Orzechy makadamia – właściwości odżywcze, kalorie i zastosowanie w kuchni

Czy jedzenie składające się w 75% z tłuszczu może być dobre dla zdrowia? Odpowiedź brzmi tak! Nie ma drugiego tak wysokotłuszczowego orzecha na Ziemi jak makadamia. Nie bez powodu jego cena jest tak wysoka, albowiem wraz ze spożyciem wiążą się niezwykłe korzyści prozdrowotne.

Krótka historia orzechów makadamia

Osoby na diecie paleo nie mogą w ogóle spożywać orzechów, a znają orzechy makadamia bardzo dobrze. Powód? Nie są one wcale orzechami! To tak naprawdę nasiona nazywane brazylijskimi, które pochodzą z odległej Australii. Noszą także nazwy orzechy Queensland, orzechy bush, Maroochi lub bauple. Siedem na dziewięć rodzajów orzechów wywodzi się z kraju na Antypodach. Największym sprzedawcą orzechów brazylijskich są Hawaje i Republika Południowej Afryki. Te pierwsze prowadzą swoje plantacje od 1948 roku.

Właściwości odżywcze

Orzechy makadamia naładowane są mikroelementami, w których skład wchodzą witaminy i minerały. Porcja smakołyku dostarcza mononienasycone kwasy tłuszczowe, błonnika, witaminy B6, wapnia, miedzi, magnezu, żelaza, manganu, potasu, selenu i cynku. Po sprawdzeniu zawartości odżywczych okazuje się, iż są idealnym wyborem na niskowęglowodanową przekąskę, gdyż posiadają tylko 4 gramy węglowodanów na porcję, w tym aż 60% to błonnik. Wszystkie mikroelementy zawarte w orzechach wpływają pozytywnie na zdrowie w krótkim i długim okresie spożywania.

Wspomagają pracy mózgu

Posiadanie pomiędzy 72-75% tłuszczu wyjaśnia, dlaczego ich konsystencja jest tak odmienna o innego typu dostępnych orzechów. Wspomniane mononienasycone kwasy tłuszczowe pomagają chronić mózg, a w szczególności jeden z nich spełnia wyjątkową funkcję. Kwas palmitooleinowy jest niezwykle rzadkim, ale zdrowym dla mózgu bogatym w kwas tłuszczowy omega-7, który wchodzi w skład mieliny – ochronnej powłoki neuronowej. Chroni to przed utratą pamięci długotrwałej, wszelkim chorobom zwyrodnieniowym układu nerwowego oraz chorobom psychicznym.
Miedź i tiamina, czyli witamina B1 również wspomagają funkcjonowanie mózgu. Miedź absorbuje żelazo, które pomaga dostarczyć tlen do mózgu. Tiamina natomiast konwertuje węglowodany w energię, której potrzebuje ciało do aktywnego rozpoczęcia dnia.

Chronią serce

Badania z 2015 roku wykazały 26% spadek w rozwinięciu chorób sercowo-naczyniowych u osób spożywających orzechy makadamia. Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne uznało, iż nasiona niwelują przedwczesną umieralność jeśli były spożywane przynajmniej osiem razy w ciągu tygodnia. Wspomniany już palmitooleinowy wspomaga nie tylko mózg, ale także serce, redukując na przykład poziom lipidów lub ciśnienie krwi.

Pomagają w utracie wagi

Pomimo bardzo wysokiego poziomu tłuszczu są czasami niezbędnym składnikiem odżywczym u osób, które chcą stracić kilogramy. Zawarty w nich błonnik sprawia uczucie sytości, a zdrowe tłuszcze redukują stany zapalne.

Zapobiegają chorobom

Antyoksydanty, błonnik, zdrowe tłuszcze zapobiegają chorobom serca, układu nerwowego, a także nowotworom. Chronią one komórki przed uszkodzeniami, obniżają zachorowalność, ale nie eliminują chorób całkowicie.

Wzmacniają kości

Orzechy makadamia bogate w wapń, fosfor i magnez chronią przed demineralizacją kości.

Eko-przyjazne orzechy

Dla osób żyjących w zgodzie z naturą dobra wiadomość. Orzechy makadamia są najlepszych przykładem jak produkcja może iść zgodnie z naturalnym biegiem czasu, nie naruszając ekosystemu i nie zakażając ziemi chemikaliami używanymi do produkcji innych orzechów.

Cena orzechów brazylijskich

Nie należą one do najtańszych przekąsek świata, ale ze względu na ich benefity żywieniowe cena nie odstrasza. Za kilogram trzeba zapłacić aż 120 zł. Można co prawda sprowadzać orzechy o wiele taniej, ale trzeba zwrócić uwagę na źródło, gdyż nie zawsze są to produkty najwyższej jakości. Wysoka cena jest gwarancją pozyskania ich od zaufanego producenta, a wystarczy sprawdzić na opakowaniu. Natomiast olej z orzechów makadamia, stosowany głównie w kosmetyce, dostępny jest w małych buteleczkach 50 ml w cenie do około 20 zł.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest