Papaja – egzotyczna moc. Właściwości i wartości odżywcze

Czytając o papai można być zaskoczonym, że tak wartościowy owoc jest u nas tak mało popularny. Na temat zalet tej rośliny można by napisać książkę. Być może niektórzy z nas nie wiedzą nawet, jak ten cud natury wygląda. Papaja to przypominający kształtem gruszkę owoc o pomarańczowej lub zielonkawej skórce i żółtym lub różowym miąższu. W środku kryją się czarne okrągłe nasiona. Od wieków była przedmiotem kultu wśród Indian Ameryki Środkowej, skąd pochodzi. Dzięki hiszpańskim i portugalskim podróżnikom trafiła do innych zakątków świata. Dopiero w XX wieku przywieziono ją do Stanów Zjednoczonych, które to państwo wraz z Meksykiem jest obecnie jej głównym producentem.

Wartości odżywcze – na zdrowie i na chorobę

Na zdrowie-bo, np. usprawnia działanie układu pokarmowego. Na chorobę-bo udowodniono, że wspomaga leczenie nowotworów. Jeśli cieszysz się zdrowiem, potraktuj spożywanie papai jako znakomitą profilaktykę. W ten sposób pożegnasz się z problemami z trawieniem, szczególnie pokarmów bogatych w białko. Zawarta w tym owocu papaina wspomaga też oczyszczenie organizmu i zapobiega tak nielubianym przez nas wzdęciom i zaparciom.

Obfitująca w przeciwutleniacze papaja, zapobiega chorobie stawów kolanowych. Naukowcy australijscy są zdania, że luteina i zeaksantyna, których źródłem jest ten owoc, wraz z witaminą C obniżają ryzyko zmian zwyrodnieniowych.

Jeśli zdarza Ci się czasem mieć kurzajki czy czyraki, wiedz, że Indianie oraz mieszkańcy Azji i Afryki już dawno wykorzystywali papaję w medycynie ludowej właśnie w tych przypadkach. Zauważyli także, że przyspiesza gojenie się ran co w przypadku ich trybu życia było ważnym odkryciem. Dziś te rewelacje potwierdzone zostały przez rosyjskich naukowców z Państwowej Akademii Medycznej w Moskwie. Leczniczy żel uzyskuje się z owoców, liści i łodyg rośliny.

Papaja przyda się również osobom starszym, którym grozi utrata wzroku z powodu zwyrodnienia plamki żółtej. Amerykańscy badacze zalecają w tym wypadku spożywanie trzech porcji owocu dziennie. To dość droga profilaktyka, ale jest przecież o co walczyć.

Mamy też dobrą wiadomość specjalnie dla kobiet! Spośród 14 rodzajów przebadanych roślin to właśnie „owoc aniołów” posiada zdolność hamowania rozrostu guza w przebiegu raka piersi. Substancję czynną otrzymuje się nie z owocu, lecz z liści.
Okazuje się więc, że dobroczynne działanie wykazuje nie tylko miąższ, ale też inne części rośliny, dlatego warto poświęcić im nieco uwagi.

Zastanów się zanim wyrzucisz!

Nasiona to najczęściej niejadalna i nielubiana przez nas część owocu. Jedząc jabłko czy śliwkę zawsze się ich pozbywamy. Tylko nieliczni zjadają jabłka z ogryzkiem ku zdziwieniu towarzystwa. Zatrzymaj się zanim wyrzucisz nasiona papai! Czy wiesz, że od tysięcy lat były używane jako środek na pasożyty? Większość z nas nie zdaje sobie sprawy, jak bardzo powszechna jest to przypadłość . Pasożyty produkują toksyny, które przedostają się przez ścianki jelita do krwi i zatruwają każdą komórkę ciała.
Wątroba także będzie nam wdzięczna, gdy wspomożemy jej pracę spożywając niewielkie ilości nasion(po kilka sztuk). Osoby z uszkodzonym organem powinny jeść je regularnie.

Co ciekawe, ekstrakt z nasion papai zabija tak groźne bakterie jak E coli i salmonelli. Pomaga w leczeniu wrzodów żołądka i zatruć pokarmowych. Uwaga! Tych nasion nie powinny jeść kobiety w ciąży. Grozi to uszkodzeniu płodu.

Papaja ma nam jeszcze coś kolejnego do zaofiarowania-swoje liście, a dokładnie ekstrakt z nich przygotowany. Oto jego zasługi dla zdrowia:

  • Leczy łuszczycę, półpasiec, trudno gojące się rany.
  • Zwalcza pasożyty, grzyby i bakterie zagnieżdżone w układzie pokarmowym.
  • Przeciwdziała biegunkom i wzdęciom.
  • Rozpuszcza odciski i brodawki.
  • Zmniejsza dolegliwości spowodowane zespołem jelita wrażliwgo.
  • Dzięki zawartości antyoksydantów spowalnia procesy starzenia.

Chyba na każdym taka lista zasług robi wrażenie. Ciekawe jakie jeszcze dobrodziejstwa, których jeszcze nie odkryliśmy, ma nam do zaofiarowania ten owoc?

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest