Trufle i ich właściwości. Dlaczego są takie cenna?

Są jedną z najdroższych przypraw na świecie. Mają wyjątkowe właściwości zdrowotne oraz jedyny w swoim rodzaju, niepowtarzalny smak. Potrafią działać przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie, stymulują odporność i działają odmładzająco. Ich wyjątkowe działanie znali już starożytni Grecy i Rzymianie. Mowa tutaj oczywiście o truflach, wyjątkowych grzybach, które rosną pod ziemią.

Właściwości i cechy trufli

Trufle są wyjątkowymi grzybami, jednakże w tym niesamowitym grzybie spotkamy inne właściwości odżywcze – zależy to w dużej mierze od stopnia dojrzałości grzyba i jego rodzaju (jest ich dokładnie sześć). Całe szczęście, istnieje kilka składników odżywczych, które z pewnością znajdziemy w każdym rodzaju trufli. Są one bogate między innymi w białko, węglowodany i sole mineralne. Dodatkowo są tam obecne potas i fosfor. Możemy znaleźć tam również wapno, magnez, krzem, żelazo i siarkę.

Jak dobrze widać, poza wyjątkowymi walorami smakowymi, trufle mają ogromną zawartość niezwykle cennych dla człowieka minerałów. Oznacza to, że nawet trufle czekoladowe, które spotkamy w postaci cukierków w każdym sklepie spożywczym, mają, wbrew pozorom, dobry wpływ na nasze zdrowie. Warto zatem, od czasu do czasu uraczyć się truflami w celu dostarczenia cennych minerałów naszemu organizmowi.

Co ciekawe, w każdej trufli jest minimalna zawartość tłuszczu. Dostarczają zatem minimalnej wartości energetycznej do organizmu. Żeby w pełni najeść się truflami trzeba byłoby zjeść ich ogromną ilość!

Trufle są także bardzo cennym składnikiem w branży kosmetycznej. Dzięki swoim wspaniałym właściwościom i substancji czynnej, którą zawierają, wspomagają proces regeneracji organizmu oraz mają działanie przeciwzmarszczkowe. Dodatkowo trufle idealnie się sprawdzają w produktach, które mają za zadanie odbudowywać naskórek. Co więcej, w czasie zabiegów kosmetycznych bardzo często wykorzystuje się te wyjątkowe grzyby, ze względu na ich korzystny wpływ na skórę, który objawia się poprawianiem właściwości skóry, w tym elastyczności oraz rozjaśnianiem skóry. Warto wiedzieć, że trufle mają także właściwości antybakteryjne i antyoksydacyjne.

Charakterystyczną cechą trufli jest to, że rosną pod ziemią. Jak można się spodziewać, grzyby rosnące pod ziemią nie będą przypominały kształtem typowego grzyba. Kształt trufli jest bardzo zbliżony do bulwy ziemniaka. Ze względu na ich umiejscowienie, do ich poszukiwań wykorzystuje się specjalnie szkolone psy (ze względu na ich węch), a wcześniej były to również świnie!

Dlaczego trufle są takie cenne?

Niewątpliwie, cena jest tutaj zależna od wielu czynników. Najważniejszym z nich jest fakt, iż są one zbierane ręcznie z wykorzystaniem specjalnie wyszkolonych psów. Kolejną rzeczą wpływającą na cenę jest rodzaj danej trufli. Im bardziej wyjątkowy, rzadki gatunek tym cena jest wyższa i rośnie niemalże lawinowo. Znaczące też jest miejsce „wydobycia” konkretnego grzyba, ponieważ ono też, wbrew pozorom, ma znaczenie. Można porównać sobie tą sytuacje do rolnictwa. Im lepsze warunki życia grzyba (gleba, klimat), tym będzie on lepszy jakościowo, jego walory smakowe będą lepsze oraz może się bardziej rozwinąć.

Powinno się jednak spojrzeć na wartość trufli przez pryzmat ich wspaniałych wartości odżywczych. Przez swoje właściwości są w stanie działać zarówno leczniczo, jak i kosmetycznie. Zatem jak wyraźnie widać, wpływ na cenę ma także szerokie zastosowanie grzyba w różnych dziedzinach życia codziennego.

CIEKAWOSTKA

W zależności od smaku danej trufli cena może ulec zmianie. Szacuje się, że kilogram trufli to koszt około 4000 euro. Trufle to wyjątkowe grzyby. Mają wspaniałe wartości odżywcze i mają wyjątkowy wpływ na człowieka. Szerokie zastosowanie trufli ma bardzo duży wpływ na ich cenę. Ciekawe jest zastosowanie trufli w takiej dziedzinie, jak kosmetyka, gdzie niewątpliwie te wyjątkowe grzyby mają ogromną rolę. Są one na tyle wyjątkowe, że możliwe jest wykorzystanie trufli w medycynie, jako środki antybakteryjne i antyoksydanty. Ciekawa jest metoda poszukiwań trufli, w której prym wiodą specjalnie wyszkolone psy. Zatem, czy trufle są cenne? Niewątpliwie tak.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest