Biegunka podróżnych – jak się objawia? Leczenie

Biegunka jest bardzo częstą dolegliwością wśród osób cierpiących na problemy układu trawiennego. Objawia się ona częstą potrzebą wypróżnienia, które prowadzi nasz organizm do ogólnego osłabienia, gorączki lub nawet odwodnienia. Stanowi również poważny objaw u osób podróżujących do krajów rozwijających się, takich jak Ameryka Południowa, Chiny, Rosja czy część Afryki. Źródłem zakażenia mogą być wówczas owoce, warzywa oraz lokalne produkty. Jak uniknąć biegunki podróżnych i jak ją zwalczyć w kilku prostych krokach? Sprawdź nasze porady!

Reakcja organizmu na nowe bodźce

Zmiana klimatu, odmienna kuchnia, zanieczyszczona woda czy złe warunki sanitarne, znajdują negatywne odbicie w naszym samopoczuciu. Najbardziej narażone są jednak niemowlęta oraz dorośli pomiędzy 20 a 30 rokiem życia. Pierwsze objawy infekcji bakteryjnej możemy zauważyć już po kilku dniach i mogą one potrwać aż cztery dni. Biegunka podróżnych zwykle objawia się występowaniem kilku luźnych stolców na dobę, którym towarzyszy często krwawienie, wzdęcia, nudności oraz silne bóle brzucha. Niekiedy wymaga ona hospitalizacji, zwykle jednak ma charakter łagodny. Jeżeli jednak objawy nie miną samoistnie, należy włączyć leczenie farmakologiczne.

Działania zapobiegawcze – czyli jak uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości?

Podstawą każdego wyjazdu, a także codziennych czynności jest wzmożona dbałość o higienę osobistą oraz zwracanie większej uwagi na spożywaną żywność, zwłaszcza w miejscach tropikalnych, egzotycznych. W celu uniknięcia przykrych objawów, zalecane są szczepienia przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu A czy durowi brzusznemu. Nie istnieje jednak żadna sprawdzona metoda, która uchroni nas przed tym oto rodzajem biegunki. W przypadku osób dotychczas cierpiących na podobne problemy jelitowe, lekarz może włączyć krótkotrwałą profilaktykę, polegającą na przyjmowaniu leków przeciwbakteryjnych.

Dodatkowo warto pamiętać o nieustannym myciu rąk oraz zwracaniu uwagi na sposób przyrządzania potraw. Powinniśmy także pić jedynie wodę butelkowaną, jej zastosowanie sprawdzi się też rewelacyjnie w trakcie mycia zębów. Zrezygnujmy z kostek lodów dodawanych do drinków oraz niepasteryzowanych produktów mlecznych. Działania te, choć nie wymagają od nas nadzwyczajnego przygotowania, z pewnością sprawdzą się za granicą i uchronią nas przed zarazą.

Biegunka podróżna po powrocie

Nazewnictwo jest często mylące. Znaczna część podróżujących utrwaliła się w przekonaniu, iż problemy trawienne mogą nas dotknąć jedynie w trakcie urlopu, tym samym znikają tuż po powrocie z wakacji. Nic bardziej mylnego! Biegunki niekiedy utrzymują się przez kolejne tygodnie. Są one określane mianem przewlekłych i mają zazwyczaj pochodzenie pasożytnicze. Choroba wówczas ma zdolność do nawrotów i wymaga podjęcia leczenia specjalistycznego.

Jak złagodzić objawy – kilka słów o przebiegu choroby

Leczenie biegunki podróżnych niczym nie odbiega od zwykłej biegunki infekcyjnej. Zalecenia powszechnie stosowane są w obu przypadkach takie same. Głównym oraz kluczowym punktem jest nawodnienie. Organizm ludzki po przebytych dolegliwościach jest znacznie osłabiony, dlatego też istotnym jest użycie specjalnych preparatów bogatych w elektrolity. Oprócz tego, świetnym rozwiązaniem mogą okazać się probiotyki, których działanie jest niezbędne. Zawarte w nich składniki skutecznie oddziałują na nasz przewód pokarmowy. Umożliwiają wchłanianie wody, tym samym zmniejszają częstokliwość wypróżnień.

W większości przypadków objawy biegunki zanikają niemal tak samo szybko jak się pojawiły. Jeśli jednak pomimo podjętych prób leczenia nie ustępują, podłoże problemu często tkwi gdzie indziej. Przedłużająca się biegunka zwykle jest efektem zarażenia pierwotniakami. Konieczna jest wówczas diagnostyka laboratoryjna, oparta na badaniu kału oraz niekiedy na badaniach krwi. Nie warto zwlekać z podjęciem odpowiednich kroków. Nieleczona, może doprowadzić do powikłań, takich jak reaktywne zapalenie stawów oraz poinfekcyjny zespół jelita drażliwego.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest