Zdrowe nawyki. Jak pić więcej wody?

Szczególnie latem przypominamy sobie o piciu wody, częściej odczuwamy pragnienie, więcej też myślimy o tym, że trzeba odpowiednio nawodnić organizm. Tymczasem o prawidłowym nawodnieniu należy pamiętać przez cały rok, jedyna różnica to odpowiednie dostosowanie ilości wypijanej wody. Jak wyrobić nawyk picia wody?

Ile wody pić?

Przyjmuje się, że na każde 30 kg należy wypić 1 l wody dziennie. Łatwo policzyć, że osoba ważąca 60 kg powinna przez cały dzień wypić 2 litry wody. To zapotrzebowanie rośnie podczas upałów i aktywności fizycznej, ale również podczas choroby, ciąży oraz karmienia. Przyjmuje się, że średnio powinniśmy wypić 2,5 litra wody.

Wiele osób, mimo wiedzy o zalecanej ilości wody dziennie – niedostatecznie nawadnia organizm. Przedstawiamy sposoby, które pomogą w wyrobieniu zdrowych nawyków codziennego picia wody.

Zawsze miej przy sobie wodę

Najłatwiej przyzwyczaisz się do picia wody, gdy będziesz mieć ją zawsze przy sobie. Szybciej sięgniesz po szklankę wody, gdy będzie stała na biurku lub na stoliku, blisko miejsca, w którym spędzasz najwięcej czasu. W domu z łatwością możesz korzystać z dzbanka filtrującego, część firm również wprowadza takie rozwiązanie dla swoich pracowników. Ciekawy wybór dzbanków filtrujących do domu znajdziesz na stronie AGDmaster.com .

W drodze z pracy do domu, na zakupy, na spacerze i zawsze, kiedy jesteś na świeżym powietrzu, weź ze sobą bidon wypełniony wodą lub butelkę filtrującą. Jest to o tyle dobre rozwiązanie, że bidony mają najróżniejsze pojemności, nie musisz nosić 1,5l wody w torebce, 500 ml zazwyczaj wystarczy.

Warto wspomnieć, że korzystanie z dzbanków filtrujących, bidonów i butelek filtrujących to rozwiązanie przyjazne środowisku, dlatego że używamy jednego “naczynia” na wodę i nie wytwarzamy plastikowych odpadów.

Pij wodę regularnie

Nawadniaj organizm średnimi lub małymi ilościami wody w krótkich odstępach czasu, ponieważ jest to najzdrowsze podejście i pozwala zachować gospodarkę wodną organizmu na optymalnym poziomie. Wypicie 1,5 litra wody na raz, aby uzupełnić braki z całego dnia, nie jest zalecane, ponieważ obciąża nerki i wypłukuje składniki mineralne, czyli działa negatywnie.

Jeśli zachowanie regularności jest dla nas trudne, spróbujmy obliczyć do której godziny powinniśmy wypić daną ilość wody i wyznaczmy odpowiednie poziomy na bidonie, który mamy zawsze przy sobie. Najlepiej jeszcze położyć butelkę z wodą w widocznym miejscu, aby już sam jej widok przypominał o konieczności wypicia łyka wody. Możemy również zastosować technikę 8×8, czyli wypić 8 szklanek po 250 ml (ok. 8 uncji) dziennie.

IMG 6124

Dodaj wodzie smaku

Jeśli nie jesteś przyzwyczajony do częstego picia wody, możesz urozmaicić jej smak różnymi owocami. Zastąp kolorowe napoje z ogromną ilością cukru – własnoręcznie przygotowaną wodą owocową, dodaj listki mięty, cytrynę pokrojoną w plasterki, gruszkę, truskawki, pomarańczę, a nawet ogórki, jeśli lubisz. Wybierz takie połączenie smakowe, które najbardziej przypadnie Ci do gustu, nie bój się eksperymentować, może polubisz takie smaki, których jeszcze nie próbowałaś? Ciekawe propozycje na owocową wodę możesz znaleźć na fanpage’u marki Wessper, produkującej dzbanki i filtry do oczyszczania wody.

Stopniowo zwiększaj ilość wody

Pozwól sobie na stopniowe przyzwyczajenie się do wypijania większej ilości wody w ciągu dnia. Jeśli do tej pory 1 – 1,5 litra wody dziennie było dla Ciebie standardem, możesz spróbować wypić o 1 szklankę wody więcej każdego dnia (np. do osiągnięcia limitu 2,5 l na dzień). Jeśli masz już serdecznie dość wody, skorzystaj z podpowiedzi punkt wyżej, dodaj wodzie trochę smaku. Stopniowe przyzwyczajanie się zapobiegnie niechęci do picia wody i będzie Ci znacznie łatwiej utrzymać prawidłowe nawodnienie.

Potraktuj picie wody jak wyzwanie

Być może lubisz wyzwania, w taki sposób możesz potraktować wypijanie określonej ilości wody dziennie. Możesz wyznaczyć sobie przypomnienia na smartfonie, użyć aplikacji lub po prostu zapisywać ile wypiłaś wody w danym dniu. Do przypominania sprawdzą się różne aplikacje dedykowane specjalnie pod nawyk picia wody, ale też cały ogrom narzędzi, które mają wspomóc regularne powtarzanie danych czynności. Nie przejmuj się, gdy jednego dnia nie uda zrealizować się założenia, przecież jest kolejny. Do dzieła!

Czy da się wypić za dużo wody?

Jest to możliwe i przynosi wiele negatywnych konsekwencji. Problemy z nerkami, sercem, utrata składników mineralnych, wzrost ciśnienia, obrzęk mózgu, to skutki wypicia zbyt dużej ilości wody. Należy jednak zaznaczyć, że zapotrzebowanie na wodę musiałoby zostać wielokrotnie przekroczone, aby doprowadzić do wyżej wymienionych skutków. A zapotrzebowanie na wodę jest zależne od wagi, aktywności fizycznej, metabolizmu, klimatu w którym żyjemy, każdy z nas ma trochę inne zapotrzebowanie na wodę.

Z badań przeprowadzonych przez BPS wynika, że ponad 80% osób wypija zbyt mało wody w ciągu dnia. Tymczasem dla własnego zdrowia, żeby zapobiec osłabieniu, bólom głowy, złemu samopoczuciu, należy wypić dziennie ok. 2,5 l wody.

Zdjęcia udostępnione dzięki uprzejmości Wessper Sp. z o.o.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest