Dna moczanowa – przyczyny, objawy i leczenie

Dawniej medycy chorobę tę określali mianem „choroby królów” lub „choroby ludzi bogatych”. Obecnie, dotyka ona zarówno bogatych jak i biednych a cierpi na nią ok. 1-2 % populacji, w tym najczęściej mężczyźni w średnim wieku. Poznajmy dnę moczanową.

Dna moczanowa objawy, skąd się bierze oraz grupy ryzyka

Dna moczanowa zwana jest również podagrą, artretyzmem lub skazą moczanową. Zalicza się ją do tzw. chorób metabolicznych, ponieważ przyczyna tkwi w nieprawidłowej przemianie związków organicznych. Związki zawierające w swym składzie puryny są metabolizowane do kwasu moczowego, który w stanach patologicznych nie jest wydalany przez nerki a jego nadmiar zaczyna krystalizować (tzw. moczany) i odkłada się w stawach, ścięgnach oraz otaczających je tkankach. Związki purynowe w naszym organizmie pochodzą ze spożywanego pokarmu oraz z obumierających komórek naszego ciała (np. rozkładu erytrocytów).

Początkowym objawem mogącym sugerować, że w pewnym okresie czasu wystąpi dna moczanowa, jest tzw. hyperurykemia czyli nadmiar kwasu moczowego we krwi. Z czasem odkładające się kryształki dają o sobie znać w postaci bólu stawów pojawiającego się najczęściej w nocy. Przy pierwszym takim ataku często następuje wycofanie objawów na pewien czas. W okolicy zaatakowanego stawu, pojawia się zaczerwienienie, obrzęk oraz nadwrażliwość na dotyk będący skutkiem toczącego się stanu zapalnego. Najczęściej atakowanym stawem jest ten, znajdujący się u podstawy dużego palca, jednak stawy w okolicy stopy, nadgarstka i staw kolanowy także mogą magazynować moczany. Dodatkowymi objawami są trudności z wykonywaniem ruchów, złe samopoczucie, osłabienie, może również występować gorączka.

Kryształki kwasu moczowego mogą także odkładać się w sposób nie powodujący bólu Wywołują wtedy nadżerki kostne prowadząc do artretyzmu. Możliwe jest również odkładnie się moczanów w nerkach, co z kolei znamy jako kamienie nerkowe.

Jak w większości przypadków, jedną z przyczyn wystąpienia tej choroby są czynniki genetyczne. Dny moczanowej mogą spodziewać się osoby z nadwagą, cukrzycą, nadciśnieniem, chorobą niedokrwienną serca oraz tzw. zespołem Lescha-Nyhlana. Także ciężkie operacje, urazy czy przeszczepy narządów przyczyniają się do wywołania dny.
Często jako czynnik sprzyjający rozwojowi tej choroby podaje się nieprawidłowa dietę bogatą w mięso, owoce morza czy warzywa zawierające dużo puryn (soczewica, szpinak, fasola, groch). Również napoje słodzone fruktozą lub mocne alkohole podawane są jako sprzyjające wystąpieniu podagry. Z kolei dieta bogata w kawę, witaminę C lub aktywność fizyczna zapobiega pojawieniu się tej choroby.

Dna moczanowa leczenie, na co zwrócić uwagę – dna moczanowa dieta

Standardową terapią po zdiagnozowaniu dny moczowej jest podawanie środków farmakologicznych, których celem jest przede wszystkim złagodzenie objawów bólowych. Najczęściej podaje się niesteroidowe leki przeciwzapalne, kolchicynę lub sterydy.

Bardzo ważnym aspektem jest tutaj prawidłowa dieta, której zadaniem jest w zasadzie wyeliminowanie towarzyszących dolegliwości jak np. nadwaga. Redukcja spożywania potraw prowadzących do nadwagi zdaje się pomagać podczas leczenia dny. Zwraca się szczególną uwagę na odstawienie napojów i potraw słodzonych fruktozą oraz ilości spożywanego alkoholu. Nie wskazane są potrawy przygotowywane z podrobów oraz mięs takich jak bekon, wieprzowina i wołowina oraz dziczyzna.

Z kolei witamina C oraz kawa a także nabiał przeciwdziałają występowaniu tej choroby i zajmują ważne miejsce podczas leczenia i profilaktyki. Badania nie wskazują, aby czekolada miała negatywny wpływ na przebieg leczenia.
Zaleca się również picie naparów z ziół oczyszczających organizm takich jak pokrzywa, skrzyp polny, arniki górskiej, mniszka lekarskiego czy liści porzeczki. Do tego zestawu można również dorzucić rośliny używane jako przyprawy, czyli: liść laurowy, estragon, ziele angielskie, gorczyca, jałowiec i lubczyk. Ze znanych przypraw także kurkuma będzie miała pozytywny wpływ.

Dna moczanowa to choroba podstępna, która długo nie daje o sobie znaku. Przy profilaktycznych badaniach krwi, warto poprosić o dodatkową diagnozę pod kontem stężenia kwasu moczowego. Nie zaszkodzi także od czasu do czasu wypić napar z ulubionych ziół, które skutecznie mogą zahamować rozwój tej nieprzyjemnej choroby.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest