Leczenie kanałowe – na czym polega? Czy jest bezpieczne?

Zęby to element twarzy, który świadczy o naszej higienie osobistej czy dbałości o wygląd. Niemal każdy marzy o białych i równych zębach bez śladu próchnicy, które można uzyskać tylko dzięki odpowiedniej pielęgnacji i regularnym wizytom u dentysty.

Jak walczyć z próchnicą?

Często w trakcie wizyty na fotelu dentystycznym słyszymy diagnozę o konieczności wykonania leczenia kanałowego, co dla wielu jest synonimem bólu i cierpienia. Leczenie kanałowe ratuje zęby nawet mocno zniszczone przez próchnicę. Ten rodzaj leczenia pozwala na zachowanie własnych zębów pomimo zniszczenia miazgi tkanek okołowierzchołkowych przez próchnicę.

Skąd nazwa leczenie kanałowe zęba?

Każdy ząb może posiadać różną liczbę kanałów. W przypadku zębów siecznych jest to zwykle jeden kanał, ale należy zapamiętać, że dolne dwójki, trójki mogą posiadać nawet dwa kanały. Najwięcej kanałów mają zęby trzonowe. Jako anomalie anatomiczne traktowane są zęby posiadające pięć kanałów lub więcej. Wskazaniem do leczenia kanałowego jest ból zęba, który trwa dłużej niż dwa dni i jest samoistny. Jednakże wskazaniem do leczenia kanałowego może być także martwa miazga, nie dająca objawów bólowych(a konieczność leczenia wynika ze zdjęcia rentgenowskiego). Każdy powinien wiedzieć, że leczenie kanałowe może uratować zęba w takich przypadkach jak:

  • zapalenie miazgi,
  • martwica miazgi,
  • niedopełnione kanały korzeniowe,
  • zmiany okołowierzchołkowe.

W każdym z tych przypadków wyczyszczenie kanałów jest konieczne, aby zlikwidować ból i uratować zęba. Samo leczenie kanałowe może trwać długo i być bolesne, a w przypadku takim jak leczenie kanałowe cena nie jest niska i wymaga gotówki(w zależności od liczby leczonych zębów).

Na czym polega leczenie kanałowe?

W ramach leczenia kanałowego następuje usunięcie miazgi z kanałów i ich dezynfekcji, po czym możliwe jest szczelne wypełnienie kanałów odpowiednim materiałem i zabezpieczenie korony zęba. Jest to proces bolesny i zwykle wykonywany w znieczuleniu miejscowym(za dodatkową opłatą). Jednakże przed przystąpieniem do leczenia powinno zostać wykonane prześwietlenie.

Jakie są możliwe powikłania po leczeniu kanałowym zęba?

Jeszcze w trakcie leczenia może pojawić się ból, w szczególności gdy stan zapalny jest rozpowszechniony. Z kolei po leczeniu jeszcze przez jakiś czas mogą pojawić się takie odczucia jak:

  • ból
  • uczucie podrażnienia czy
  • nadwrażliwość.

Jeżeli nieprzyjemne odczucia nie znikają przez następne tygodnie należy skonsultować się z lekarzem, który przeprowadził leczenie.

Koszt leczenia kanałowego

Całkowity koszt leczenia kanałowego zależy od ilości kanałów, które podlegają leczeniu. Z tego też powodu leczenie zębów posiadających tylko jeden kanał jest tańsze od pozostałych. Innym czynnikiem wpływającym na cenę leczenia jest także renoma samego gabinetu, w którym się leczymy. Poza tym najwyższe ceny spotyka się w dużych miastach. Przy obliczaniu ceny za leczenie istotny jest także sprzęt i technologia, z której korzysta lekarz.

Leczenie kanałowe jest bolesne?

W powszechnej opinii przyjęło się, że leczenie kanałowe sprawia ból, tymczasem ząb pozbawiony żywej miazgi nie ma unerwienia, które mogłoby wysyłać impulsy bólowe. Poza tym jeśli pacjent nie jest uczulony na znieczulenie jest mu ono podawane na jego życzenie.

Kto nie może być poddany leczeniu kanałowemu?

Leczenie kanałowe nie może być oferowane osobom, które walczą z:

  • hemofilią,
  • zapaleniem wsierdzia,
  • zaburzeniami psychicznymi,
  • niektórymi chorobami reumatycznymi.

Natomiast kobiety w ciąży powinny taką opcję skonsultować z prowadzącym je ginekologiem.

Jak długo trwa leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe wymaga bardzo dużej precyzji i może nawet przebiegać pod mikroskopem, co sprawia że jest leczeniem czasochłonnym i może trwać nawet kilka godzin w przypadku jednego zęba.

Czy leczenie kanałowe jest skuteczne?

Dzięki współcześnie stosowanej metodzie, która polega na ozonowaniu kanałów w końcowym etapie oraz zastosowaniu nanocząstek złota i srebra, wzrost bakterii jest niemożliwy i pozwala na uratowanie zęba.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest