Dobrze wiesz, że farbowanie włosów chemiczną ingerencją w strukturę włosów, która grozi pogorszeniem ich stanu.
Częste ich farbowanie powoduje, że włosy stają się matowe, słabe, szorstkie i pozbawione blasku. Czasami może wywołać alergi.e Im częstsze i bardziej długotrwałe farbowanie włosów – tym gorsza kondycja włosów. Dlatego zaleca się przed zabiegiem koloryzacji przeprowadzić próbę alergiczną na skórze, taką informację znajdziemy również na ich opakowaniu.
Spis treści
Skład farb, czyli co wpływa na nasze włosy
Substancją, która powoduje niszczenie włosa, która ułatwia przenikanie sztucznych barwników do głębi włosa, jest amoniak. Obecnie w większości farb stosuje się mniej agresywną zamiennik amoniaku w postaci monoetanoloaminy.Substancja działa trochę słabiej, przez co kolor nie jest zbyt trwały ani też intensywny. Następnym składnikiem farb jest utleniacz, powodujący, iż nasze włosy tracą swój kolor, aby mógł odpowiednio zadziałać barwnik.
Jak pielęgnować farbowane włosy ?
Stosowane kosmetyki powinny działać regeneracyjnie, i równocześnie chronić kolor, zawierać filtry UV, substancje odżywcze i pielęgnacyjne. Pamiętajmy, aby po zmyciu odżywki bądź maski ponownie spłukać włosy, chłodną wodą. Temperatura ma duży wpływ na otwieranie się bądź zamykanie łusek włosowych. Chłodna woda pomoże zatrzymać substancje pielęgnacyjne poprzez zamknięcie ich wewnątrz włosa.
Dodatkowo ważna się stylizacja włosów po umyciu. Przede wszystkim stosuj chłodny strumień powietrza podczas suszenia. Staraj się nie czesać mokrych włosów, ponieważ są najbardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne.Jeśli farbowanie włosów bardzo osłabiło kondycję włosów, zastosuj suplementację diety. Sięgnij po preparaty, które pomogą im odzyskać dobrą kondycję, odżywiając je i wzmacniając od wewnątrz.
Wybieraj te które w składzie mają:
- skrzyp polny,
- L-cysteiny,
- witamin: A, tiaminy (witaminy B1), ryboflawiny (witaminy B2), niacyny (witaminy PP), B6,B12,C, E oraz biotyny –
- witaminy H,
- kwas pantotenowy, kwas foliowy,
- cynk, jod oraz żelazo.