Pestki moreli – działanie, zastosowanie, wartości odżywcze

Wiadomo, że morele to przepyszne owoce, bogate w różne witaminy i minerały. A co z ich pestkami? Okazuje się, że pestki moreli są fantastycznym źródłem składników odżywczych oraz co ciekawe, posiadają bardzo szerokie zastosowanie.

Działanie i zastosowanie pestek moreli

Przede wszystkim, pestki moreli znane są ze swoich właściwości oczyszczających oraz walczących z rakiem. W dodatku dzięki bardzo wysokiej zawartości niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych korzystnie wpływają na wygląd skóry, włosów oraz doskonale regulują metabolizm organizmu człowieka, zachowując zdrowie kości i wspierając układ rozrodczy.

Zapewne ciekawi jesteście jak to jest z tym zwalczaniem raka. Otóż pestki moreli zawierają pewien składnik – amygdalinę (zwaną również często witaminą B17), która atakuje komórki nowotworowe, zmniejsza raka bądź zapobiega jego powstawaniu. Jest to związek dość kontrowersyjny, jako że w naszym organizmie ulega przemianie do cyjanku, który jak wiemy, jest w stanie szybko uśmiercić człowieka. Naukowcy zalecają spożywanie od 5 do 10 pestek moreli dziennie dla zdrowych ludzi oraz do 60 dla osób z nowotworami.

Warto również podkreślić, że pestki wzmacniają naszą odporność oraz zabijają szkodliwe komórki prowadzące do choroby. Ponadto osłabiają ból i oczyszczają układ pokarmowy człowieka ze wszelkich toksyn, dzięki dużej zawartości błonnika. Ostatnim ważnym elementem funkcjonalnym pestek moreli jest to, że obniżają zbyt wysokie ciśnienie krwi, ze względu na zawartość tiocyjanin, które są silną substancją obniżającą ciśnienie.

Wartości odżywcze pestek moreli

Pół szklanki pestek moreli zawiera 320 kalorii, 28g tłuszczu, 4g węglowodanów, 10g błonnika oraz 14g białka. Co prawda może nie należą one może do najbogatszych źródeł witamin i minerałów, to zawierają aż 4mg witaminy E w 100g pestek.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.