Kosmetyki wegańskie – czym się różnią od normalnych kosmetyków? Wady i zalety oraz lista must have!

Ostatnimi czasy znacznie wzrosła świadomość konsumentów głównie dzięki odpowiednim działaniom marketingowym. Tym sposobem mogliśmy natrafić na kampanie traktujące o warunkach w jakich przetrzymywane są zwierzęta, czy niehumanitarnych sposobach ich zabijania. Rangę problemu zauważyli również celebryci, którzy za pomocą mediów społecznościowych protestują przeciwko okrutnym praktykom. Coraz więcej ludzi zaczęło przechodzić na wegetarianizm, lub bardziej restrykcyjny weganizm, co aktualnie uznaje się za powszechny trend. W odpowiedzi na oczekiwania konsumentów pojawiły się nawet restauracje, w których nie serwuje się produktów pochodzenia zwierzęcego. W przemyśle kosmetycznym również dostrzeżono szerzącą się modę i rozpoczęto produkcję kosmetyków wegańskich.

Czy kosmetyki wegańskie są lepsze od zwykłych produktów ?

Podstawową cechą, która wyróżnia kosmetyki wegańskie, lub inaczej cruelty-free jest to, że przy ich produkcji nie brały udziału zwierzęta. W ich składzie znajdziemy jedynie substancje roślinne, lub mineralne, a produkt na żadnym etapie nie był stosowany na żywych stworzeniach. Możemy mieć zatem pewność, że przy powstawaniu kosmetyku żadne z nich nie ucierpiało, co zdarza się, choć nie mówi się o tym zbyt często. Lista substancji zwierzęcych wykorzystywanych w kosmetykach jest długa, wśród nich znajdują się chociażby: kolagen, keratyna, elastyna, piżmo, czy lanolina. Niektóre nazwy są znajome, gdyż często występują w produktach. Aby mieć pewność, że wybrany kosmetyk jest wegański, należy szukać odpowiednich oznaczeń. W Polce przyznawane są one przez Fundację Międzynarodowego Ruchu na Rzecz Zwierząt, znaną bardziej pod nazwą „Viva!”. Warto zapoznać się również z symbolami, którymi posługują się inne organizacje międzynarodowe, zwłaszcza, gdy kupujemy kosmetyki zagranicznych firm.

Zalety i wady kosmetyków wegańskich

Kupowanie kosmetyków wegańskich zdecydowanie można nazwać świadomym. Wiemy bowiem, że nie przyczyniliśmy się do krzywdy żadnej żywej istoty. Ponadto takie produkty dzięki naturalnemu składowi posiadają sporo wartości odżywczych i są bardziej delikatne, przez co nadają się do stosowania dla każdego rodzaju cery. Niestety, podwyższona jakość wiąże się również z dużo większą ceną. Czasem odpowiednik wegański danego kosmetyku może być kilkukrotnie droższy, co sprawia, że nie każdy może pozwolić sobie na takie produkty.

Gdzie kupić kosmetyki wegańskie?

Kosmetyki naturalne wegańskie możemy nawet zakupić w drogeriach, gdyż nieraz znajdziemy kilka takich produktów w asortymencie popularnych marek, jak na przykład Bourjois, które wypuściło linię „Healthy mix”. Znajdziemy tam korektory i podkłady z naturalnych składników. Wegańskie kosmetyki oferuje również Anabelle Minerals, czy Bielenda. Istnieje mnóstwo sklepów internetowych, dzięki którym możemy przetestować mniej znane marki, mowa tutaj chociażby o Fridge by Yde, czy Clochee.

Polecane kosmetyki wegańskie:

  • mineralny podkład kryjący Anabelle Minerals (ok. 35 zł)
  • serum wygładzające Resibo (ok. 130 zł)
  • puder do kąpieli ze spiruliną Hagi (ok. 40 zł)
  • balsam do ciała aloes Bielenda (ok. 15 zł)
  • malinowy peeling do ciała Fresh&Natural (ok. 80 zł)
Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest