Młody jęczmień – właściwości, opinie i skutki uboczne

Nazywany “zieloną bombą witamin”, ze względu na swój kolor i niesamowite właściwości. Często porównuje się go tzw. dopalaczy, podkreślając przy tym jego prozdrowotność i dużo większe bezpieczeństwo dla organizmu. Czy młody jęczmień jest naprawdę tak wyjątkowy i nie niesie za sobą żadnych skutków ubocznych?

Młody jęczmień właściwości

A właściwie: młody zielony jęczmień, bo tak brzmi jego pełna, popularna nazwa, to dosłownie rosnąca encyklopedia zdrowia. Najczęściej jest wymieniany w przypadku osób na diecie lub intensywnie odchudzających się. Chętnie dodaje się go do tabletek, ze względu na wysoki wskaźnik błonnika w składzie.

Nie możemy pominąć wymieniania wszystkich witamin i minerałów, które posiada jęczmień, bowiem ich liczba jest naprawdę imponująca. Tak oto znajdziemy w nim: witaminę C, E, B1, B2, B3, B6, beta karoten, kwas foliowy, żelazo, mangan, potas, sód, krzem i mangan. Brzmi cudownie, a to tylko wisienka na torcie wszystkich właściwości.

Młody jęczmień

Oprócz tych wymienionych znajdziemy chlorofil, który pomaga w walce z wysokim cholesterolem, oraz antyoksydanty, które przeciwdziałają starzeniu, dając nam przy tym zdrowy i piękny wygląd na lata. Ponadto, jęczmień posiada aminokwasy, oraz zalecany jest osobom na dietach wegańskich i wegetariańskich. Duża zawartość wapnia, ok 6,79 mg/g, świetnie wzmacnia kości, zapobiegając ich łamaniu. Dodatkowo wykazuje zdolności pielęgnacyjne, szczególnie potrzebne w walce z uporczywym trądzikiem czy innymi problemami skórnymi. Regularne spożywanie jęczmienia zapobiega rozwojowi cukrzycy, utrzymując stały poziom cukru we krwi. Lekarze często zalecają jego spożywanie, jako dodatkowa pomoc w leczeniu farmakologicznym.

Młody jęczmień opinie

W celu pełnej recenzji zademonstrowania produktu postanowiliśmy prześledzić opinie na jego temat. Zdecydowanie największą popularność ma jęczmień sproszkowany, kupowany na wagę w sklepach zielarskich. Mimo kilku zanotowanych efektów ubocznych (wynikających ze zbyt dużej ilości spożywania) użytkownicy podkreślają iż warto wprowadzić chociaż niewielką ilość jęczmienia, ze względu na jego ogrom zalet. Najwięcej użytkowników zaczęło spożywać jęczmień, ze względu na jego zdolności odchudzające.

Młody jęczmień skutki uboczne

Niestety, spożywanie dużej ilości jęczmienia, może być zgubne. Jeśli nie uda nam się zachować umiaru, możemy narazić siebie na takie skutki uboczne jak:

  • rozregulowana praca jelit (biegunka na zmianę z zaparciami)
  • znużenie, nudności i w skrajnych wypadkach wymioty
  • w przypadku bardzo często nadużywania jęczmienia zanotowano uszkodzenia wątroby i nerek

W takich przypadkach, jak zawsze, należy zachować zimną głowę. Wiemy iż perspektywa powyższych właściwości jest kusząca, ale nadużyć możemy, jak widać, wszystkiego. Szczególnie ostrożne powinny być osoby chorę na celikię, uczulone na gluten, a także alergicy. W przypadku wystąpienia objawów należy natychmiast zrezygnować ze spożywania jęczmienia, a dolegliwości ustępują samoistnie. Jeśli jednak do tego nie dojdzie koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

Młody jęczmień tabletki

Zdecydowanie najczęściej spotkać jęczmień możemy w formie kapsułek. Producenci dodają go jako preparat na odchudzanie, bowiem dostępne frakcje błonnika pokarmowego dają uczucie sytości, a także “wymiatają” zalegające złogi w jelitach. Mamy więc nie tylko pobudzoną perstaltykę jelit, ale również zapobiegamy zaparciom. Badania przeprowadzone w ostatnich latach udowodniły iż spożywanie jęczmienia przez mężczyzn zmniejszyło ich masę ciała nawet o 8%. Dodatkowo, łączna tkanka tłuszczowa zmalała w każdej grupie spożywającej wyciąg z jęczmienia. Oczywiście, jak wielokrotnie powtarzamy, nie jest to złoty środek na zgubienie centymetrów, ale niewątpliwie tabletki z tym składnikiem mogą nam pomóc w osiąganiu celu. Jako dobry przykład możemy podać Green Barley Plus oraz Green Magma, które górują na liście rankingów tabletek na odchudzanie.

Młody jęczmień cena i dostępność

Cena zależy od tego na jaki preparat i jaką formę jęczmienia się zdecydujemy. Preparaty w formie tabletek nie są tanie, zwykle przyjdzie nam zapłacić od 70 do nawet 300zł. Trochę tańsze są preparaty nie bazujące na soku z jęczmienia, a na sproszkowanych liściach (od ok 20zł). Tańsze są tabletki mieszane, posiadające w składzie inne zioła i rośliny (ok 15zł za opakowanie). Zdecydowanie najbardziej opłacalnym wyborem będzie kupienie gotowego, sproszkowanego jęczmienia w cenie 12 zł za 250gram. Możemy go tym samym dodawać do np. koktajli czy sosów do sałatek. Wszystkie te formy dostępne są w sklepach internetowych, ale także w specjalistycznych sklepach ze zdrową żywnością, lub aptekach. Kupując jęczmień zwróćmy uwagę na jego pochodzenie oraz skład.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest