Jak szybko zasnąć? 5 prostych porad

Nie możesz zasnąć? Nie jesteś sam, coraz więcej ludzi ma z tym problem. W dzisiejszych czasach, w dobie rozwiniętego Internetu, non stop coś robimy. Rozmawiamy przez telefon, ciężko pracujemy, większość swojego czasu spędzamy przed komputerem. Nasze życie jest pełne stresu, goniących terminów jak również natłoku obowiązków. Nie potrafimy się od tego odciąć, wyłączyć i na chwilę zwolnić. Nic więc dziwnego, że coraz więcej z nas nie potrafi wieczorami spokojnie się zrelaksować i wyspać.

Sen to czas, w którym organizm się regeneruje. Poprawia zdolność zapamiętywania i koncentracji w ciągu dnia, a nawet zapobiega otyłości i wpływa zbawiennie na naszą cerę. Z kolei zaburzenia snu mogą mieć bardzo dużo negatywnych skutków, takich jak:

  • stany lękowe,
  •  rozwój cukrzycy,
  • podwyższenie ciśnienia tętniczego,
  • spadek wydajności w pracy.

Problemy z zasypianiem mogą być sygnałem od naszego organizmu, że coś mu dolega. Jeśli więc bezsenność lub trudności z pójściem spać utrzymują się długo, powinniśmy zgłosić się do lekarza i wykonać rutynowe badania kontrolne. Jednak, jeśli problem ten dotyka Cię od niedawna lub występuje raz na jakiś czas, nie musi być powodem do zmartwień. Nawet niewielkie zmiany w twoim życiu mogą wpłynąć na lepszy sen. Przedstawiamy Ci kila sposobów, aby uporać się z tym problemem, i maksymalnie wykorzystać czas na odpoczynek!

Sprawdź kilka sprawdzonych sposobów jak zasnąć!

1.Weź głęboki wdech

Przed położeniem się do łóżka zadbaj o to, aby wywietrzyć pokój. Świeże powietrze oraz optymalna temperatura to podstawa. Jeśli w pokoju będzie za gorąco, uśnięcie stanie się niezwykle trudne. Możesz również zostawić uchylone okno na noc, w ten sposób zapewnisz sobie świeże powietrze w trakcie snu.

2.Pij mleko, będziesz śpiący

Borykając się z problemem zasypiania, warto wziąć pod uwagę zalecenia naszych babć. Pół godziny przed snem przygotuj szklankę ciepłego mleka. Napój zapewni uczucie rozgrzania i sytości co sprawi, że organizm się wyciszy, uwolni melatoninę, a to sprawi, że poczujemy się senni.

3.Wieczorny detoks od elektroniki

W ciągu dnia nie możemy oderwać się od naszych smartfonów. Praca, angażujące projekty przez które musimy być stale in touch, sprawiają, że większość dnia spędzamy z telefonem w ręce. Pozwólmy odpocząć sobie od technologii przynajmniej przez krótką chwilę przed snem. Czy kładziesz się do łóżka z telefonem i przez pół nocy przeglądasz Instagrama? To błąd! Naukowcy twierdzą, że dobry sen bardzo często jest zakłócany przez urządzenia mobilne, bądź nocne oglądanie telewizji. Dlatego zadbaj o to, aby codziennie kłaść się spać bez telefonu. Musisz się czymś zająć przed snem? Wybierz dobrą książkę, ciekawe czasopismo lub posłuchaj spokojnej, relaksującej muzyki. Dobrym pomysłem jest też delikatny i wyciszający trening, na przykład joga.

4.Jesteś tym, co jesz

Posiłki przed snem wbrew pozorom mają ogromny wpływ na jakość snu. Ciężkostrawne jedzenie obciąża układ pokarmowy. W ten sposób jelita w czasie snu nie odpoczywają, tylko pracują, aby trawić. Dlatego późnym wieczorem i w nocy nie powinno się jeść. Regularne podjadanie odbija się na samopoczuciu, koncentracji, a także funduje ból brzucha i niestrawności.

5.Domowe spa

Po ciężkim dniu w pracy odpoczynek jest wręcz wskazany. Po powrocie do domu zadbaj więc o to, aby zafundować sobie chwilę dla siebie. Możesz zrobić maseczkę, wziąć rozgrzewającą, relaksującą kąpiel. Ważne, abyś dała swojemu organizmowi do zrozumienia, że minął już ten moment w ciągu dnia, kiedy musi pracować na najwyższych obrotach. Ważne też, aby po powrocie wyznaczyć sobie granicę, od której godziny nie zajmujesz się sprawami służbowymi i masz już czas tylko dla siebie. Jeśli jesteś pracoholiczką, będzie Ci na początku ciężko postawić wyraźną granicę między pracą a odpoczynkiem, ale Twój organizm i ciało będą Ci wdzięczne. A współpracownicy? Po miesiącu przyzwyczają się, że ważne sprawy mogą z Tobą obgadać do 18.30.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest