Bruzdy na paznokciach – skąd się biorą? Jak je leczyć?

Ładne, zadbane dłonie to wizytówka każdego – nieważne czy mężczyzny czy kobiety. Jednak nie zawsze można pochwalić się takimi dłońmi. Czasami skóra w tych miejscach jest przesuszona, innym razem paznokciom przydałby się manicure. Jednak co zrobić jeśli na paznokciach pojawią się bruzdy (nazywane liniami Beau)?

Przyczyny pojawiania się bruzd na paznokciach

Paznokcie pełnią przede wszystkim funkcję ochronną – ochraniają opuszki palców przed urazami. Ich płytka pełni nie tylko funkcję ochronną, ale także informuje o stanie naszego zdrowia. Dlatego pojawienie się pasków na paznokciu może świadczyć o pewnych niedoborach pokarmowych, zaburzenia w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu, a nawet poważnych chorobach. Warto jednak pamiętać, że linie Beau mogą być przypadłością wrodzoną. Bruzdy pojawiają się również podczas wykonywania manicure – zbyt agresywne odsuwanie skórek, mocne piłowanie, namaczanie oraz używanie zmywacza – to wszystko sprzyja rozwojowi pasków na płytce paznokcia.

Pionowe bruzdy na paznokciach – co oznaczają?

Podłużne bruzdy występujące na paznokciu wyglądem przypominają wąskie prążki. Zazwyczaj ich główną przyczyną pojawiania się jest niedobór niektórych witamin i minerałów w diecie. Dlatego jeśli zauważymy je u siebie powinniśmy skupić się na dostarczeniu takich składników jak: cynk, magnez, wapń oraz witamina B12. Tego typu bruzdy mogą też występować u osób starszych, a ich przyczyną są zaburzenia rogowacenia, które nasilają się wraz z wiekiem. Obecność nieestetycznych pasków może świadczyć także o poważniejszych chorobach, tj. bielactwo czy łysienie plackowate.

Łysienie plackowate, które oprócz charakterystycznych zagłębień na paznokciach objawia się wypadaniem włosów poprzez uszkodzenie mieszków włosowych. Bielactwo natomiast objawia się białymi plamami, jego przyczyną jest wymieranie komórek odpowiedzialnych za kolor skóry.

Bruzdy poprzeczne – powodem do niepokoju?

Pojawienie się pasków poziomych na paznokciach nie musi być przyczyną problemów zdrowotnych. Powód pojawienia się bruzd może być prozaiczny – chociażby drobne urazy paznokci, które mogą powstawać na skutek nadmiernego odsuwania skórek podczas zabiegów kosmetycznych, tj. manicure. Dodatkowo bruzdy na płytce paznokcia mogą pojawiać się w wyniku długotrwałego stresu, zbyt długiego namaczania rąk w wodzie, nadużywania zmywacza do paznokci czy konsekwencji używania detergentów, które mają kontakt z paznokciem (tj. płyn do mycia naczyń czy mleczko do czyszczenia – dlatego czynności sprzątające warto wykonywać w rękawiczkach). Przy występowaniu bruzd poprzecznych możemy mówić o nieprawidłowym funkcjonowaniu kilku systemów w organizmie: choroby przewodu pokarmowego (niedobór witamin, niedożywienie), układu sercowo-naczyniowego (zaburzenie krążenia, choroba wieńcowa), zaburzenia metaboliczne (tj. cukrzyca).

Linie Beau na palcach stóp

Bruzdy mogą pojawiać się także na paznokciach u palców stóp i są niestety niemiłym objawem grzybicy, za którą mogą być odpowiedzialne grzyby należące do drożdżaków. Ryzyko wystąpienia grzybicy wzrasta u osób w starszym wieku, ze słabą odpornością organizmu. Poza tym mogą na nią zachorować osoby zmagające się z nowotworem lub cukrzycą, a także takie, które nie dbają przesadnie o względy higieniczne stóp. Poza bruzdami na paznokciach grzybica objawia się także przebarwieniami, kruchością, łamliwością i zniekształceniami płytki.

Czy można wyleczyć bruzdy?

Jak najbardziej jest to możliwe! Oczywiście ważne jest, aby znaleźć przyczynę pojawienia się tych nieestetycznych pasków na paznokciach. Lekarz podczas badania powinien także sprawdzać stan paznokci – wygląd płytki pomoże zdiagnozować ewentualną chorobę (lub wyeliminować podejrzenia). Jeśli zależy nam na usunięciu bruzd możemy sięgnąć po antybiotyk – sprawdzi się to głównie przy mocno zaznaczonych, głębokich liniach Beau. Jeżeli zmiany są mniej widoczne warto zastosować środki pielęgnacyjne do dłoni i paznokci, niezbędna jest też suplementacja witamin oraz składników mineralnych.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest