krótkich pryszniców – raz ciepłych, raz zimnych jeden po drugim.
Sposób czwarty: uzupełnienie elektrolitów i odpowiednia dieta
Uzupełnienie elektrolitów i odpowiednia dieta są równie ważne przy regeneracji mięśni. Jednym z domowych sposobów na pozbycie się zakwasów i uzupełnienie elektrolitów jest spożywanie soku pomidorowego. Jednak, jeśli nie przepadasz za sokiem pomidorowym, możesz sięgnąć po sok z wiśni, cytryny lub pomarańczy. Sięgaj po produkty bogate w witaminę C takie jak czarna porzeczka, cytryna, pomidory, papryka, kapusta czy żurawina. Możesz sięgnąć również po witaminę C jako suplement. Na cenzurowanym znajdziemy alkohol, który tylko opóźnia regenerację mięśni.
Sposób piąty: leki
Jeżeli ból towarzyszący regeneracji mięśni uprzykrza nam życie warto sięgnąć po apteczne produkty, których zadaniem jest przyśpieszenie regeneracji czy zwalczenie odczuwalnego bólu. Obecnie na rynku posiadamy wielki wybór wśród produktów na bóle mięśni i stawów, warto jednak zwrócić uwagę na niesteroidowe leki przeciwzapalne takie jak leki oparte na ibuprofenie, ketoprofenie czy diklofenaku. Maści na ból mięśni są również wskazane, masaż przy ich użyciu powinien złagodzić ból i rozluźnić mięśnie. Pamiętajmy jednak, że leki to ostateczność i należy sięgać po nie jak najrzadziej ze względu na możliwość wystąpienia efektów ubocznych czy przedawkowania. Jeżeli ból nie jest do wytrzymania warto przejść się do lekarza, ponieważ nasz problem może być poważniejszy niż zakwasy.
Jest wiele sposobów na zakwasy, jednak ten najważniejszy to rozsądne podejście do treningów i pamiętanie o rozgrzewce.