Poznaj prawidłowe techniki mycia zębów

Mycie zębów nie jest proste, zwłaszcza kiedy jest się kilkulatkiem. W artykule podpowiemy jak nauczyć naszego malucha prawidłowego dbania o higienę jamy ustnej. Wskażemy również sytuacje, w których lepiej aby rodzic wsparł swoją pociechę w tym trudnym zadaniu.

Myjemy zęby – im wcześniej tym lepiej

O zęby warto dbać od najmłodszych lat. Im wcześniej zaczniemy wdrażać prawidłowe nawyki dbania o higienę, tym łatwiej będzie później naszym dzieciom pamiętać o higienie jamy ustnej. Wśród niektórych dorosłych krąży przekonanie o tym, że skoro mleczne zęby i tak wypadną to nie warto o nie dbać. Nic bardziej mylnego – to właśnie zdrowe mleczaki są gwarancją właściwego rozwoju zębów stałych. A wszystko zaczyna się w naszej łazience. Czy wiesz jak prawidłowo myć zęby?

Pielęgnacja dziąseł noworodka

Mało osób zdaje sobie z tego sprawę, ale dbanie o higienę jamy ustnej warto zacząć jeszcze przed pojawieniem się pierwszych zębów. Dziąsła maluszka warto oczyszczać mokrym wacikiem. Możemy również skorzystać ze specjalnych, sylikonowych szczoteczek nakładanych na palec. W czasie ząbkowania, nieodłącznym towarzyszem małego człowieka jest oczywiście gryzak – warto schładzać go przed podaniem dziecku, wtedy o wiele lepiej pomoże uśmierzyć ból dziąseł.

Mycie pierwszych zębów

Z momentem pojawienia się pierwszych zębów, warto wprowadzić do użycia delikatne pasty. Dobrze jeżeli maluch sam w miarę swoich możliwości stara się szczotkować zęby – dla niego będzie to świetną zabawą, a my będziemy mieli pewność, że nawyk regularnego mycia stanie się dla niego naturalny.
Dobre techniki dla malucha

Prawidłowe mycie zębów wymaga dokładności i staranności. Maluchy, które nie mają jeszcze dobrze rozwiniętych zdolności motorycznych, mogą to robić w sposób uproszczony. Najłatwiejszą, podstawową techniką mycia zębów zalecaną dla dzieci jest metoda Fonesa, zwana inaczej okrężną. Polega ona na ustawieniu powierzchni szczoteczki pod katem 90 stopni do dziąsła i – jak sama nazwa wskazuje – wykonywaniu okrężnych ruchów. W ten sposób płytka nazębna zostaje usunięta niemalże z całej powierzchni zęba.

Dla starszych dzieci i dorosłych

Najlepszą z metod prawidłowego mycia zębów, której możemy zacząć uczyć dzieci w starszym wieku jest metoda Chartersa. Przypomina ona nieco wspomnianą wcześniej metodę Fonesa, jednak w jej przypadku przykładamy szczoteczkę pod kątek 45 stopni tak, aby włosie szczoteczki jednocześnie obejmowało zarówno powierzchnie zębów jak i dziąsło. W trakcie wykonywania ruchów obrotowych czyścimy zęby, oraz powierzchnie styczne zębów.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest