Zgaga – czym jest i jak powstaje? Domowe sposoby na zgagę!

Zgagą nazywamy objaw chorobowy sugerujący cofanie się kwaśnego soku żołądkowego z żołądka do przełyku wbrew perystaltyce. Jej charakterystycznymi cechami są przede wszystkim: uczucie pieczenia, zwykle opisywanie jako „palenie w przełyku”, ból w podbrzuszu, ale w skrajnych przypadkach ból może proponować do gardła, szyi, krtani, kąta żuchwy, nawet bocznych części klatki.

Zgaga i przyczyny jej powstawania

Głównym czynnikiem kojarzącym się z wywołaniem zgagi jest spożycie obfitego i tłustego posiłku, ale nie tylko. Odpowiedzialne są za nią również:

  • napoje energetyczne oraz wszystkie zawierające kofeinę, herbata,
  • czekolada, orzeszki ziemne,
  • owoce cytrusowe, soki oraz pomidory i mięta,
  • ciąża.

Częste pojawianie się zgagi, zwłaszcza z alarmowymi objawami współtowarzyszącymi, tj.: zaburzenia połykania, bolesne połykanie, zmniejszenie masy ciała, wymagają natychmiastowej konsultacji z lekarzem, który powinien zlecić 24-godzinną pH-metrię lub badanie endoskopowe. Najczęściej jednak zgaga tylko epizodycznie „uprzykrza” życie. Warto wtedy być przygotowanym i znać sposoby na pokonanie jej łatwo dostępnymi środkami.

Zgaga pojawia się głównie w przypadku zbyt ostrych potraw, za dużych porcji, po spożyciu alkoholu, czy zapaleniu papierosa. Dodatkowo, sytuacje stresowe, czy duże napięcie może przyczynić się do jej wystąpienia. Na częstsze pojawianie się zgagi narażone są także osoby cierpiące z powodu chorób wrzodowych, z przepukliną rozworu przełykowego lub kobiety w ciąży. Potrafi być naprawdę uciążliwa i powodować dyskomfort, a że nie zawsze mamy dostęp do leków, dobrze jest znać kilka sposobów, dzięki którym uporamy się z nią bez konieczności wychodzenia z domu.

Jak walczyć ze zgagą?Domowe sposoby!

1.Soda

Zamiennik tabletki przeznaczonej do walki ze zgagą. Wystarczy łyżeczka sody rozpuszczonej w szklance ciepłej wody i ulga gwarantowana!

2.Mleko

Szklanka mleka (najwyżej 1,5% tłuszczu!) powinna złagodzić objawy. Pamiętaj jednak, że mleko z większą ilością tłuszczu może nasilić objawy.

3.Domowe napary

Na zgagę pomoże także specjalnie przygotowana herbata imbirowa. Do szklanki wrzątku dodaj 1 łyżkę świeżo startego korzenia imbiru i zaparzaj 10 minut. Innym sposobem jest także herbata z kminku: wystarczy, że 2 łyżeczki kminku dodasz do szklanki wrzątku i po 10 minutach odcedzisz napar. Także rumianek ma właściwości kojące i pozwoli ci szybko uporać się ze zgagą. Napar z korzenia arcydzięgla lekarskiego ma zastosowanie również w bólach o charakterze nerwowym. Korzeń tej rośliny należy zmielić, a następnie zalać wrzątkiem. Po odczekaniu około 20 minut odcedzić i pić pół szklanki wywaru trzy razy dziennie po posiłkach.

4.Warzywne soki

Zdrowym i naturalnym sposobem na walkę ze zgagą jest także wypicie soku z buraka, marchwi, ogórków bądź rzodkwi. Nie dość, że pomogą pozbyć się pieczenia w przełyku, to stanowią także źródło wielu właściwości odżywczych, dzięki czemu z pewnością poczujesz się lepiej. Sok z ziemniaka – jednego, dużego ziemniaka ścieramy na kartce. Sok odlewamy do szklanki, soku nie można przechowywać dłużej niż jeden dzień. 2 łyżeczki soku wypijamy przed posiłkiem dwa razy dziennie. Ten sok pomaga także przy innych dolegliwościach, np. zaparciach czy problemach z wątrobą.

5. Siemię lniane

Przy bardziej uciążliwych dolegliwościach warto sięgnąć po siemię lniane, które pomaga nie tylko przy doskwierających bólach reumatycznych, ale również skutecznie zwalcza zgagę. 2 łyżki tego zioła trzeba zalać dwiema szklankami wody, a następnie gotować około 15- 20 minut, aż do uzyskania kleistej konsystencji. Należy spożywać go dwa razy dziennie.

Ulgę przynieść może także żucie bezcukrowej gumy lub wypicie szklanki soku aloesowego przed posiłkiem. Jeżeli dopadnie cię zgaga, pamiętaj, aby unikać pozycji leżącej i niewiele się schylać, a ostatni posiłek spożyj do 3 godzin przed snem.

Zgaga – kiedy udać się do lekarza?

Jeżeli masz skłonności do częstego pojawiania się zgagi, niezwłocznie udaj się na konsultację do lekarza, bowiem przyczyna może być głębsza i wymagająca dodatkowych badań. Poprzez badania – gastroskopię – lekarz ustali przyczynę dolegliwości oraz wyznaczy odpowiedni sposób leczenia. Nieleczona zgaga może nieść ze sobą przykre konsekwencje choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Pamiętaj także, że w leczeniu zgagi niezwykle ważna jest odpowiednia dieta.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.