Jakie efekty dają płukanki do włosów?

Włosy, będąc stale narażone na działanie czynników uszkadzających, to jest: temperatura, duża wilgotność powietrza, zanieczyszczenia, wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Do codziennego mycia powinno się używać szamponów przeznaczonych dla swojego typu włosów. Oprócz tego, na rynku pojawia się coraz więcej odżywek, maseczek i balsamów, o których producenci piszą, że są niezbędnymi produktami w łazience każdej kobiety. Ale czy na pewno?

Od mydła do… ?

Jeszcze nie tak dawno jedynym kosmetykiem do mycia włosów było… mydło. Oczywiście nie stanowiło najlepszego rozwiązania, ponieważ wysuszało włosy, a obecne produkty, dzięki składnikom aktywnym, mogą im realnie pomóc. Należy jednak zwrócić uwagę, jak wielki przeskok nastąpił. Spoglądając do swojej kolekcji, ciężko byłoby ograniczyć się tylko do jednego kosmetyku. Tę liczbę można jednak zredukować, zastępując pełne chemii maseczki naturalnymi płukankami.

Czym są płukanki do włosów?

To organiczne mieszaniny powstałe na skutek połączenia naturalnych składników, których kompozycje są odpowiednio skonstruowane do osiągnięcia danego efektu. Do najważniejszych zaliczamy: ochronę przed chlorowaną wodą, promieniami słonecznymi, zanieczyszczeniami i suchym powietrzem, wyrównanie pH skóry główy oraz dostarczenie składników odżywczych cebulkom włosów. Przewagą płukanek nad odżywkami jest ich uniwersalność, ponieważ są nakładane na skórę głowy i od podstaw dbają o kondycję włosów w przeciwieństwie do chemicznych produktów, których aplikowanie w ten sam sposób spowodowałoby przetłuszczenie i oklapnięcie fryzury. Ponadto, są tanie. Można je wykonać samodzielnie z ogólnodostępnych produktów lub kupić gotowe mieszanki. Ich ceny średnio wynoszą kilkanaście złotych za 250 ml.

Płukanki do włosów – rodzaje

Płukanka z siemienia lnianego i cytryny. Wygładza, odżywia i sprawia, że włosy stają się lśniące. Do zagotowanego kleju z siemienia należy dodać sok z połówki cytryny i szklankę wody. Wystudzoną mieszanką należy płukać mokre, umyte włosy.

Kawa ma wszechstronne działanie: pobudza krążenie, a fusy możemy wykorzystać do peelingu ciała. Równie genialnie sprawdza się do płukania włosów. To płukanka, którą stosuje się dla zwiększenia porostu włosów. Poza tym ma działanie nabłyszczające, odżywiające i zmiękczające. Zaparzoną z trzech łyżeczek kawę należy odstawić do zaparzenia, a następnie odcedzić fusy. Po namoczeniu nią włosów, nie spłukiwać wodą.

Płukanka z wykorzystaniem piwa. Wystarczy przelać piwo do szklanki, poczekać aż uleci z niego gaz, a następnie wlać do wody w stosunku 1:1 co sprawi, że włosy nie będą zbyt sztywne. Sprawdzi się u osób, które mają problem z przetłuszczaniem skóry głowy.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest