Kto z nas jako dziecko uwielbiał warzywa? Prawie nikt. Przed wieloma produktami broniliśmy się przysłowiowymi rękami i nogami. Woleliśmy słodycze i inne niezdrowe przekąski. Nie myśleliśmy wówczas jak wiele korzyści może nam przynieść spożywanie takich produktów jak n.p. brokuły, marchewka, buraki czy czerwona kapusta. Dziś bierzemy pod rozważania naszą czerwoną liściastą przyjaciółkę, którą tak niesłusznie odtrącaliśmy.
Spis treści
Czerwona kapusta – czyli zacznijmy od początku
Czerwona kapusta jest rośliną należącą do rodziny kapusty warzywnej. Znana była już w starożytności w basenie Morza Śródziemnego. Przez wielu jest klasyfikowana do grupy roślin krzyżowych, czemu ma zawdzięczać swój kolor. Barwa czerwonej kapusty jest wynikiem obecności antocyjanów, które poza barwą niosą ze sobą wiele właściwości prozdrowotnych. Oczywiście antocyjany to nie jedyne składniki jakie zawierają w sobie liście kapusty.
Właściwości odżywcze czerwonej kapusty
Pierwsza ważna informacja to taka, że czerwona kapusta jest niskokaloryczna. W 100 g warzywa zawiera się jedynie 40 kcal. Dzięki temu doskonale nadaje się na przekąskę między posiłkami, których często stanowi bazę. Dzięki temu do organizmu dostarczymy m.in. witaminę C, komplet witamin z grupy B (szczególnie dużo zawiera tiaminy, czyli witaminy B1), witaminy A i E oraz rutynę czy siarkę. Niewiele osób wie także, że czerwona kapusta zawiera w sobie potas, magnez, wapń, cynk, miedź żelazo, selen oraz fluor. Wymienione składniki, a w szczególności wspomniane wcześniej antocyjany, działają antyoksydacyjnie. Szczególnie antocyjany cechują właściwości przeciwutleniające, tym samym chroniąc organizm przed wolnymi rodnikami. Tak więc zalecane są przede wszystkim paniom, które pragną zadbać o młody wygląd. Dodatkowo antocyjany działają antyalergicznie i wpływają pozytywnie na ściany naczyń krwionośnych. Ale to nie jedynie dobrodziejstwa tej rośliny.
Obecna siarka działa bardzo korzystnie na skórę, włosy i paznokcie, ponieważ znacznie poprawia ich kondycję i je wzmacnia. Z kolei sok z liści czerwonej kapusty poprawia naszą odporność wykazując cechy przeciwzapalne. Warto nadmienić, że działa także leczniczo przy problemach w układem pokarmowym, szczególnie w sytuacji kiedy pojawiają się owrzodzenia. Jednak, aby sok mógł nam pomóc należy go spożywać regularnie przez minimum 2-3 tygodnie. Wskazania i zalecenia są dość istotne, ponieważ wykazano, że czerwona kapusta posiada wszelkie właściwości białej kapusty oraz posiada cechy, których biała nie ma.
Czerwona kapusta i jej zastosowanie
Czerwona kapusta ma wiele ukrytych wartości. Nasza czerwona przyjaciółka może nam pomóc również podczas innych dolegliwości poza wymienionymi wcześniej. Wiele osób zaleca ją podczas bóli stawów. Wystarczy wówczas delikatnie rozbić liście i przyłożyć w miejsce dotknięte bólem, owijamy bandażem i taki kompres pozostawiamy na około 15 minut. Co ciekawe czerwona kapusta polecana jest matkom karmiącym, ponieważ może ochronić je przez zapaleniem piersi. Wystarczy przyłożyć zimny okłam z połamanych liści, aby ułatwić ściągnięcie pokarmu przez dziecko.
Pomaga także znacznie złagodzić obrzęki czy też potłuczenia oraz pozbyć się nadmiaru wody w organizmie. Oczywiście nie można pominąć jej podstawowego przeznaczenia, czyli gastronomii. Hasła typu: czerwona kapusta przepis czy jak wykorzystać czerwoną kapustę w kuchni zyskują coraz większą popularność. Nic dziwnego, ponieważ ma bardzo szerokie zastosowanie. Doskonale sprawdza się razem z wołowiną czy drobiem. Ale to jedynie przykłady setek przepisów z wykorzystaniem czerwonej kapusty. Jako dorośli często na nowo odkrywamy smaki roślin, które dawali nam rodzice i dziadkowie.
Często szukamy produktów cud, które pomogą nam pozbyć się różnych dolegliwości. Może nas zaskoczyć fakt, jak wiele zastosowań ma czerwona kapusta. Dla wcześniejszych pokoleń nie mających tak dogłębnej wiedzy na jej temat, roślina ta była głównie produktem wykorzystywanym w kuchni. Dziś wiemy, że możemy ją wykorzystywać na wiele sposobów. Skład czerwonej kapusty jest dla nas bardzo ważny, ponieważ może się okazać, że właśnie ta roślina będzie w stanie nam pomóc. Dlatego nie warto jest jej lekceważyć.