Porozmawiajmy o wysokim kortyzolu podczas ćwiczeń

Kortyzol, powszechnie określany jako hormon stresu, ma duży wpływ na stężenie glukozy we krwi. Jako organiczny związek chemiczny, jest naturalnym hormonem glikokortykosteroidoym, a jego stężenie ma charakter zmienny. Poziom kortyzolu we krwi zależny jest od pory dnia. W godzinach porannych jest on najwyższy, wieczorem zaś najniższy.

Jak zatem działa kortyzol?

Jak każdy związek będący częścią naszego organizmu, pełni on swe podstawowe funkcje oraz sprawia iż funkcjonowanie naszego organizmu nie jest zaburzone. Głównym zadaniem hormonu jest zaś zwiększenie stężenia glukozy, zwłaszcza w trakcie aktywności fizycznej, o której będzie mowa poniżej. Dodatkowo wpływa on na gospodarkę białkową oraz wodno – elektrolitową.

Jaka jest rola hormonu stresu?

Ze względu na specyfikę oraz charakter kortyzolu, jest on zwykle wydzielany w sytuacjach stresowych, w których nasz organizm daje sygnał o wysokim zapotrzebowaniu energii. Kortyzol wzmacnia również działanie adrenaliny. Organizm wówczas zaczyna lepiej sobie radzić oraz wspiera układ krążenia. Prawidłowe działanie tego oto związku z pewnością korzystnie wpłynie także na układ odpornościowy. Kortyzol ma działanie immunosupresyjne oraz przeciwzapalne, co bez problemu zauważymy przy leczeniu przeziębienia oraz innych infekcji.

Hormon – norma

Hormony wydzielane przez nasz organizm nie są zbędne, jak można by było przypuszczać. Te, których występowanie zauważymy podczas stresu z czasem pomagają nam radzić sobie w trudnych sytuacjach. Choć ich działanie jest zazwyczaj dość krótkotrwałe, nie przynosi to szkód dla funkcjonowania naszego organizmu, wręcz przeciwnie – niesie to ze sobą sporo zauważalnych korzyści. Jeżeli stres przedłuża się, może wnet prowadzić to do wielu chorób układu krążenia, takich jak arytmia, nadciśnienie czy zaburzenia rytmu.

Utrzymanie prawidłowego poziomu, czyli jak to zrobić?

By nasz organizm pracował na wysokich obrotach, jednocześnie funkcjonował prawidłowo, ważnym jest przysłuchiwanie się sygnałom jakie nam wysyła. Zbilansowana dieta oparta na zdrowym rozsądku to klucz do sukcesu. Odżywianie powinno zostać w pełni dostosowane do celu treningowego. Dodatkowo wato dostosować intensywność aktywności do dotychczasowego trybu życia. Zalecenia te, pozytywnie wpłyną na utrzymanie stężenia hormonu we krwi na prawidłowym poziomie. Niezależnie czy wybierzesz ćwiczenia relaksacyjne, medytację, codzienne spacery czy może odpowiednio dobraną suplementację, w krótkim czasie zauważysz różnicę w swoim samopoczuciu fizycznym, jak i psychicznym.

Niech stres odejdzie w niepamięć

Powszechnie stwierdzono, iż kortyzol jest w znacznym stopniu powiązany z aktywnością fizyczną. Optymalnym rozwiązaniem byłoby zestawienie najwyższego poziomu hormonu z zaplanowanym wcześniej treningiem siłowym. Godzinny poranne są wówczas najlepszą możliwą porą. Jeżeli jednak cierpisz na tzw. zmęczenie nadnerczy, opcja ta niekoniecznie okaże się dobra dla twojego układu hormonalnego…

Jaki rodzaj treningu wybrać?

Im wyższe stężenie kortyzolu w naszym organizmie, tym gorzej dla docelowych rezultatów. Podniesiony poziom hormon równoznaczny jest z wysokim poziomem glukozy, co w efekcie negatywnie może wpłynąć na zachwianie równowagi jelitowej, a nawet na wystąpienie nietolerancji pokarmowych. Stres wówczas sprawia, iż kwas żołądkowy nie jest wydzielany prawidłowo. Proces trawienia ulega pogorszeniu, a waga nieustannie rośnie…
Sytuacja klaruje się wręcz identycznie jeśli weźmiemy pod uwagę kwestię wysiłku fizycznego. Jeżeli poziom hormonu jest wysoki, a ty zdecydowałeś się na intensywny trening, dla organizmu będzie to znak, iż ponownie znajduje się w sytuacji stresowej. Dlatego też, każda aktywność powinna zostać dostosowana indywidualnie pod jednostkę i jej możliwości. Zależy nam, by negatywne bodźce obniżały się, a nie wręcz przeciwnie – rosły, nieprawdaż? Działaj tak, by nie zaburzyć gospodarki hormonalnej, a z pewnością wpłyniesz na wyciszenie swojego ciała i umysłu!

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest