Przebarwienia na twarzy – jak leczyć? Domowe sposoby!

Z przebarwieniami na twarzy walczy niemalże każdy. Słoneczne lato oprócz pięknej opalenizny zostawia na naszej cerze niedoskonałości, których czasami nie można pozbyć się miesiącami. Jak z nimi walczyć w zaciszu własnego domu? Przekonaj się!

Od czego powstają przebarwienia na twarzy?

Powodów powstawania nieestetycznych przebarwień na twarzy jest kilka, a tym najczęściej spotykanym jest ekspozycja na słońce. Długie i częste wystawienie na promienie słoneczne uruchamia pracę melanocytów odpowiedzialnych za powstawanie opalenizny na ciele. Nadmierne opalanie zaburza proces melanogenezy i przez to barwnik zwany melaniną rozprowadza się nierównomiernie powodują ciemniejsze plamy najczęściej na twarzy, dekolcie i ramionach. Dlatego tak ważne jest stosowanie kremów z wysokim filtrem. Jeżeli chcemy zapobiec długotrwałej walki z usuwaniem przebarwień powinniśmy używać takich kremów bez względu na poziom zachmurzenia nieba.

Kobiety są bardziej narażone na powstawanie przebarwień ze względów hormonalnych. Ciąża jest jednym z tychże powodów, jednak dobra wiadomość jest taka, że znikają one najczęściej po porodzie. Zwykła burza hormonalna zachodząca w ciele kobiety doprowadzająca do ostudy wraca do normy po dziewięciu miesiącach. Warto zwrócić uwagę na zmiany skórne zachodzące w wypadku zaburzenia miesiączkowania, stanów zapalnych jajników i jajowodów. Jednym ze skutków ubocznych przyjmowania antykoncepcji hormonalnej jest także powstawanie brązowych przebarwień. Reasumując, każda ingerencja hormonalna zewnętrzna, bądź zmiany wewnętrzne, jak na przykład menopauza, mogą skutkować w kolorystycznych niedoskonałościach skóry.

Osoby nie mogące wygrać uporczywej walki z trądzikiem powinny być wyjątkowo świadome codziennej pielęgnacji twarzy. Z wiekiem skóra regeneruje się coraz wolniej. Po 25. roku życia zanika produkcja kwasu hialuronowego, elastyny i kolagenu przez co blizny powstające z wielu powodów goją się wolniej i stają się bardziej widoczne. Rozdrapywanie i wyciskanie ropni uszkadza procesy naprawcze skóry, a ponadto naraża ją na szpecące blizny. Krem z filtrem UV dla osób z trądzikiem jest obowiązkiem. Poddając skórę trądzikową działaniu promieni UV skazujemy ją na długotrwałe leczenie nie tylko z przebarwień.

Domowe sposoby na przebarwienia twarzy

Tak jak prawie na wszystkie skórne dolegliwości na przebarwienia również wynaleziono specjalistyczne kremy. Krem na przebarwienia na twarzy powinien zawierać kwas alfa-hydroksylowy posiadający właściwości złuszczające naskórka, wyciąg z borówki niedźwiedziej i malinę moroszka działające wybielająco oraz lukrecję wyrównującą poziom wytwarzanej melaniny. Bardzo istotnym składnikiem jest witamina C. Jej właściwości lecznicze rozjaśniają i wyrównują koloryt skóry, a także odbudowują warstwę naskórka. Nie należy jednak przesadzić z natężeniem, gdyż działanie może okazać się mocno dewastujące. Innymi pomocnymi składnikami są kwas azelainowy, kojowy, arbutyna, hydrochinon i tretinoina. Przed nałożeniem kremu wskazane jest wykonanie peelingu usuwającego martwy naskórek.

Nie trzeba szukać sposobów na przebarwienia w drogeriach i sklepowych półkach. Tak naprawdę więcej zdziałamy posługując się domowymi składnikami. Wystarczy udać się do kuchni. Nie od dziś znane są właściwości kosmetyczne cytryny. Sama w sobie wystarczy, aby rozjaśnić skórę i pozbyć się najjaśniejszych plam. Sok z cytryny zmieszany z wodą to skład na idealny nieszkodliwy tonik, który można trzymać w lodówce przez kilka dni. Nie zapominajmy o sodzie oczyszczonej. Można ją stosować jako peeling całej twarzy lub punktowo. Zmieszana z wodą zamienia się w papkę, którą następnie należy nałożyć na problematyczne miejsce na skórze. Oczywiście miksowanie sody z sokiem z cytryny to również świetny pomysł. Tym samy dostarczamy dwóch zabiegów jednocześnie – złuszczania i rozjaśniania. Wcieranie w skórę twarzy aloesu lub startego na tarce ziemniaka także powoduje stopniowe znikanie przebarwień. Aloes dodatkowo posiada właściwości łagodzące przez co osoby z wrażliwą skórą mogą po niego sięgać bez obaw o stan swojej twarzy.

Przebarwienia potrafią być uporczywe i wracać z każdym latem, ale nie są problemem, z którym nie da się wygrać, a przede wszystkim zapobiec. Zamiast obawiać się kolejnego gorącego urlopu wystarczy działać prewencyjnie i nakładać krem z wysokim filtrem. Załatwi to całą sprawę i oszczędzi pieniędzy na kosmetyki, zabiegi mikrodermabrazji czy laserów.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest