Każdy z nas słyszał przynajmniej raz w życiu o kwasie foliowym. Co jednak wiemy na jego temat? Czym jest kwas foliowy i jakie ma właściwości? Czy warto stosować go zawsze, czy może w jakimś konkretnym okresie? Czy istnieją jakieś przeciwwskazania do jego stosowania? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania.
Spis treści
Kwas foliowy – co to jest? Jego rola w organizmie oraz skutki niedoboru
Kwas foliowy jest nazwą powszechnie stosowaną na określenie witaminy B9. Jest ona jednym z ważniejszych składników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Witamina ta jest jednym z tych składników, które zapewniają prawidłowe podziały komórkowe, jak również chronią DNA przed uszkodzeniami. W związku czym jest czynnikiem zapobiegającym mutacjom (również tym, które mogą doprowadzić do wystąpienia nowotworu). Dzięki regulowaniu cyklu komórkowego wpływa także korzystnie na procesy krwiotwórcze i przeciwdziała anemii. Uczestniczy w tworzeniu soku żołądkowego oraz usprawnia funkcjonowanie układu pokarmowego. Jest ważnym elementem pomagającym w regeneracji wątroby. Znany jest także z dobrego wpływu na funkcjonowanie układu nerwowego. Przy prawidłowym stężeniu tej witaminy w organizmie, nie ma mowy o spadku koncentracji czy złym samopoczuciu.
Witamina ta ma decydujący wpływ na rozwój i prawidłowe funkcjonowanie organów podczas rozwoju embrionalnego, dlatego kwas foliowy w ciąży jest niezbędny. Szczególną uwagę zwraca się na jego rolę w rozwoju cewy nerwowej, która zaczyna kształtować się bardzo wcześnie (ok. 2 tygodnia ciąży!). W związku z tym ważne jest, aby kobiety planujące potomstwo zadbały o prawidłowy poziom tej witaminy jeszcze przed ciążą. Kluczowe momenty w rozwoju ich dziecka następują w momencie, gdy jeszcze nie wiedzą, że są w ciąży. Kwas foliowy zapobiega występowaniu różnego rodzaju chorób rozwojowych w tym wrodzonej wady serca czy właśnie wad cewy nerwowej.
Kwas foliowy nie jest zarezerwowany tylko dla przyszłych matek i ich potomstwa. Istotne jest aby codziennie dostarczać organizmowi jego odpowiednią ilość. Jakie są objawy związane z niedoborem tej witamin?
Otóż można spodziewać się kilku symptomów związanych z brakiem kwasu foliowego. Będą to: anemia a wraz z nią pojawi się uczucie zmęczenie, osłabienie oraz problemy z koncentracją i pamięcią. Może pojawić się bezsenność i drażliwość oraz symptomy przypisywane raczej dysfunkcjom psychicznym jak depresja, lęki, drażliwość, niepokój. Obecne będą również zaburzenia ze strony układu pokarmowego jak zaburzenia trawienne i wchłaniania pokarmu, obniżenie łaknienia i apetytu oraz spadek masy ciała. Nierzadko pojawi się również kołatanie serca, ból głowy czy zapalenie języka. Jeśli kwasu foliowego zabraknie w okresie dorastania, nasze pociechy będą miały problemy ze wzrostem oraz w przybieraniu prawidłowej masy ciała.
Tak więc lepiej zadbać o dostarczanie tego składnika naszemu organizmowi.
Skąd brać kwas foliowy? Kiedy szczególnie należy go przyjmować?
Kwas foliowy jest witaminą, którą produkują bakterie symbiotyczne znajdujący się w naszym przewodzie pokarmowym. Chociaż mamy stałe źródło tego elementu ważne jest aby dostarczać go wraz z pokarmem. Jego największa ilość znajduje się w warzywach liściastych (stąd też jego nazwa) wśród których królują: szpinak, sałata, kapusta, brokuł, kalafior, szparagi, brukselka. Możemy szukać go także w pomidorach, soi, fasolce, burakach, soczewicy, grochu, orzechach, drożdżach. Również żółtko jaj, wątroba, banany, pomarańcze i awokado posiadają tą cenną witaminę. Jak widać opcji na zwiększenie poziomu kwasu foliowego w naszym organizmie jest sporo.
Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy koniecznie musimy nadrobić jego niedobór bądź zapotrzebowanie na kwas foliowy znacznie wzrasta. Do takich sytuacji należą:
- Infekcje podczas których przyjmowane są antybiotyki. Leki te oprócz zarazków zabijają również nasz florę bakteryjną co skutkuje obniżeniem poziomu tej witamin. W takim wypadku należy zadbać o dodatkowe źródła kwasu foliowego.
- Ciąża. W tej sytuacji należy przyjmować zwiększone dawki kwasu foliowego co najmniej miesiąc przed planowanym poczęciem. Ze względu na fakt, że często ciąże są nieplanowane zaleca się, aby kobiety w wieku reprodukcyjnym dbały o dostarczanie kwasu foliowego
- Wiek dorastania. W tym okresie zachodzi wiele zmian w organizmie ludzkim, również zaczyna on intensywnie rosnąć. Biorąc pod uwagę rolę kwasu foliowego ważne jest, aby nasze pociechy miały go pod dostatkiem co zapobiegnie wystąpieniu niepożądanym zaburzeniom wieku dorastania.
Oprócz wymienionych powyżej produktów spożywczych, można sięgnąć po suplementy diety. Apteki oferują wiele preparatów zawierających kwas foliowy cena waha się od 10 zł do 30 zł w zależności od dawki tej witaminy oraz ilości tabletek w opakowaniu. Wpływ na cenę ma również postać leku – tą najlepiej skonsultować na miejscu z farmaceutą by wybrać coś odpowiedniego dla siebie.