Truskawki – kalorie, wartości odżywcze i ciekawostki

Sezon na truskawki ruszył pełną parą. Zapewne u wielu z Was goszczą one w domach niemal codziennie. Dzieje się tak ze względu na ich dużą i łatwą dostępność na rynku oraz stosunkowo niską cenę w porównaniu do wcześniejszych lat. W tym roku rolnicy trudzący się uprawą truskawek przeżywają wyjątkowo dobry okres. W związku z tym, w niniejszym artykule zostanie opisane kilka ciekawostek związanych z tym obecnie szczególnie popularnym owocem.

Truskawki kalorie

Dla wszystkich odchudzających się miłośników truskawek mamy fantastyczną wiadomość. 100 gramów tych owoców to jedynie 32 kcal! Wszystko to za sprawą dużej ilości wody, którą truskawki w sobie zawierają. Nie oznacza to jednak, że truskawkami można bezkarnie się objadać, ponieważ są one, jak wszystkie owoce, źródłem węglowodanów. W 100 gramach truskawek można się spodziewać 4,9 grama cukru. Nie trzeba chyba wspominać, że osoby liczące kalorie powinny spożywać truskawki bez dodatków lub w towarzystwie kefiru, bądź jogurtu naturalnego sporządzając koktajl owocowy. Bitej śmietanie i białemu cukrowi mówimy stanowcze nie.

Truskawki uprawa

Choć truskawki stanowią jeden z ulubionych owoców Polaków, to czy jesteśmy świadomi w jaki sposób są one uprawiane? Istnieje duże prawdopodobieństwo, że wielu z nas tego nie wie, ale truskawki bardzo lubią nasłonecznione, lekko kwaśne gleby. Sadzonki truskawek to bardzo niewielkie krzewy osiągające około kilkunastu centymetrów wysokości, czasami 20-30. Można je sadzić jesienią, latem lub wiosną, jednak najczęściej stosuje się te pierwsze dwie opcje. Ponadto, jeżeli chcemy przezimować sadzonki truskawek, można to zrobić nawet w domu. Należy jednak pamiętać, że miejsce ich bytowania powinno być nasłonecznione, a same sadzonki co jakiś czas podlewane.

agro trussadownikitruskawek

Truskawki sadzonki

Hodowla truskawek wyłącznie na użytek domowy nie musi być tak trudną sprawą jak mogłoby się wydawać. Można cieszyć się własnymi truskawkami uprawiając ich sadzonki nawet w doniczce! Istnieje nawet specjalna odmiana truskawek przeznaczona do uprawy w doniczkach. Jeżeli jesteśmy takimi zainteresowani, to w sklepach ogrodniczych warto zapytać o truskawki pnące. Wszystko za sprawą specjalnych sklepów ogrodniczych, w których można dostać sadzonki truskawek objęte specjalnym certyfikatem. Jeżeli myślimy o zakupieniu sadzonek, warto pomyśleć właśnie o takich, ponieważ certyfikat gwarantuje nam doskonałą znajomość odmiany przez ogrodników i cały rynek trudzący się uprawą truskawek. W związku z tym dużo łatwiej dobrać odpowiednią ziemię (np. do doniczki) lub preparaty zapobiegające chorobom sadzonek.

Reasumując, jeżeli mamy trochę nasłonecznionego miejsca i, podobnie jak większość, uwielbiamy truskawki, to warto pomyśleć o zaopatrzeniu się w kilka sadzonek. Truskawki nie są nowymi owocami i rynek ogrodniczy wie o nich już bardzo wiele. W związku z tym sama uprawa nie wiąże się niemalże z żadnym ryzykiem dla uprawiającego truskawki wyłącznie dla siebie, a może sprawić niesamowitą satysfakcję.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest