Astygmatyzm – przyczyny, objawy i leczenie

Astygmatyzm to, oprócz krótkowzroczności i dalekowzroczności, jedna z najpopularniejszych wad wzroku spotykanych obecnie. Często występuje również w towarzystwie krótkowzroczności. Ta wada wzroku może mieć charakter wrodzony – najprawdopodobniej wskutek wady genetycznej, choć nie zostało to jeszcze jednoznacznie określone, lub nabyty – na przykład na skutek urazów oka. Astygmatyzm polega na niewłaściwej budowie rogówki, wskutek czego, promienie światła nie skupiają się w jednym punkcie. Efektem tej nieprawidłowości jest rozmazany obraz oraz trudności z rozpoznawaniem na przykład krawędzi czy też płaszczyzn.

Astygmatyzm objawy

Wyznacznikiem astygmatyzmu są przede wszystkim trudności z rozpoznawaniem krawędzi przedmiotów oraz płaszczyzny. W związku z tym, astygmatycy mają nieco utrudnione zadanie w czasie jazdy samochodem, jednak astygmatyzm nie dyskwalifikuje kandydata na kierowcę. Obraz często jest zamglony, nawet jeżeli obserwowany przedmiot nie znajduje się w dużej odległości. Z astygmatyzmem może wiązać się również tendencja do łzawienia oczu. Ponadto, u astygmatyków można zaobserwować powiększone źrenice, nawet jeżeli pomieszczenie jest odpowiednio nasłonecznione.

Astygmatyzm test

Aby zdiagnozować astygmatyzm, konieczna jest wizyta u okulisty. Lekarz w tym wypadku powinien przeprowadzić specjalistyczne badanie komputerowe z użyciem światła, aby zobaczyć w jaki sposób skupia się ono w soczewce. Jeżeli podejrzewamy u siebie astygmatyzm, można przeprowadzić na własną rękę niegroźny test, który polega na przyglądaniu się, zakrywając jedno oko, specjalnym liniom ułożonym w okrąg. Jeżeli obraz wydaje się nam być niewyraźny lub nie wszystkie linie są jednakowo ostre, bezzwłocznie należy umówić się na konsultację do lekarza specjalisty. Test na astygmatyzm, o którym wspomnieliśmy powyżej jest łatwo dostępny w internecie.

Astygmatyzm leczenie

Astygmatyzm można korygować zarówno za pomocą okularów, jak i soczewek kontaktowych. W obu przypadkach mówi się o soczewkach cylindrycznych. Soczewki kontaktowe są preferowane zwłaszcza wówczas, kiedy przypadłość ma charakter nabyty. Możliwa jest operacyjna korekta astygmatyzmu, jednak zabieg ten jest praktykowany przede wszystkim u osób, którym astygmatyzm uniemożliwia codzienne funkcjonowanie, co wcale nie zdarza się tak często.

Astygmatyzm to przypadłość, z którą da się normalnie funkcjonować, pod warunkiem korzystania z okularów korekcyjnych lub soczewek. Nie wiążą się z nią, jak na przykład z daltonizmem, żadne formalne ograniczenia. Nie oznacza to jednak, że należy tę wadę bagatelizować. Przypadłość jest poważna, dlatego warto znaleźć się pod stałą opieką lekarza specjalisty oraz regularnie kontrolować wadę i jej potencjalny rozwój. W ten sposób unikniemy dyskomfortu oraz niekontrolowanego postępu choroby, który może okazać się poważny w swoich skutkach.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest