Koniak i jego magiczne właściwości

Nie bez powodu alkohol był dawniej uznawany za środek leczniczy. Nasi przodkowie, gdy chorowali, poili się różnymi nalewkami i naparami. Mimo upływu lat niektóre napoje alkoholowe niezmiennie zachowują swoje dobroczynne właściwości, które, umiejętnie i z umiarem wykorzystywane, mogą pomóc nam cieszyć się dobrym zdrowiem i kondycją.
Jednym z takich napojów jest koniak – uznawany za najdroższy alkohol na świecie (butelka tego trunku może kosztować nawet do kilkunastu tysięcy złotych!), wywodzi się jeszcze z czasów rewolucji francuskiej. Przedstawiamy zatem zalety tego napoju.

Koniak – na jakie dolegliwości?

Okazuje się,że koniak ma bardzo różnorodny wachlarz działania na nasz organizm. Jedną z jego zalet jest niewątpliwie przyspieszenie akcji serca, podwyższenie ciśnienia krwi oraz poprawienie krążenia. Koniak rozszerza bowiem naczynia krwionośne i ma działanie odstresowujące. Zawarte w nim przeciwutleniacze hamują ponadto odkładanie się cholesterolu w żyłach.

Ten alkohol jest również „bezpieczny” dla osób odchudzających się czy dbających o linię – zawiera bowiem stosunkowo niewiele kalorii i cukru, w porównaniu choćby ze słodkimi drinkami czy piwem. Istnieją również badania naukowe, które potwierdzają, że picie koniaku może zapobiec nowotworom – jest to możliwe dzięki zawartości przeciwutleniaczy.

Jak podawać koniak?

Koniak to drogi alkohol i dlatego zazwyczaj musi być umiejętnie przechowywany, tak, aby nie stracił swoich wartości. Zazwyczaj jednak dobrze znosi on czas przechowywania. Koniak najlepiej podawać w temperaturze pokojowej, w niewielkich kieliszkach. Lepiej go także sączyć niż pić na raz. Warto przed wypiciem objąć kieliszek dłonią tak, aby go ocieplić.

Oprócz tradycyjnego picia koniaku możemy go jednak podawać na wiele sposobów – jako dodatek do deserów, ciast, lodów lub kawy, a nawet spożywać do dań wytrawnych, takich jak na przykład owoce morza. Warto zatem wrócić uwagę na sklepowej półce na ten złocisty trunek i skosztować go przy okazji najbliższej imprezy rodzinnej czy spotkania towarzyskiego – smakosze alkoholi z pewnością tego nie pożałują!

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest