Protezy stosuje się w celu uzupełnienia braków w uzębieniu. Na rynku dostępne są różne rodzaje protez – dzięki czemu możesz dopasować najlepszy model do Twoich potrzeb. Jeśli masz protezę powinieneś pamiętać o jej dokładnym czyszczeniu. Podczas używania protezy higiena jamy ustnej jest niezwykle ważnym aspektem. Dlatego w tym artykule opisaliśmy najważniejsze jej zasady.
Spis treści
Jakie są rodzaje protez? Czyli o protezach stałych i ruchomych
- Protezy stałe
Zazwyczaj uzupełniają znaczne braki w uzębieniu – mogą być one całkowite lub częściowe. Protezy stałej nie można usunąć bez pomocy lekarza – mocowane są do implantów lub spajane cementem do protez. - Protezy ruchome
Jednym z przykładów protez ruchomych jest proteza zębowa szkieletowa. Mocuje się ją kiedy braki zębowa są zbyt rozległe aby uzupełnić je mostkiem. Składa się z stopu metalu ukształtowanego na kształt podniebienia i uformowanego zgodnie z kształtem jamy ustnej. Protezy zębowe szkieletowe bez klamrowe są z kolei zupełnie niewidoczne. Tutaj metalowe klamry zastąpione są zatrzaskami. Protezy częściowe i całkowite osiadające są wykonane z tworzyw sztucznych. Trzymają się jamy ustnej na zasadzie przyssania. Niestety przez to mogą być problematyczne – wypadają, albo się zsuwają.
Jak dbać o protezę? Czyli jaką szczoteczkę wybrać?
Bardzo ważne jest to, aby utrzymać protezy zębowe w czystości. Wymagają one jeszcze większej pielęgnacji niż zęby naturalne. Należy je czyścić minimum jeden raz dziennie. Dzięki temu na pewno usuniemy z nich resztki jedzenia, bakterii i nieprzyjemny zapach. Do czyszczenia protezy najlepiej używać specjalnej miękkiej szczoteczki przystosowanej do mycia protez zębowych. Protezy oczywiście nie powinno myć się zwykłą pastą do zębów. Zwyczajne pasty zawierają składniki ścierające, które mogą uszkadzać protezę zębową. Przez to mogą się towrzyć stany zapalne – co na pewno nie jest przyjemne. Najlepiej użyć specjalnych środków do czyszczenia protez zębowych – w formie żelu lub tabletki musującej. Kiedy porządnie wyszczotkujesz zęby nie zapomnij przepłukać ich wodą. Powinna być ona ciepła, ale nie gorąca.
Czy warto zainwestować w protezę? Cena, zalety i wady protezy
Koszt protez zębowych jest różny – zależy od wielu czynników, takich jak ilość wstawianych zębów lub rodzaju protezy. Najdroższa jest proteza szkieletowa, jej koszt to około 2-3 tysiące złotych. Z kolei wstawienie mostku waha się w granicach 800-1600 złotych. Każda z cen może być inna – dlatego najlepiej skonsultować się z protetykiem i zasięgnąć informacji. Protezy warto mieć, ułatwiają codzienne życie, kiedy traci się już własne zęby. Jednak należy pamiętać, że noszenie protezy to nie tylko przyjemność, ale też obowiązek – dlatego trzeba o nią regularnie dbać.