Rozdwajanie paznokci – jak zapobiegać?

Nie tylko kruche, miękkie i cienkie paznokcie są podatne na rozdwajanie się, uszkodzenia mechaniczne płytki czy nieodpowiednio zdejmowany manicure też może prowadzić do powstania tego problemu. Ta dolegliwość to zmora wielu kobiet, a jej przyczyn może być wiele — zaczynając od niedoboru witamin wynikających ze źle zbilansowanej diety po choroby paznokci.

Jak pozbyć się problemu rozdwajających się paznokci?

1.Używaj odżywek

Podczas leczenia rozdwajających się paznokci powinno zrezygnować się zakładania manicure hybrydowego, żelowego. Nie należy również malować paznokci zwykłymi lakierami, zamiast tego warto sięgnąć po wzmacniające odżywki. Najlepsze będą te wzbogacone kompleksem witamin i minerałów.

2.Stosuj pilniki papierowe lub szklane

Do skracania czy piłowania płytki używaj pilników papierowych lub szklanych. W przeciwieństwie do metalowych zmniejszają prawdopodobieństwo rozwarstwienia się płytki, zamykając występujące na brzegu paznokcia mikro urazy. Rozwarstwiających paznokci nie należy zapuszczać, powinny być krótko obcięte i opiłowane w delikatny łuk przy końcach. Takie obcięcie zmniejsza ryzyko złamania paznokcia.

3.Włącz witaminy do diety

Niedobór witamin i mikroelementów czy choroba to najrzadsza przyczyna rozdwajających się paznokci. Jeśli jednak wiesz, że twoja dieta nie jest bogata w wartości odżywcze, zadbaj o wzbogacenie jej o witaminy. Witamina A wzmacnia paznokcie. Znajdziesz ją w marchwi, wątróbce, szpinaku czy żółtkach jaj. Witaminy z grupy B są bardzo ważne dla stanu nie tylko paznokci, ale i włosów. Między innymi bogate w nie są jaja, wątróbka, nabiał i pełnoziarniste pieczywo. Poza tym warto włączyć do diety witaminę E (znajdującą się w orzechach, warzywach strączkowych i zbożach), a także witaminę C (można ją znaleźć w porzeczkach lub cytrusach).

4.Chroń paznokcie podczas prac domowych

Podczas codziennych prac domowych paznokcie są narażone na mnóstwo mikro urazów. Substancje chemiczne, takie jak środki czystości, płyn do mycia naczyń osłabiają płytkę paznokcia. Zmywając naczynia lub sprzątając dom, zakładaj rękawiczki na dłonie.

5.Unikaj zmywaczy z acetonem

Aceton to substancja o bardzo charakterystycznym zapachu, którą nadal można znaleźć w wielu zmywaczach do paznokci, jednak jej wpływ na płytkę jest niekorzystny. Odwadnia on delikatną, rozdwajającą się płytkę potęgując dolegliwość i prowadzi do jej łamania.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest