Masło shea zapobiega starzeniu się skóry! Sprawdzamy jego właściwości!

Masło shea to jeden ze składników o największej różnorodności użycia. Produkty zawierające masło shea mogą być używane zarówno w nawilżeniu spierzchniętych ust, a także jako nawilżenie dla suchych włosów czy szorstkiej skóry. Poznajmy zatem jego dobroczynne zastosowanie.

Czym jest masło shea?

Masło shea, nazywany również masłem karite to nic innego jak olej roślinny pochodzący z nasion drzewa masłosz Parka. Jest to rosnąca w Afryce święta roślina, którą miejscowi obdarzają kultem i czcią. Drzewo masłowe osiąga nawet 25 metrów wysokości, żyje aż 300 lat, jednak pierwsze owoce wydaje dopiero po 30-40 latach, po tym okresie owocuje już co roku, wydając z siebie setki owoców. Owoce shea wyglądem są zbliżone do jagód, jednak w ich środku znajdują się brązowo-czerwone nasiona, które zawierają wysoką zawartość tłuszczu. Z 15 kilogramów nasion powstaje 1 kilogram masła shea.

Tradycyjnie masła shea używa się głównie w kuchni. W Afryce wykorzystuje się je przede wszystkim do smażenia potraw, a także jako dodatek nadający smaku potrawom. Jednak dzięki swoim zmiękczającym i nawilżającym właściwością to dla większości z nas masło shea kojarzy się głównie z kosmetyką. Stosowane ono jest do nawilżenia skóry, wzmocnienia, ale i odżywienia skóry, a nawet ma właściwości ochraniające naszą skórę przed działaniem promieni słonecznych.

Z czego tak właściwie składa się masło shea?

W skład masła shea wchodzą nienasycone i nasycone kwasy tłuszczowe. Za gęstą konsystencją masła karite stoją przede wszystkim kwas oleinowy i nasycony kwas stearynowy. Masło shea możemy podzielić na dwa rodzaje, rafinowane i masło shea nierafinowane. To pierwsze ma w swoim składzie kwas palmitynowy i linolenowy, natomiast to drugie kwas transcynamonowy.

Właściwości masła shea

Masło shea posiada przede wszystkim właściwości odżywcze i natłuszczające, dlatego też często znaleźć je można w składzie kremów i balsamów o dość ciężkiej konsystencji. Pomimo swojej dość ciężkiej konsystencji masło karite możemy spotkać w kremach przeznaczonych do różnych typów cery. Znajduje się ono zarówno w kosmetykach do skóry przesuszonej, jak i wrażliwej czy tłustej, dając jednakowe – antybakteryjne działanie. W maśle shea znaleźć możemy wiele substancji opóźniających procesy starzenia się cery i przeciwutleniaczy, a najbardziej pożądanymi witaminami dla cery dojrzałej są witaminy A, E i F.

Mogłoby się wydawać niemożliwym posiadanie tak szerokiego zakresu zastosowania, nic bardziej mylnego. Masło shea swojemu składowi zawdzięcza przede wszystkim tak szerokie spektrum działania. Jest ono przede wszystkim pozbawione chemii i sztucznych dodatków, dzięki czemu idealnie się wchłania nie wywołując przy tym najmniejszych reakcji alergicznych, nawet dla osób o wyjątkowo delikatnej cerze. Masło shea możemy znaleźć w wielu naturalnych kosmetykach, ale z jego dobroczynnego działania możemy cieszyć się korzystając z jego czystej postaci.

Masło shea na włosy?

Masło shea również jest stosowane w pielęgnacji włosów, najczęściej pod postacią nakładanych odżywek czy masek. Najlepiej sprawdza się ono w przypadku włosów zniszczonych i przesuszonych. Jeśli zatem korzystamy na co dzień z prostownicy czy suszymy włosy suszarką, warto zafundować sobie raz na tydzień zabieg z wykorzystaniem naturalnego masła shea. Jak wykonać samodzielnie maskę do włosów z masłem karite? Nic prostszego, łyżkę masła wcieramy we włosy na całej ich długości i jeśli to możliwe, zostawiamy je tak na całą noc, a następnie myjemy je szamponem. Nasze włosy po takim zabiegu będą miękkie i błyszczące.

Jeśli nie chcemy naszym włosom fundować dodatkowego obciążenia, możemy masło shea potraktować, jako odżywka do włosów – wówczas nakładamy masło od połowy długości włosów. Po chwili je spłukujemy delikatnym szamponem, nanosząc jedynie masło shea na zniszczone końcówki.

Masło karite często występuje w wielu drogeryjnych kosmetykach, jednak nie ma się co oszukiwać, substancję które mu towarzyszą niwelują jego działanie, dodatkowo obciążając włosy czy je wysuszając. Jeśli zależy nam na fajnym efekcie warto zakupić naturalne masło shea, najlepiej nierafinowane. Wtedy możemy liczyć na wygładzenie włosów i ich wzmocnienie. Masło shea może być stosowane także do włosów farbowanych, bo nie tylko dba o nie, ale nawet i przedłuża żywotność koloru.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest