Jest dopiero październik, ale już teraz warto pomyśleć o przygotowaniach do Świąt Bożego Narodzenia. Jest parę potraw, które można przygotować dużo wcześniej, zanim rozpocznie się szał zakupów i przygotowań świątecznych. Sklepy i galerie handlowe powoli zmieniają dekoracje w witrynach, a my w domowym zaciszu spokojnie możemy rozpocząć przygotowania do świąt. Warto zaopatrzyć się dużo wcześniej w akcesoria do gotowania i pieczenie, aby nie stać w długich kolejkach przed świętami. Dla miłośników zakupów internetowych również zalecamy wybór produktów już teraz, ponieważ przed świętami czas wysyłki się wydłuża. Zresztą po co czekać do świąt, skoro można wiele rzeczy przygotować wcześniej w ramach długich jesiennych wieczorów z rodziną i przyjaciółmi?
Spis treści
Tradycyjne pierogi i uszka świąteczne.
Przygotowanie pierogów świątecznych i uszek do barszczu jest bardzo pracochłonne, natomiast w przeciwieństwie do innych dań, można je zamrozić. Zamrożone pierogi i uszka mogą być przechowywane bez obaw, aż do samych Świąt Bożego Narodzenia. Aby się szybko nie zrazić, proponujemy zaplanować wspólne lepienie pierogów z rodziną lub przyjaciółmi. Gwarantujemy, że będzie to miło spędzony czas. Zanim zaplanujesz lepienie, sprawdź, czy masz wszystkie niezbędne akcesoria kuchenne. Do zrobienia pierogów i uszek potrzebne będą miski do przygotowania farszu, maty silikonowe zabezpieczające blat, wałek do ciasta i okrągła foremka do wycinania kółek z ciasta. Pierogi i wszystkie dania na bazie mąki nie należą do wskazanych, jeśli dbamy o swoją dietę. Jednak są to dania typowo świąteczne, które należy spróbować w ramach tradycji spożywania 12 potraw wigilijnych. Przy takich potrawach najważniejszy jest umiar, dlatego jeśli już spożywasz dania na bazie mąki, pamiętaj, aby nie przesadzić z ich ilością.
Pierniki świąteczne low-sugar.
Ciasteczka korzenne to przysmak, którego nie może zabraknąć w trakcie świąt. Ich przygotowanie wymaga czasu, ale niesie ze sobą dużo dobrej zabawy. Szczególnie jeśli mówimy o dekorowaniu pierników. Naszym faworytem są ciastka korzenne, w których zamiast tradycyjnego cukru użyjemy ksylitolu. Pierniki korzenne bez białego cukru będą równie smaczne i pachnące, jak tradycyjne pierniki. Ciastka po upieczeniu i wysuszeniu polecamy zamknąć w puszcze na 2-3 tyg. Przez ten czas zmiękną i nabiorą świątecznego aromatu. Zanim zaczniesz przygotowanie składników na ciasto, sprawdź, czy masz foremki do pierników, wykrawaczki, stolnicę i wałek. Warto zainwestować w dobre akcesoria do wypieków, ponieważ przydadzą się na kolejny sezon świąteczny.
Po upieczeniu pierników przyjdzie czas na dekorowanie. W wersji fit tradycyjny lukier na bazie cukru można zastąpić lukrem z dodatkiem zmielonego ksylitolu. Będą równie piękne i smaczne, co klasyczne pierniczki. Naszym faworytem są ciastka korzenne zdobione na biało w formie gwiazdek, choinek i serduszek.
Link: https://naczynia.olkusz.pl/wypieki
Przepis na świąteczne pierniki low-sugar.
Składniki:
300 g mąki pszennej pełnoziarnistej
200 g masła o temperaturze pokojowej
100 g ksylitolu w formie pudru
1 paczka przypraw korzennych do pierników
1 paczka cynamonu
Do miski emaliowanej wsypujemy kolejno mąkę, ksylitol zmielony na puder, przyprawy, dodajemy żółtka i masło. Zagniatamy ciasto, aż do momentu uformowania gładkiej kulki. Proces ugniatania ciasta wymaga czasu i siły, dlatego warto zaangażować jeszcze jedną osobę. Po uformowaniu kulki podziel ją na 4 części. Rozwałkuj pierwszą porcję na macie silikonowej. Ustal jedną grubość i rozpocznij wykrawanie wybranej formy ciastek. Ciastka układaj na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Piecz w piekarniku nagrzanym do 180°C przez ok. 12-15 min. Po upieczeniu wszystkich ciastek zostaw je na blacie do ostudzenia. Jak pierniki będą ostudzone można zacząć kolejny etap, czyli dekorowanie.
Lukier bez cukru:
białko z jednego jajka
100 g pudru z ksylitolu
Wymieszaj oba składniki w misce. Jeśli lukier będzie za rzadki, dodaj ksylitolu, aż do uzyskania odpowiedniej konsystencji. Miłej zabawy!