Mydło kastylijskie – w czym tkwi fenomen?

Różnego rodzaju mydełka, oprócz funkcji pielęgnacyjnych pełnią również rolę pięknych, estetycznych dekoracji. Możemy je komuś sprezentować czy, ku uciesze oczu, położyć w łazience.

Jaki rodzaj mydła wybrać, aby był najlepszy dla naszej skóry?

Jednym z najbardziej odżywczych, ekologicznych mydeł jest tak zwane mydło kastylijskie. Jak sama nazwa wskazuje, pochodzi ono z Kastylii – to w tej hiszpańskiej prowincji zaczęto wytwarzać mydło na bazie…oliwy z oliwek. Powszechnie jednak nazwa „mydło kastylijskie” dotyczy każdego mydła, do produkcji którego wykorzystuje się głównie oliwę z oliwek bądź jakiś inny olej (np. olej słonecznikowy lub z pestek winogron). Oryginalne mydło kastylijskie zawierało nawet około 70 procent oliwy z oliwek!

Właściwości mydła kastylijskiego

Ten rodzaj mydła jest niezwykle delikatny dla cery. Co ważne, nie pieni się, ale dokładnie czyści, nie powodując przy tym jak wiele innych mydeł w kostce wysuszania naskórka. Jest polecane do skóry wrażliwej oraz trądzikowej – wykazuje bowiem działanie bakteriobójcze i odkażające. Z tego samego powodu może być wykorzystywane również do odkażania ran. Jest więc niezwykle uniwersalne.

76cac3861d4f53802998a9bc8c949e66

Nieco inną, ale równie istotną właściwością mydła pochodzącego z Kastylii jest działanie piorące. Każdy z nas zna sytuację, gdy tkanina naszych ubrań jest zbyt delikatna, aby prać ją w pralce – z pomocą przychodzi wtedy mydło kastylijskie, które doskonale nadaje się jako środek piorący. Co ciekawe, w niektórych krajach mydła tego używa się do… czyszczenia sztućców, a nawet…. toalety!

Nawet jeśli bez przekonania podchodzimy do „cudownych” właściwości mydła z Kastylii, jest ono na tyle uniwersalne, że warto kupić je w drogerii i po kolei wypróbowywać różne jego zastosowania. Z pewnością jednak sprawdzi się nie tylko jako uniwersalny środek pielęgnacyjny, ale także czyszczący.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest