Camu camu – właściwości, zastosowanie

Choć mniej znane jagody camu camu należą do grupy superfoods, gdyż mają unikalne wartości odżywcze. Są kwaśne w smaku, ale posiadają dużo więcej witaminy C, niż żurawina, czy czarna porzeczka. Ponadto jej właściwości lecznicze wykorzystywane są w bardzo cenionej medycynie naturalnej. Dzięki nim możemy wzmocnić swój organizm, oraz z łatwością dostarczyć mu niezbędnych witamin, co czyni jaogy camu camu wartymi spróbowania.

Camu camu – czym są i jakie wartości posiadają?

Myrciaria dubia, czyli camu camu to krzew, który naturalnie występuje w Ameryce Południowej, na odpowiednio wilgotnych terenach. Jego owoce są wielkości jarzębiny, a wyglądem przypominają jabłka. Rdzenne plemiona wykorzystywały je jako naturalne lekarstwo, które dzisiaj stosowane jest na astmę, lub zapalenie wątroby. Z czasem zaczęto doceniać właściwości jagód camu camu na całym świecie. Jedną z ich największych zalet jest wysoka zawartość witaminy C, choć zależy od stopnia dojrzałości owocu. Naukowcy badają tą kwestię, choć nie są zgodni w wynikach. Możliwym jednak jest, by jagody camu camu miały więcej witaminy C, niż cytrusy, takie jak cytryna, czy pomarańcza. Dzięki witaminie C owoc wpływa na ogólną odporność oraganizmu, ale również wzmacnia paznokcie, włosy i skórę. Owoc zawiera również dużą ilość beta- karotenu, który jak wiadomo poprawia wzrok. Co może być ważne dla sportowców i cukrzyków mają niski indeks glikemiczny, a także dostarczają niemałą dawkę błonnika wspomagającego metabolizm. Co jest również jagody mają działanie antynowotworowe. Wśród właściwości leczniczych camu camu znajduje się również łagodzenie obrzęków, wszelkich opuchlizn, oraz stanów zapalnych.

Wykorzystanie camu camu w kuchni

Zastosowanie camu camu zależy od wybranej formy. Proszek możemy stosować jako dodatek do zdrowych koktajli, co zwiększy obecną w nim ilość witamin. Niektórzy używają go również do sosów sałatkowych, naleśników, oraz owsianki. Można także kupić świeże owoce i wykorzystać je w preferowany sposób, na przykład jako dodatek do potraw. Ponadto produkuje się z nich dżemy, nektary, oraz lody.

Jagody camu camu możemy nabyć w różnej formie, aczkolwiek bardzo trudno je przechowywać i szybko przetwarza się na proszek, soki, czy inne preparaty. W Polsce mimo małej popularności owoce sprzedawane są pod postacią sproszkowanego ekstraktu, soku, oraz tabletek. Ceny u dostawców są różne, istnieje także znacznie droższa wersja bio. Proszek kosztuje od 30 do nawet 110 złotych, zaś sok i tabletki dostaniemy nawet za 20 złotych. Jeżeli chodzi o dostępność, to ciężko ją jednoznacznie określić- sok możemy kupić nawet w aptece, natomiast proszek jest nieco trudniej dostępny. Można próbować znaleźć produkty z jagód camu camu w sklepach ze zdrową żywnością. Najłatwiej poszukać ich na stronach internetowych, by wybrać najkorzystniejszą cenę.

Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Pinterest