Czym smarować wysypkę – leczenie oraz testy

Pojawienie się wysypki w najmniej oczekiwanym momencie zwykle okazuje się dość kłopotliwe. Bardzo prawdopodobnie nie masz pojęcia, skąd się wzięła ani dlaczego pojawiła się akurat w tej chwili. W takich wypadkach zwykle nie mamy pojęcia, jak sobie poradzić z dolegliwością i co zrobić, by pozbyć się zmian skórnych spowodowanych najczęściej reakcją alergiczną.

Wysypka gdzie się pojawia?

Wysypka pojawia się w momencie bezpośredniego kontaktu z substancją uczulającą. Najczęściej pojawia się na dłoniach, pomiędzy palcami, na nosie oraz za uszami. Czasem zmiany skórne możemy zauważyć w okolicy pępka oraz na brzuchu. Dodatkowo w sytuacji uczulającej zauważymy towarzyszący jej katar, zapalenie spojówek oraz wymioty.

Wysypka i alergia – jakie środki stosować?

Musisz wiedzieć, jakie rzeczy uczulają zdecydowanie najczęściej. Wśród nich znajdują się kosmetyki do twarzy, w tym kosmetyki kolorowe, szampony, mydła czy perfumy, niektóre leki, nikiel, latek, a także niektóre środki czyszczące. Naturalnie zdarzają się też alergie pokarmowe związane z konkretnym składnikiem, którego nie toleruje dany organizm – one również często objawiają się wysypką na brzuchu, twarzy lub rękach.

Jeśli zauważysz u siebie zmiany skórne przypominające wysypkę, staraj się jej nie drapać. Jeśli będziesz to robić, sprowokujesz zwiększone wydzielanie histamin, przez co skóra zacznie Cię swędzieć jeszcze mocniej. Aby przynieść sobie ulgę, stosuj zimne okłady i bierz chłodne kąpiele. Ewentualnie, jeśli naprawdę nie możesz wytrzymać, staraj się w miarę delikatnie pocierać skórę materiałem ubrania.

Oczywiście, możesz też spróbować użyć specjalnych maści przeciwhistaminowych, które złagodzą ogólny świąd miejsc dotkniętych zmianami. Natłuszczaj również skórę wazeliną, wypróbuj maść z rumiankiem, która złagodzi podrażnienia i nie zapominaj o lekkich kremach nawilżających (nie obciążą skóry, a odpowiednio ją nawodnią). Jeśli zauważysz, że Twoja skóra wydziela nieprzyjemny zapach, możliwe, że doszło do zakażenia drożdżakami.

Test na alergię – leczenie

Kiedy po raz pierwszy pojawi się na naszej skórze wysypka warto pomyśleć o zrobieniu testów. Być może jesteś uczulona na jeden ze składników kosmetyków, które używasz. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że wysypka często pojawia się z opóźnieniem, znikając potem bez śladu. Jeśli nie jesteśmy wstanie sprawdzić, co jest przyczyną wysypki warto wybrać się do dermatologa. Zleci on tzw. testy płatkowe. Badanie polega na umieszczeniu na skórze pod opatrunkiem podejrzanych substancji. Po upływie 72 godzin sprawdzamy czy pojawiła się reakcja zapalna. Test zawiera około 20 alergenów: niektóre metale, składniki gumy, żywice, leki do stosowania zewnętrznego, konserwanty, substancje zapachowe.

Co stosować w przypadku innej reakcji alergicznej?

Naturalnie w swoim życiu możesz mieć do czynienia z wieloma reakcjami alergicznymi. Wśród nich najczęściej mają miejsce: łzawienie oczu, swędzenie nosa, katar i kichanie, obrzęk błony śluzowej gardła. W tym wypadku mogą również pomóc różne leki przeciwhistaminowe. Bez recepty możesz kupić w aptece leki, które obkurczają naczynia krwionośne. Zwykle zawierają one takie substancje, jak ksylometazolina, nafazolina czy antazolina. Wpływają one na zmniejszenie obrzęku błony śluzowej gardła i nosa. Można też trafić na leki oparte na pseudoefedrynie. Ta substancja również obkurcza naczynia krwionośne, a jednocześnie, dzięki temu, że rozszerza oskrzela, znacznie ułatwia codzienne oddychanie. Jeśli jednak chce się ją stosować, trzeba zachowywać zawsze szczególną ostrożność, ponieważ może powodować niepożądane działania.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.