Spóźniająca się miesiączka może być bardzo stresująca dla kobiet, szczególnie dla tych które mają ją zwykle w regularnych odstępach. Średnia długość cyklu wynosi 26-33 dni. Najwygodniej jakby co miesiąc tak sama liczba dni była taka sama. Ale niestety nie zawsze tak jest. Przyjmuje się, że regularnie miesiączkującej kobiecie różnica w długości poszczególnych cykli może wynieść nawet 5 dni. Brak miesiączki może być sygnałem od naszego organizmu, że pojawił się jakiś problem. Dlatego nigdy nie warto go lekceważyć, szczególnie, gdy planujesz dziecko. Aby sprawdzić diagnozę należy udać się do lekarza, który zleci badania krwi w celu oznaczenia estrogenów,testosteronu, prolaktyny, jak również poziom hormonów tarczycy i innych.
Spis treści
Przyczyny spóźniającej się miesiączki
1.Ciąża
8 dni po zapłodnieniu, czyli jeszcze przed terminem spodziewanej miesiączki można sprawdzić czy jesteś w ciąży. Jeśli test pokaże pozytywny wynik należy udać się do ginekologa, który zleci dodatkowe badania krwi w celu oznaczenia poziomu beta HCG.
2.Stres
Każde niezwykle emocjonujące wydarzenie w życiu człowieka w pewien sposób wpływa na jego podwzgórze (część mózgu), może również spowodować jego niewydolność. Ten szczególny obszar mózgu reguluje wydzielanie wielu hormonów związanych z miesiączką. Dlatego kiedy zaburzone zostaje jego działanie, część hormonów nie zostaje wytworzona, a tym samym może ustać miesiączka.
3.Duży wzrost lub spadek wagi i zaburzenia odżywiania
Utrata wagi lub niski współczynnik tkanki tłuszczowej w organizmie mogą zaburzać wydzielanie hormonów rozrodczych, obniżając je do poziomów, w których nie występuje owulacja i miesiączkowanie. Jednak podobnie jest w przypadku nadwagi czy otyłości. Zaburzenia odżywiania generalnie zwykle doprowadzają do zaburzeń menstruacji, czy jest anoreksja, bulimia czy zespół kompulsywnego objadania się. Wszystkie te jednostki prowadzą albo do znacznej utraty wagi albo jej wzrostu tym samym zatrzymując owulację i cały cykl.
4.Zaburzenia hormonalne
Niektóre hormony, takie jak prolaktyna lub hormony tarczycy mogą spowodować zatrzymanie się cyklu menstruacyjnego.
Zespół policystycznych jajników (PCOS) – podczas tej choroby zmieniają się poziomy estrogenów, progesteronu oraz testosteronu. Ponadto często pojawiają się cysty na jajnikach, trądzik i nadmierne owłosienie twarzy i ciała.
Zaburzenia funkcji tarczycy – gruczoł tarczycy odpowiada nie tylko za metabolizm w organizmie człowieka, ale również może wpływać na miesiączkowanie kobiet w przypadku niedoczynności bądź nadczynności tarczycy.
4.Karmienie piersią
U wielu kobiet po porodzie menstruacja nie powraca aż do zakończenia karmienia piersią.
5. Zmiana stref klimatycznych
Często podczas zmian w inne strefy czasowe i odmienne warunki klimatyczne kobiety narzekają na zmiany widoczne w ich cyklu miesiączkowym. Krwawienie może pojawić się wcześniej lub dużo później, lub wtedy gdy nie powinno. Podróż można zaliczyć do bodźca, który wywołuje u kobiety stres, a więc wpływa na nasz stan fizjologiczny.
6. Wysiłek fizyczny
Intensywny wysiłek fizyczny niesie ze sobą zaburzenia miesiączkowania. Kobiety, które regularnie uprawiają sport często skarżą się na zmiany podczas cyklu miesiączkowego. Dopiero po jakimś czasie następuje powrót do normy.
7. Infekcja
Podczas infekcji oraz przyjmowania w tym czasie leków kobieta narażona jest na działanie środków chemicznych. Samo zakażenie stanowi zaburzenie harmonii organizmu, także równowagi hormonalnej.
Czy można być w ciąży i miesiączkować?
W momencie zagnieżdżenia się zarodka w macicy kobiety miesiączki ustają. Oznacza to, że z medycznego punktu widzenia miesiączkowanie w trakcie ciąży jest niemożliwe. Zdarza się jednak, że w początkowym miesiącu ciąży pojawia się krwawienie błędnie interpretowane jako okres. Jest to tzw. krwawienie implantacyjne, czyli „fałszywy okres”, który pojawia się w momencie zagnieżdżenia jajeczka w błonie śluzowej macicy.
Mimo wszystko ciąża jest najczęstszą przyczyną długo spóźniającego się okresu, dlatego każda kobieta powinna traktować się jak ciężarną dopóki nie ustali się powodu utraty/ spóźniania się miesiączki.