Sól epsom – właściwości, wykorzystanie oraz cena

Sól epsom swoją nazwę zawdzięcza angielskiemu miastu Epsom, gdzie po raz pierwszy została odkryta, jej wymienna nazwa to sól angielska lub sól gorzka. W składzie zawiera siarkę oraz magnez, jej konsystencja przypomina sól morską. Jest bezwonna, a poprzez zawartość tych pierwiastków niesie ze sobą wiele drogocennych właściwości, zarówno dla zdrowia, jak i wyglądu.

Sól epsom a właściwości

Magnez odgrywa istotną rolę dla organizmu, w tym: zmniejsza stany zapalne, wspomaga funkcjonowanie mięśni i układu nerwowego oraz pomaga zapobiegać miażdżycy tętnic. Siarczany z kolei usprawniają wchłanianie składników odżywczych, wspomagają wypłukiwanie toksyn i pomagają złagodzić migrenowe bóle głowy.

Do istotnych właściwości leczniczych soli, należą: rozluźnienie napięcia układu nerwowego, napięcia mięśni, leczenie problemów skórnych, złagodzenie bólu pleców i bólów kończyn, leczenie przeziębienia. Sól Epsom reguluje poziom elektrolitów w organizmie, zapewniając prawidłowe funkcjonowanie mięśni, nerwów i enzymów.

Sól ma dobroczynny wpływ także na działanie zewnętrzne. Pomaga uporać się z grzybicą stóp, z ich przykrym zapachem, zmniejsza widoczność obtłuczeń i siniaków. Często wykorzystuje się ją dla poprawy kondycji skóry: ze względu na swą gruboziarnistą strukturę znajduje się w składzie wielu peelingów i kremów złuszczających. Peeling z epsom złuszczy martwy naskórek, pomoże usunąć zaskórniki, a nawet wpłynie na poprawę kondycji włosów.

Wykorzystanie soli

Badania wykazały, że zarówno magnez, jak i siarczan są łatwo wchłaniane przez skórę, dzięki czemu kąpiele solne są łatwym i przyjemnym sposobem na czerpanie korzyści związanych ze zdrowiem.

Relaksujące kąpiele solankowe nie tylko złagodzą stres, ale poprawią kondycję organizmu. Aby doświadczyć licznych korzyści zdrowotnych płynących z soli Epsom, wystarczy 2-3 razy w tygodniu wykonać solankę. Prostym przepisem na taką odprężającą kąpiel jest wsypanie dwóch szklanek soli do kąpieli i przebywanie w niej przez ok 15 minut. Ważne, aby podczas kąpieli nie używać mydła, ani żadnych środków myjących, ponieważ eliminują działanie soli. Można natomiast dodać kilka kropel oleju eterycznego, aby kąpiel była jeszcze przyjemniejsza.

Epsom można wykorzystać jako peeling do ciała lub twarzy, aby złuszczyć martwy naskórek i pozbyć się zaskórników. W celu wykonania peelingu ciała należy wymieszać szklankę soli wraz z oliwką oraz nałożyć na umytą skórę. Następnie dokładnie spłukać.

Gdy chcemy pozbyć się zaskórników, łyżeczkę soli mieszamy z kilkoma kroplami jodyny w pół szklanki wrzątku. Całość należy wymieszać i masować twarz przez kilka minut, następnie spłukać.

Przykrego zapachu stóp można pozbyć się mieszając szklankę soli w misce z ciepłą wodą, z dodatkiem olejku z drzewa herbacianego.

Natomiast dodanie kilku łyżek soli do dowolnej maski do włosów i wmasowanie mieszanki w skórę głowy doda objętości fryzurze, złuszczy skórę głowy a nawet pomoże w walce z łupieżem.

Sól epsom gdzie kupić?

Sól dostępna jest zarówno w aptekach stacjonarnych, internetowych, jak i sklepach ze zdrową żywnością, a także w sklepach zielarskich – w tym wypadku również stacjonarnie oraz przez internet.

Sól epsom cena

Ceny soli wahają się od kilku do kilkunastu złotych w zależności od pojemności i producenta. W aptekach internetowych ceny różnicują się od 7 zł/1kg do ok 40zł/5kg.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest