Akcesoria do makijażu, którymi lepiej się nie dzielić

Zanim kolejny raz w trakcie pakowania na szalony weekend z przyjaciółkami postanowisz nie brać swojej kosmetyczki, bo „przecież zawsze możesz coś pożyczyć”, zastanów się dwa razy. Nie jedna z nas zainteresuje się odcieniem pomadki swojej koleżanki, albo spróbuje tego najnowszego kremu do twarzy, na którego punkcie wszyscy szaleją. Nie wspominając o testerach na drogeryjnych półkach.

Natychmiast zaprzestań dzielenia się tymi produktami do makijażu!

 1. Maskara
  Na szczoteczce osadzają się bakterie i wirusy, które bardzo łatwo przekazać drugiej osobie w formie zapalenia spojówek. Oczy są szczególnie narażone na cudze drobnoustroje, albowiem nie posiadają takiej samej ochrony, jak skóra naszego ciała. Nie ma warstwy, która broniłaby przed dostaniem się bakterii. Wystarczy wypróbować tusz do rzęs z drogeryjnej półki, wystawiony, jako tester, aby nabawić się ostrego zapalenia spojówek. Za każdym razem kiedy wyciągasz i na powrót wkładasz szczoteczkę do pojemnika z tuszem, wpompowujesz powietrze, które pozwala bakteriom na przetrwanie na dnie produktu. Jedynym sposobem na bezpieczne używanie cudzej maskary jest wykorzystywanie jednorazowych szczoteczek.
 2.  Puder kompaktowy
  Jeśli używasz pudru z gąbeczką absolutnie nie pożyczaj jej drugiej osobie. Podczas nakładania pudru przy pomocy gąbeczki, dotykamy okolic oczu i ust, gdzie znajduje się najwięcej bakterii. Jeżeli jednak twoja przyjaciółka jest w natychmiastowej potrzebie, powinna spryskać kompakt sprejem z alkoholem w celach sanitarnych i użyć nowej gąbeczki.
 3.  Pomadka do ust lub balsam do ust, błyszczyk do ust
  To są najczęściej dzielone produkty kosmetyczne. Albo w czasie klubowej zabawy, albo ze względów prewencyjnych w czasie zimy, kiedy chcemy poratować przyjaciółkę dodatkową ochroną w czasie mrozów. Sporo osób posiada wirus opryszczki pospolitej HSV-1 nawet o tym nie wiedząc, gdyż organizm nie wykazuje żadnych objawów. Pozostaje ukryta i przebiega bezobjawowo do czasu, aż na przykład stresująca sytuacja życiowa powoła ją do życia. Dlatego tak istotne jest zatrzymanie szminki dla siebie zamiast podawać ją od osoby do osoby. Jedna z nich może być nosicielem opryszczki, czyli tak zwanego „zimna”, a ty nawet o tym nie wiesz. Niestety później będzie już tylko za późno.
 4. Cienie do powiek w kremie
  Dłonie są siedliskiem bakterii, a cienie w kremie nakładamy głównie palcami. Dzieląc opakowanie z kilkoma osobami przekazujemy nie tylko swoje własne bakterie, ale także narażamy swoje oczy na bakterie przekazywane przez innych.
 5. Pędzle do makijażu
  Sami często myjemy własne pędzle, gdyż czujemy, iż nagromadzony podkład i puder to coś, czego nasza skóra obawia się najbardziej. Są one trzymane w wystawowych pojemnikach lub specjalnych kosmetyczkach, ale w żaden sposób nie chronią ich od zanieczyszczeń zewnętrznych. Nawet nie dzieląc pędzli powinniśmy myć je raz w tygodniu szamponem, nie zapominając o odżywce. A teraz wyobraź sobie nieumyty od miesięcy pędzel, który musisz pożyczyć od przyjaciółki. Wypryski gwarantowane. W razie konieczności użyj po raz kolejny spreju z alkoholem zabijającym bakterie.
 6.  Kosmetyki w słoiczkach
  Po raz kolejny są to produkty wymagające użycia rąk. Ciało absorbuje 60% czegokolwiek, co nałożysz na twarz lub ciało, włącznie z bakteriami. Owszem, umycie rąk przed użyciem na pewno niweluje zagrożenie, ale nie pozbywa się go w zupełności.
 7. Szczoteczki do oczyszczania twarzy
  Fakt nagromadzenia najgłębszych zanieczyszczeń skóry na tego typu urządzeniach nie pozostawia złudzeń. Brud, olejki, martwy naskórek i bakterie, to codzienne pozostałości na szczoteczce do oczyszczania twarzy. Dzielenie się tego typu urządzeniami jest jednym z najgorszych pomysłów.

Nie lekceważ bakterii, które zasiedlają twoje produkty kosmetyczne. Nie można ufać drugiej osobie pod względem nosicielstwa HSV-1 lub opryszczki. Twoja skóra momentalnie zareaguje na obce ciała i niejednokrotnie może się to przerodzić w coś więcej niż tylko kilka pryszczy na czole. Dla pewności i własnego bezpieczeństwa zaopatrz się w sprej dezynfekujący z alkoholem i noś ze sobą jednorazowe produkty do makeupu. To pomoże w nagłych przypadkach i nie musisz się wtedy obawiać o higienę swojej skóry.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest