Używały je nasze babcie i prababcie, uznając za podstawowy i wielofunkcyjny kosmetyk myjący i pielęgnujący. Popularność mydeł powróciła do nas niczym bumerang, oferując wiele właściwości i jeszcze więcej imponujących zapachów. Które z nich są warte przetestowania? Czy szare mydło nadal wiedzie prym wśród producentów?
Spis treści
Rodzaje mydeł
Obecnie szare mydło, które niegdyś stanowiło za bezpieczny i naturalny środek myjący, zastępowane jest przez wiele atrakcyjniejszych alternatyw – zarówno pod względem zapachu, jak i właściwości. Początki mydła sięgają nawet 2800 roku p.n.e, a jego produkcja polega na procesie chemicznym, opartym na hydrolicznym zmydlaniu trójglicerydów za pomocą wodorotlenków. Sam proces zmydlania kończy się w momencie zetknięcia z wodą. Proces pozyskiwania opiera się więc naturalnych reakcjach chemicznych, ale producenci chętnie dodają do składu wiele barwników, SLSów i środków wysuszających skórę. Dlatego wybierając mydło warto kierować się prostą zasadą: wybierania tego o najprostszym i najkrótszym składzie.
Najpopularniejsze z nich to:
- mydło aleppo – mydło oliwkowo-laurowe, wymyślone przez Fenicjan i będące jednym z najstarszych i najpopularniejszych mydeł w historii
- czarne mydło – tradycyjne, marokańskie mydło roślinne, bazujące na oliwkach i oliwie
inne naturalne mydła – np. borowinowe, marsylskie, siarkowe czy kastylijskie
Ranking TOP5 mydeł
5. Organique – mydło Aleppo 5%
Nasz ranking otwiera klasyczne mydło aleppo, o przekroju 5% (w ofercie znajduje się także mydło 16%). Glównym składnikiem jest oczywiście oliwa z oliwek oraz olej z warzynu, dzięki czemu produkt pachnie odświeżająco, naturalnie i roślinnie. Nie zawiera barwników, konserwantów i jest w pełni wegańskie. Doskonałe dla skóry alergicznej i wrażliwej, a także odwodnionej i wymagającej natłuszczenia (np. po operacji). Zawarte w mydle oleje wykazują również działanie anseptyczne i antytrądzikowe, przez co zalecany jest osobom walczącym z łuszczycą, podrażnieniami czy egzemą. Mydło 16% wykazuje się jeszcze większym działaniem antybakteryjnym. Za 200g mydła zapłacimy ponad 30zł.
4. Dr. Bronner – bezzapachowe mydło w płynie
Mydło w płynie o ponad 18 różnych właściwościach – zarówno pielęgnacyjnych jak i do stosowania w domu, jako środek myjący. Skład opiera się na wielu olejach: kokosowym, z ziaren palmy, jojoba, konopnym czy oliwie z oliwek. Tak bogata formuła jest niezwykle delikatna i bezpieczna dla nawet najbardziej wrażliwej skóry. Dodatkowo naturalny skład wspierany jest odpowiednio dobranym opakowaniem, spełniającym wszelkie aspekty związane z ochroną naszego środowiska. Prawie 500ml kosztuje ponad 50 zł.
3. Spokojny umysł – pomarańcza i rozmaryn
Brązowy medal i ostatnie miejsce na podium zajmuje polsk produkt, powstały z manufaktury Cztery Szpaki. Mydło opiera się na naturalnym składzie, który wzbogacony jest w naturalne oleje, olejki eteryczne i popularne zioła. Wśród nich wyróżnia się min. olej kokosowy, masło shea czy oliwę z oliwek. Doskonałe w przypadku skóry problematycznej, która walczy z zaskórnikami i trądzikiem. Mydło wzbogacone w mięte i rozmaryn odżywia skórę i reguluje pH, dzięki czemu skóra jest nawilżona, odżywiona i miękka. Pięknie pachnąca kostka kosztuje około 20zł.
2. L’occitane – mydło w płynie o zapachu werbeny
Pochodzące z Francji mydło w płynie, o świeżym, aromatycznym zapachu, który pobudza zmysły i dodaje energii. Formuła wzbogacona jest w masło shea i łagodzący aloes, dzięki czemu doskonale sprawdzi się dla miłośników naturalnej i delikatnej pielęgnacji. Nie zawiera detergentów i silnie alergizujących środków myjących. W ofercie znajduje się też aromatyczna lawenda oraz intensywny migdał, który z pewnością przypadnie do gustu mężczyznom. Cena za opakowanie 78zł.
1. Ministerstwo dobrego mydła – mydło cynamonowe
Miejsce pierwsze wędruje do polskiej firmy, która tworzy swoje produkty własnoręcznie. W szerokiej ofercie znajdziemy mydła: marchewkowe, ogórkowe, ananasowe czy orkiszowe. Nasze serce skradła zwłaszcza wersja cynamonowa, które wzbogacone jest w korę cynamonowca. Delikatnie zmielony cynamon złuszcza martwy naskórek, pobudza krążenie i pielęgnuje. Dodatkowo pięknie pachnie i przywołuje na myśl święta. Całkowicie wegańskie, naturalne, bez sztucznych składników. Cena za pojedyncze mydło zaczyna się od 20 zł.