Jak przestać obgryzać paznokcie?

Do dziś myślałeś, że to zwykły zły nawyk? Okazuje się, że problem może leżeć głębiej! Obgryzanie paznokci zostało sklasyfikowane jako zaburzenie obsesyjno-kompulsywne i w medycynie występuje pod nazwą onychofagia. Spośród jego przyczyn można wymienić problemy z wyrażaniem emocji i samooceną, długotrwały silny stres oraz uczucie lęku i zagubienia. Rozróżnia się łagodną formę wygryzania bądź wyrywania skórek wokół paznokci, która występuje sporadycznie i formę niebezpieczną związaną z okaleczaniem własnych dłoni w celu odreagowania negatywnych emocji.

Czy jest sposób na obgryzanie paznokci?

Oczywiście! Warto jednak na wstępie zaznaczyć, że jeżeli przyczyną obgryzania paznokci jest stan nerwicowy, konieczna może być wizyta u psychologa i podjęcie psychoterapii.
W pozostałych przypadkach najskuteczniejsze lekarstwo ma trzy składniki: silną wolę, cierpliwość i ogromną samokontrolę. Warto przede wszystkim rozpoznać sytuacje, kiedy zaczynasz podgryzać swoją tkankę zrogowaciałą i dążyć do ich eliminacji. Niekiedy możliwe jest wyłącznie ograniczenie stresogennych czynników lub – co gorsza – zredukowanie poziomu stresu w ogóle nie wchodzi w rachubę. Wówczas postaraj się kontrolować odruch: gdy przyłapiesz się na popełnieniu błędu, natychmiast przestań! Będzie wymagało to cierpliwości, jak każda próba samodoskonalenia. Ważne, byś przestrzegała podstawowej zasady: nigdy nie idź ze sobą na kompromis! Zagryzanie jednego paznokcia zamiast wszystkich dziesięciu nie gwarantuje wyleczenia się z nałogu.

Dodatkowa pomoc?

Znajdź zastępstwo dla obgryzania paznokci. Jeżeli dbasz o sylwetkę – żucie gumy jest wyjściem dla Ciebie. Ruch szczęki i drażnienie kubków smakowych pobudza mózg, więc możesz też spróbować chrupać coś zdrowszego niż własną płytkę. Pokrojona w paski marchewka? A może chipsy z jarmużu? Wiele zależy od Twojej kreatywności!

Dobrym sposobem jest zadbanie o swoje paznokcie, a co za tym idzie – o cały wygląd. Niektórzy zalecają gorzki lakier do paznokci, inni – malowanie płytki ciemnym kolorem. Alternatywne wyjście? Paznokcie żelowe lub hybryda sprawdzają się całkiem nieźle! Możesz również nosić ze sobą przybornik do manikiuru lub pilniczek do paznokci. Zastąp uciążliwy nawyk pozytywnym przyzwyczajeniem, które sprawi, że dłonie zaczną wyglądać estetycznie! Nie ma rzeczy niemożliwych, a do osiągnięcia celu prowadzi wiele dróg. Jakie są Wasze sposoby na obgryzanie paznokci?

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest